Kraków. Mieszkańcy zdecydują, jak ma zostać przebudowany stadion Wisły i jego otoczenie. Czy przy Błoniach powstaną parkingi?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących sposobu modernizacji miejskiego stadionu przy ul. Reymonta, na którym mecze rozgrywa Wisła Kraków oraz zagospodarowania obszaru wokół tego obiektu. Szczególne kontrowersje budzi pomysł budowy przy nim naziemnych parkingów.

WIDEO: Krótki wywiad

- Skoro miasto ma modernizować stadion i jego otoczenie, jeżeli znów mamy dokładać do tego obiektu, to powinno się zrobić tak, by były to ostatnie pieniądze przeznaczane na ten cel. Chcemy więc, by mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się, w jaki sposób zagospodarować tę przestrzeń - komentuje Andrzej Hawranek, przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa.

Radni, poprzez uchwałę, zobowiązali prezydenta Krakowa, by konsultacje przeprowadził do końca września tego roku. Przebudowę stadionu Wisły przygotowuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, ale plan jest taki, by konsultacje i samą inwestycję nadzorował Zarząd Infrastruktury Sportowej, który obecnie opiekuje się obiektem "Białej Gwiazdy".

- Konsultacje będzie można rozpocząć po tym, jak miasto pozyska prawa do projektu stadionu - informuje Jerzy Sasorski z ZIS.

Jak ustaliliśmy na razie ZDMK wciąż prowadzi negocjacje z firmą Archetus, która ma prawa do projektu stadionu. Założenie jest takie, że w ramach przedsięwzięcia firma Archetus wykona projekt modernizacji stadionu wraz z otoczeniem, a miasto przejmie prawa do dokumentacji projektowej. Na zlecenie prac projektowych oraz nabycie praw autorskich zabezpieczono w budżecie miasta na 2020 r. kwotę 7,6 mln zł.

- Pozyskanie praw autorskich do projektu to podstawa, do tego by stworzyć koncepcje zagospodarowania stadionu, które byłyby konsultowane - przyznaje Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa.

Radni oczekują, że konsultowanych będzie kilka wariantów modernizacji stadionu i zagospodarowania jego otoczenia. Wcześniej pojawiły się plany ZDMK, by przy stadionie wybudować dwa naziemne parkingi - w sumie na 1200 aut oraz miejsca postojowe dla 60 autokarów. Jedna z rozważanych lokalizacji dla parkingu, to tereny przy al. 3 Maja, a więc w sąsiedztwie Błoń.

Pomysł związany z budową parkingów wywołał kontrowersje wśród radnych i mieszkańców. Petycję przeciwko miejskim planom zagospodarowania stadionu, w tym budowy naziemnych parkingów, podpisują kibice Wisły. Stowarzyszenie Socios Wisła zebrało już ok. 11 tys. podpisów. - Nie chcemy się zgodzić na budowę kubaturowych parkingów przy stadionie i Błoniach. Nie będzie to ładnie wyglądać. Uważamy tak, jako mieszkańcy Krakowa. Podpisy przeciw takiemu rozwiązaniu złożyli kibice Wisły, ale wiemy, że przeciwni takiemu rozwiązaniu są także inne osoby - podkreśla Piotr Leśkiewicz, prezes Socios Wisła. - Obok stadionu powinny powstać parkingi podziemne, a na nich boiska - dodaje.

Mająca prawa do projektu stadionu firma Archetus w zeszłym roku przygotowała kilka wariantów dla parkingów przy stadionie. Pierwszy z nich zakłada budowę jednego lub dwóch parkingów naziemnych z jedną kondygnacją nadziemną nie przykrytą dachem o powierzchni całkowitej ok. 23 tys. mkw. Taka inwestycja kosztowałaby ok. 45 mln zł. Drugi wariant dotyczy budowy jednego lub dwóch parkingów naziemnych, zadaszonych, z możliwością częściowego, dwukondygnacyjnego zagłębienia w ziemi. Łączna powierzchnia obiektów wyniosłaby ok. 36 tys. mkw. Szacunkowy koszt takiego przedsięwzięcia to ok. 65 mln zł.

Przygotowano też wariant budowy dwóch parkingów podziemnych, oparty na projekcie z 2009 r., o pojemności 600 miejsc każdy - jeden od strony al. 3 Maja, drugi od strony ul. Reymonta. Szacunkowy koszt takiej inwestycji to 134,8 - 176 mln zł.

Urzędnicy zaznaczają, że na razie nic jeszcze nie zostało przesądzone jeżeli chodzi o projekty dotyczące przebudowy stadionu i jego otoczenia.

Wśród pomysłów branych pod uwagę, jest też m.in. ożywienie ul. Reymana poprzez połączenie jej z parkiem Jordana - zniknęłoby więc ogrodzenie oddzielające stadion od parku. W parterowych częściach trybuny sąsiadującej z parkiem mogłyby natomiast zostać wydzielone przestrzenie np. na kawiarnie.

Wisła Kraków chciałaby natomiast, by na terenach wokół stadionu powstały boiska. Seniorzy i juniorzy "Białej Gwiazdy" korzystają z centrum treningowego w Myślenicach. Boiska przy ul. Reymonta i al. 3 Maja miałyby służyć najmłodszym zawodnikom z Akademii Piłkarskiej Wisły.

Budowa stadionu Wisły zakończyła się w 2011 r. i kosztowała ok. 600 mln zł. Teraz w ramach jego modernizacji miałby być też przebudowane m.in. powierzchnie pod trybuną południową (od strony Błoń), gdzie kiedyś mieściły się szatnie piłkarskie i baseny odnowy biologicznej, a od lat - odkąd drużyna Wisły wyprowadziła się do centrum treningowego w Myślenicach - są opuszczone i niszczeją.

Plany obejmują też poprawę wyglądu elewacji poszczególnych trybun stadionu. Zmodernizowany ma też zostać system wentylacji i zadaszenie. Przypomnijmy, że zakończenia dachów trybun przed laty zostały zdemontowane (po tym jak z jednego dachu na drugi spadł lód i go uszkodził) i do dziś ich nie przywrócono.

Koszty modernizacji samego stadionu wstępnie oszacowano na ok. 20 mln zł. Miasto liczy na to, że pozyska rządowe wsparcie finansowe na poprawę stadionu Wisły i jego otoczenia, bowiem obiekt jest brany pod uwagę, jako arena rozpoczęcia i zakończenia igrzysk europejskich w Krakowie w 2023 r.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kolos
28 lutego, 8:43, fsg:

Kiedy pójdą siedzieć urzędnicy i radni ,którzy w sposób rażący wykazali się niegospodarnością i wydali kolosalne pieniądze podatników na stadiom ,który w rzeczywistości służył ...prywatnej drużynie piłkarskiej należącej do lokalnego miliardera!!!!!!!!!!

Znaleźli sposób na obejście prawa i pod pretekstem,że stadion jest miejski wydali prawie 1 miliard pieniędzy podatników !!!!!!!!!!!!!

A przecież gmina nie ma drużyny piłkarskiej i inne drużyny ,skoro jest miejski , nie korzystały z tego stadionu.

Dlaczego do tej pory nie było śledztwa i procesów sądowych ?????????

Za komuny za takie przekręty groziła kara śmierci ,to się bali

Za komuny siedzieli w Zarządzie GTS ci sami komuniści i ubecy co teraz

K
Kolos

Ale jaja po utupieniu milionów i podzieleniu się z bandytami teraz konsultacje społeczne to Majcher już chyba był na widzeniu z Miśkiem i Zielakiem

f
fsg

Kiedy pójdą siedzieć urzędnicy i radni ,którzy w sposób rażący wykazali się niegospodarnością i wydali kolosalne pieniądze podatników na stadiom ,który w rzeczywistości służył ...prywatnej drużynie piłkarskiej należącej do lokalnego miliardera!!!!!!!!!!

Znaleźli sposób na obejście prawa i pod pretekstem,że stadion jest miejski wydali prawie 1 miliard pieniędzy podatników !!!!!!!!!!!!!

A przecież gmina nie ma drużyny piłkarskiej i inne drużyny ,skoro jest miejski , nie korzystały z tego stadionu.

Dlaczego do tej pory nie było śledztwa i procesów sądowych ?????????

Za komuny za takie przekręty groziła kara śmierci ,to się bali

G
Gryson

Osiedleeropuloewsa

a
abc

Mam nadzieje że powstańa, parkować nie ma gdzie, teram należy do miasta więc szczerze popieram.

Dodaj ogłoszenie