Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: młodzi bronią antykwariatu przy ul. św. Tomasza

Maria Mazurek
Młodzi ludzie pomagają w porządkach w antykwariacie
Młodzi ludzie pomagają w porządkach w antykwariacie Jan Hubrich
Jeśli nie pomożemy, zaraz będą tu tylko banki i knajpy - wyjaśnia Karol Haratyk, student socjologii, układając książki w antykwariacie przy ul. św. Tomasza 26. Jest jedną z ponad dwudziestu młodych osób, które skrzyknęły się, aby pomóc starszemu małżeństwu prowadzącemu zagrożony eksmisją antykwariat.

Zobacz także: Protest w obronie antykwariatu przy ul. Tomasza [ZDJĘCIA]

Państwo Henryk i Halina Druciowie prowadzą antykwariat od 1970 r. Ostatnie miesiące postawiły jednak pod znakiem zapytania dalsze losy tego miejsca - dwukrotnie wzrósł czynsz za wynajem, z czym małżeństwo nie potrafiło sobie poradzić. Został przeciw nim wytyczony proces eksmisyjny. Kiedy sytuacja wydawała się już beznadziejna, z pomocą przyszli młodzi ludzie.

Na początku czerwca młodzież z Federacji Anarchistycznej zorganizowała protest w obronie antykwariatu, sprawę nagłośniła też na Facebooku i w mediach. - Problemy antykwariatu przedostały się dzięki temu do opinii publicznej i szybko znaleźli się ludzie, niekoniecznie sympatyzujący z naszym środowiskiem, którzy zdecydowali się pomóc - tłumaczy Karol Haratyk z FA.

A do zrobienia jest sporo. Lokal wymagał gruntownych porządków (to jeden z warunków wstrzymania eksmisji). Młodzi ludzie myli więc witrynę, pucowali podłogę, usuwali kurz. Konieczne okazało się ułożenie i skatalogowanie tysięcy książek. Ruszyły też prace przed komputerem, bo młodzież postanowiła wprowadzić ofertę internetową antykwariatu. - Mnóstwo osób ze szkoły postanowiło w tej akcji wziąć udział - tłumaczy Julia Gnatowska, uczennica Gimnazjum nr 1, które objęło patronatem prace porządkowe w antykwariacie.

- Te dzieci to skarb! Nie dość, że zabrały się za porządki, to jeszcze ściągają do nas nowych klientów - uśmiecha się Halina Druć. Są tacy, którzy zaczęli pomagać przez przypadek. - Trafiłem tutaj szukając nut - opowiada Paweł Łyżwa, uczeń szkoły muzycznej oraz Liceum im. Sobieskiego. - Kiedy okazało się, że potrzebne są ręce do pracy, zakasałem rękawy - opowiada.

Kolejna rozprawa eksmisyjna zapowiedziana jest na początek września. Jednak przez ostatnie tygodnie pojawia się coraz więcej światła w tunelu: rada miasta zdecydowała o wpisaniu zawodu antykwariusza na listę, która podlega większej ochronie samorządu. W obronie antykwariatu stanął też Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Zwraca uwagę, że to miejsce składa się na klimat zabytkowego miasta.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska