Kraków. Na cmentarze znów wolno przychodzić. Władze miasta apelują jednak o rozwagę

Pog
Cmentarz Rakowicki w dobie epidemii koronawirusa Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Krakowskie cmentarze komunalne znów są dostępne dla mieszkańców. Władze miasta apelują jednak o rozwagę i przypominają o wciąż obowiązujących obostrzeniach sanitarnych.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Od poniedziałku 27 kwietnia wydłużone zostaną godziny otwarcia cmentarzy komunalnych – nekropolie zamykane będą o 18. Obecnie otwarte są w godzinach od 7 do 16.

Wszystkie osoby odwiedzające cmentarz muszą pamiętać o stosowaniu się do rygorów wprowadzonych w związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2.

Zgodnie z najnowszym wytycznymi rządu przemieszczanie się po terenie cmentarza obwarowane jest ogólnymi zasadami dotyczącymi miejsc publicznych, a szczególne obostrzenia dotyczą liczby uczestników pogrzebu oraz uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego w budynkach użyteczności publicznej do tego przeznaczonych.

Jeśli chcemy zatem odwiedzić groby naszych bliskich, to należy pamiętać o obowiązujących ograniczeniach, zakazach i nakazach (do odwołania):

  • obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym m.in. na terenie cmentarzy (obowiązek ten nie dotyczy m.in. dzieci do lat 4, duchownego sprawującego kult religijny, a w przypadku braku duchownego – innej osoby sprawującej kult religijny podczas jego sprawowania, jak również osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia);
  • nakaz zachowania odległości minimum 2 m pomiędzy osobami;
  • przy poruszaniu się pieszo – nakaz zachowania odległości nie mniejszej niż 2 m od innych osób (chyba że zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 13. roku życia, nad osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie);
  • zakaz organizowania nieformalnych zgromadzeń, spotkań i skupisk ludności – zakazane jest organizowanie zgromadzeń ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju (z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi lub z osobami najbliższymi osobie, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu).

Uczestnictwo w pogrzebie

Szczególne rygory obowiązują natomiast uczestników pogrzebu i osób biorących udział w sprawowaniu kultu religijnego w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego.

W pogrzebie może brać udział nie więcej niż 50 uczestników – oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.

W czasie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego, może znajdować się 1 uczestnik na 15 m2 powierzchni tego budynku – oprócz osób sprawujących kult religijny.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie apeluje: wobec trwającego stanu epidemii stosujmy się do zaleceń służb sanitarnych i porządkowych oraz rozważnie korzystajmy z ogłoszonego przez Radę Ministrów pierwszego etapu łagodzenia ograniczeń, nakazów i zakazów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie