Krakowska fabryka leków świętuje właśnie jubileusz 90-lecia istnienia.
A jak się wszystko zaczęło?
Historia fabryki przy ul. Mogilskiej 80 w dzielnicy Grzegórzki rozpoczyna się w 1931 roku, kiedy to zawiązała się „Dr A. Wander Spółka Akcyjna”. Zakład położony był wtedy na obrzeżach Krakowa.
Po wojnie firma przeszła pod zarząd państwowy i funkcjonowała początkowo jako Wytwórnia nr 10, a następnie otrzymała nazwę POLFA Kraków. W 1997 r. została sprywatyzowana; większość należała do chorwackiego konsorcjum Pliva.
Obecnie zakład należy do światowego koncernu farmaceutycznego Teva.

Od początku istnienia zakład w Krakowie słynął z produkcji witamin. Pierwszym produktem zakładu była Ovomaltine, zachwalana jako „naturalna odżywka zawierająca czynne witaminy”. Co ciekawe, zakład z wielkim sukcesem produkował wtedy także proszki do pieczenia, budynie oraz słynną „mąkę zdrowotną do wypieku chleba Dr. Wandera”.
Drugim flagowym produktem witaminowym w tamtych czasach był Jemalt – tranowo-słodowy preparat dla dzieci w postaci smacznego proszku. Tradycja ta pozostała w fabryce do dzisiejszego dnia wraz z linią produktów Vibovit, rozpoznawalnej marki produktów multiwitamiowych dla dzieci w Polsce.
Fabryka w Krakowie była przez lata głównym wytwórcą witamin i antybiotyków w naszym kraju, tu produkowano m.in. oxyterracynę, detreomycynę oraz witaminy B1, B6 oraz C. Zakład stanowił zawsze ważną placówkę naukowo-badawczą, będąc jednocześnie istotnym ośrodkiem zatrudnienia. W 1970 roku w fabryce pracowało aż ponad 2000 pracowników, a zakład prowadził ścisłą współpracę z szeregiem klinik i zakładów naukowych, co pozwalało na podbój rynków światowych.

Teraz jest to miejsce na stale już wpisane w krajobraz dzielnicy Grzegórzki, związane z dziewięcioma dekadami tradycji przemysłowej, znacznymi osiągnięciami polskiej myśli technologicznej, wieloma osobistymi historiami i niezwykłymi życiorysami.
Z fabryką leków przy Mogilskiej związana jest nierozerwalnie postać wybitnej chemiczki, Donaty Dąbrowskiej. Dąbrowska była 30 lat związana z zakładem farmaceutycznym w Krakowie, jest autorką 6 patentów i 5 świadectw autorskich, z których jedno umożliwiło produkcję wytarzanego do dzisiaj leku Aviomarin i syropu Guajazyl.

W ramach uroczystości obchodów 90-lecia fabryki, pracownicy przygotowali kapsułę czasu. Pod pamiątkowym kamieniem, w specjalnym metalowym pojemniku, zakopano: aktualną firmową gazetkę, obecny plan i wyniki zakładu, strój operatora, blistry na leki oraz butelkę na Flegaminę - flagowego produktu fabryki.
Przygotowano także wystawę jubileuszowych plakatów na przystankach przy ul. Mogilskiej w Krakowie.
FLESZ - Pół miliona pozwoleń na pobyt w Polsce. Polska liderem w UE

- Dodatek za pracę w nocy i odprawy dla pracowników. Zobacz, ile ci przysługuje
- Pilne zmiany w kodeksie pracy: będzie rekompensata za pracę z domu, co z urlopami?
- Ile od stycznia 2021 minimum na etacie, zleceniu lub umowie o dzieło
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Kto może otrzymać, jak załatwić do kiedy korzystać
- Nie zaszczepisz się, nie polecisz? Linie lotnicze wprowadzają paszporty zdrowotne
- Co zdrożeje w 2021? Więcej zapłacimy za brak OC, wywóz śmieci, prąd, psa i abonament