Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeua. Prace Stanisława Wyspiańskiego od jesieni w krakowskim Europeum

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum” – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zlokalizowany przy Placu Sikorskiego 6 w budynku dawnego Starego Spichlerza. Od listopada prezentowane będą w nim prace Stanisława Wyspiańskiego
Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum” – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zlokalizowany przy Placu Sikorskiego 6 w budynku dawnego Starego Spichlerza. Od listopada prezentowane będą w nim prace Stanisława Wyspiańskiego Wojciech Matusik
Wyspiański wreszcie będzie miał w Krakowie swoje muzeum, od jesieni blisko tysiąc prac artysty prezentowanych będzie w Europeum na placu Sikorskiego.

FLESZ - Pomoc dla firm od 1 lutego

Wyspiański od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co pokazały chociażby wystawy jego prac pokazywane w latach 2017-2020 w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zobaczyło je wówczas blisko 400 tysięcy zwiedzających. Wprawdzie o muzeum poświęconym artyście mówi się w Krakowie od dawna, a MNK ma w planach realizację takiego gmachu, to, póki co, są to plany dosyć odległe. Priorytetem inwestycyjnym MNK pozostaje dawny hotel Cracovia, a po zakończeniu tych prac, modernizacja Gmachu Głównego. Tymczasem jesienią tego roku Muzeum Wyspiańskiego powstanie w budynku Europeum.

- Coś, na co Kraków czekał bardzo długo: Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Biorąc pod uwagę potrzebę pilnego pokazania prac tego artysty, a jednocześnie ograniczenia konserwatorskie, jakie się łączą z taką prezentacją, konieczność ograniczania czasu eksponowania prac z uwagi na oddziaływanie światła niszczącego przy technice, jaką posługiwał się Wyspiański, czyli pasteli na papierze, postanowiliśmy nie czekać przez kolejne lata z nową inwestycją muzealną, ale pokazać wybór prac tego artysty już teraz - zapowiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Muzeum Wyspiańskiego znajdzie się w budynku dawnego Europeum, gdzie zaprezentowanych zostanie blisko tysiąc dzieł artysty. Ze względów konserwatorskich ekspozycja będzie zmieniana raz na rok. Muzeum Wyspiańskiego będzie łączyło funkcje wystawiennicze i edukacyjne. Dotychczas w odnowionym budynku dawnego spichlerza przy placu Sikorskiego prezentowane były dzieła sztuki zachodnioeuropejskiej.

- W chwili gdy otworzyliśmy Muzeum Książąt Czartoryskich, które przejęło obowiązek prezentowania sztuki zachodnioeuropejskiej, istnienie Europeum w dotychczasowej formie przestaje mieć rację bytu. Nareszcie Stanisław Wyspiański będzie mieć swoje własne miejsce i, co ważne, z zachowaniem bezpieczeństwa zbiorów. Muzeum artysty zostanie zorganizowane na trzech poziomach budynku. W przyziemiu znajdą się przestrzenie edukacyjne, na parterze przygotujemy ekspozycję mniejszych prac, natomiast monumentalne cykle poświęcone Wawelowi, naturze i antykowi będą na pierwszym piętrze – zapowiedział dyrektor MNK.

Muzeum Narodowe w Krakowie zgromadziło największą kolekcję dzieł Wyspiańskiego, przeszło 1100 obiektów. W jej skład wchodzą między innymi: malarstwo, projekty dekoracji, rysunki, rzemiosło artystyczne, rzeźby, ryciny oraz książki artystyczne.

Przestrzeń pierwszego piętra Europeum wypełnią dzieła sztuki podzielone na trzy główne wątki: „Wawel - dramat królów”, „Apollo - Chrystus” oraz „Żywioły”. Wokół nich została zbudowana dalsza opowieść o artyście i wydobyte aspekty jego twórczości, takie jak nowoczesność, narodowość czy motywy fantastyczne.

W najniższej kondygnacji muzeum planowana jest przestrzeń stanowiąca dopełnienie wystawy od strony informacyjnej. W salach tych znajdą się eksponaty i księgozbiór, a ponadto stanowiska komputerowe. Będzie tam można skorzystać: z komputerowej informacji na temat zbiorów dzieł Stanisława Wyspiańskiego w polskich muzeach, kościołach i bibliotekach, z podstawowej bibliografii dotyczącej jego życia i twórczości (zdigitalizowanych utworów literackich, artykułów, pism, prac inscenizacyjnych i listów artysty) oraz z biblioteki podręcznej wielkich badaczy jego twórczości, a także obejrzeć wybrane realizacje telewizyjne, spektakle teatralne i ekranizacje jego dzieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska