Kraków. Nadzwyczajne oblężenie akademików. Mieszkania są drogie i trudniej dostępne

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pokój w akademiku na Miasteczku Studenckim AGH
Pokój w akademiku na Miasteczku Studenckim AGH Andrzej Banaś
Udostępnij:
Akademiki wracają do łask i są szturmowane przez studentów szukających dla siebie lokum. Zainteresowanie zakwaterowaniem w domach studenckich na nowy rok akademicki jest większe nawet o ok. 30 proc. niż w latach ubiegłych. Uczelnie szukają rozwiązań, np. zamieniając posiadane miejsca hostelowe na studenckie. Na Osiedlu Studenckim Politechniki Krakowskiej rozważane są tymczasowe działania, które pomogłyby w wygospodarowaniu dodatkowych łóżek - jeśli byłaby na to zgoda mieszkańców danego składu i byłoby to dopuszczalne ze względów bezpieczeństwa sanitarnego.

Dwie studentki wynajmują wspólnie mieszkanie przy ul. Armii Krajowej, płacą miesięcznie 1200 zł od osoby, co – jak słyszymy komentarz – „jest jeszcze do przeżycia”. W Krakowie ceny najmu tak podskoczyły, że wiele z osób idących na studia wciąż szuka lokum, za które byłoby w stanie płacić. Oferowanych do wynajmu mieszkań jest też generalnie mniej. Okazuje się, że sporo studentów decyduje się więc po prostu dojeżdżać na zajęcia. Ale przede wszystkim swój renesans przeżywają obecnie akademiki.

- Zdecydowanie bardziej się opłaca mieszkać w akademiku, którego czynsz podskoczył z 425 do 465 złotych - kwituje student AGH, z którym rozmawiamy.

Akademia Górniczo-Hutnicza dysponuje ponad 7 tysiącami miejsc w domach studenckich. Jak przekazują nam przedstawiciele uczelni, w tym roku liczba miejsc uległa zwiększeniu - ze względu na ogromne zainteresowanie zakwaterowaniem, miejsca hostelowe zostały przekształcone w miejsca studenckie.

W Miasteczku Studenckim AGH oferowane są studentom trzy standardy akademików: komfort+ (dwuosobowe pokoje, z indywidualną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym), komfort (dwuosobowe pokoje, połączone w 2-pokojowe studia, wspólna łazienka i aneks kuchenny na studio) oraz podstawowy (pokoje dwu- i trzyosobowe z łóżkami piętrowymi, połączone w czteropokojowe składy, do tego węzeł sanitarny - prysznic, dwie umywalki, toaleta - współdzielony przez cztery pokoje). Najwięcej akademików jest w standardzie komfort, który jest preferowany przez studentów.

- Zainteresowanie jest znacznie wyższe niż w ubiegłych latach. Mamy kilkaset więcej złożonych wniosków przez studentów AGH - mówi Ewa Pawlak, zastępca dyrektora Miasteczka Studenckiego AGH.

Od września ceny tutaj podniesiono. Student AGH zapłaci za miejsce od 415 do 485 zł miesięcznie, w zależności od standardu akademika (podczas gdy wcześniej była to kwota między 365 a 425 zł). Jak podkreśla uczelnia, wciąż jest to koszt bardzo atrakcyjny w stosunku do tego, co oferuje rynek nieruchomości w Krakowie.

AGH gwarantuje miejsca wszystkim przyjętym na pierwszy rok studiów stacjonarnych AGH. - Wszyscy studenci AGH, którzy złożyli wniosek w przewidzianych dla nich procedurach centralnego rozdziału miejsc, w terminie od maja do końca sierpnia i dokonali obowiązkowych formalności, miejsce otrzymali. Podobnie studenci obcokrajowcy i kandydaci na pierwszy rok studiów stacjonarnych AGH (pod warunkiem dopełnienia formalności) miejsce otrzymali lub otrzymają. Najprawdopodobniej będziemy zmuszeni odmówić przyznania miejsca części osób, które nie mają gwarancji otrzymania miejsca, a które złożyły wniosek dopiero po 9 września - dodaje Ewa Pawlak.

Tymczasowe rozwiązanie?

Osiedle Studenckie Politechniki Krakowskiej będzie dysponować w roku akademickim 2022/2023 pulą 1988 miejsc. W porównaniu do poprzedniego roku to mniej o 160 miejsc, w związku z tym, że w jednym z domów studenckich pokoje 3-osobowe zostały zmienione na pokoje 2-osobowe. Taka zmiana wynikała z zaleceń sanitarnych związanych pandemią COVID-19 i oczekiwań mieszkańców, została też uzgodniona z Samorządem Studenckim PK.

Ceny miejsc w akademikach PK uzależnione są od rodzaju i standardu pokoju. Średnia cena to: 450 zł za miejsce w pokoju 2-osobowym i 500 zł w pokoju 1-osobowym. Najniższa stawka to 400 zł za miejsce w pokoju 3-osobowym, a najwyższa - 750 zł za miejsce w apartamencie małżeńskim. Ceny w tym roku wzrosły średnio o ok. 50 zł w stosunku do ubiegłego roku. „Nieznaczny wzrost opłat wynika ze wzrostu kosztów utrzymania akademików - radykalnego wzrostów cen mediów, wzrostu płac minimalnych, rosnących kosztów usług świadczonych przez firmy zewnętrzne, rosnących kosztów remontów oraz inwestycji realizowanych i planowanych na Osiedlu Studenckim” - tłumaczy uczelnia.

Jak zwraca uwagę Łukasz Żukowski, kierownik Osiedla Studenckiego PK, wysoki popyt na mieszkania w Krakowie jest m.in. skutkiem wojny w Ukrainie. - Właściciele mieszkań podnieśli ceny najmu z uwagi na większe zainteresowanie klientów, inflację oraz wzrost wysokości rat kredytowych. To wszystko wpłynęło na większe zainteresowanie zamieszkaniem w krakowskich akademikach - tłumaczy.

Osiedle Studenckie PK rok akademicki rozpocznie z pełnym obłożeniem miejsc. - Rozważamy jeszcze tymczasowe działania, które pomogłyby w wygospodarowaniu dodatkowych łóżek, jeśli byłaby na to zgoda mieszkańców danego składu i byłoby to dopuszczalne ze względów bezpieczeństwa sanitarnego - informuje Łukasz Żukowski. Zaznacza też: - W ciągu roku sytuacja z dostępnością miejsc może się zmieniać, w poprzednich latach część miejsc w akademikach PK nie była w pełni wykorzystana. W najbliższym czasie wpływ na to może mieć sytuacja w Ukrainie.

Dodajmy, że w różnych domach studenckich w Krakowie udostępniono miejsca uchodźcom z Ukrainy.

Bo mieszkania zdrożały o blisko 40 procent

Jak podają eksperci obserwujący rynek nieruchomości, obecnie średnia cena najmu za metr kwadratowy mieszkania to 57 zł. Nastąpił wzrost kosztu najmu o 37 procent rok do roku.

Mocne wzrosty cen najmu zaczęły się w marcu tego roku. Było to związane z rozpoczęciem wojny w Ukrainie i napływem uchodźców. Pojawił się w bardzo krótkim okresie bardzo duży popyt, bardzo wiele osób nagle chciało wynająć mieszkania. Część mieszkań była też wycofywana z rynku najmu, bo niektórzy właściciele za darmo przyjęli do nich Ukraińców. Rynek nie był w stanie w tak krótkim czasie dostosować się do tej sytuacji, więc stawki najmu bardzo mocno wzrosły. I tak zostało do tej pory, wciąż stawki są bardzo wysokie.

- Przyczyną wzrostu stawek jest też to, że na rynku nie pojawia się już zbyt wiele nowych mieszkań na wynajem. Przy obecnych cenach mieszkań i stawkach najmu opłacalność takiej inwestycji jest niższa niż na lokacie bankowej czy obligacji. Średnia rentowność zakupu mieszkania o powierzchni 50 metrów kw. wynosi 4,68 procent netto, czyli jest to odpowiednik lokaty czy obligacji z oprocentowaniem 5,78 proc. brutto. Dla porównania na rocznej obligacji skarbowej oprocentowanie wynosi 6,5 proc. brutto i niedługo może jeszcze wzrosnąć - zwraca uwagę Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, ekspert rynku finansowego.

Wszystko drożeje, więc akademik też

W domach studenckich Uniwersytetu Jagiellońskiego na nowy rok akademicki studentom udostępnione zostały w sumie 2723 miejsca. W ostatnich latach ta liczba pozostaje na podobnym poziomie, a jej wahania wynikają z przeprowadzanych remontów. Uczelnia informuje, że rozdysponuje pomiędzy studentów, a także doktorantów, wszystkie przeznaczone dla nich miejsca.

- Obserwujemy większe niż w latach ubiegłych zainteresowanie zakwaterowaniem w akademikach. Jednym z podstawowych powodów wnioskowania o miejsce w domu studenckim są wysokie ceny najmu mieszkań - wskazuje Kinga Mieszaniec-Nowak z biura prasowego UJ.

Dotąd miesięczna opłata za miejsce w pokoju dwuosobowym w akademikach UJ wynosi 495 zł miesięcznie. Stawka opłaty na rok akademicki 2022/2023 nie została jeszcze ustalona, planowana jest podwyżka wynikająca ze wzrostu kosztów eksploatacji budynków.

Na liście rezerwowej prawie 200 osób

W dwóch akademikach Uniwersytetu Ekonomicznego dla studentów przygotowano łącznie prawie 820 miejsc. W DS Fafik miesięcznie za miejsce w standardowym pokoju 3-osobowym trzeba będzie zapłacić 490 zł, w 2-osobowym - 520 zł, a za wyższy standard, z łazienką i aneksem kuchennym - od 720 zł do 1300 zł. Z kolei w DS Merkury w zależności od rodzaju miejsc ceny wynoszą od 415 do 1000 zł w roku 2022/2023 – a w ubiegłym roku było to od 395 do 865 zł.

- Jeśli chodzi o DS Fafik zainteresowanie akademikiem jest bardzo duże, większe niż każdego roku - w związku z mniejszą dostępnością mieszkań na wynajem i wzrostem cen ich wynajmu. W DS Merkury widać zainteresowanie miejscami zwiększone o około 30 procent - przekazuje Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy UEK. - W Fafiku na liście rezerwowej jest wpisanych 189 osób. W DS Merkury wszystkie miejsca w tym momencie są zajęte, w miarę zwalniania miejsc przez uchodźców z Ukrainy przekazujemy je dla studentów. Dogęszczania pokoi zdecydowanie nie planujemy - dodaje.

Mają w planach obiekty z miejscami dla studentów

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie nie ma własnych akademików, a tylko na mocy porozumienia z AGH może przyznać 80 miejsc w domu studenckim tej uczelni. Studenci UPJPII mają również możliwość zakwaterowania w akademikach prowadzonych przez siostry (dla studentek) i księży (dla studentów). Opłata miesięczna w tym pierwszym to 600 zł, a w drugim - od 600 do 850 złotych.

Na UPJPII również jest obserwowane zwiększone zainteresowanie zakwaterowaniem w akademikach - o około 10 procent, jak podaje uczelnia. Wszystkie miejsca, którymi dysponuje uczelnia, będą zajęte. - Jest planowana rozbudowa naszego kampusu. Mają się tam znaleźć pomieszczenia dydaktyczne, administracyjne oraz obiekty przeznaczone na zakwaterowanie studentów - informuje Agata Jedynak z Działu Spraw Studenckich UPJPII w odpowiedzi na pytanie o ewentualne inwestycje dotyczące akademików.

Pokoje hotelowe oddane studentom

Uniwersytet Pedagogiczny dysponuje łącznie ok. 950 miejscami dla studentów w swoich akademikach, zlokalizowanych m.in. przy ul. Armii Krajowej i Piekarskiej. Pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami, wc, domy są wyposażone w Internet, z własnymi miejscami parkingowymi.

- Staramy się utrzymać dotychczasowe ceny, choć rosnące koszty utrzymania budynków wymuszają ich korektę. Wzrośnie cena zakwaterowania w pokoju dwuosobowym z 465 zł na 550 zł na osobę. Jedynka to koszt 900 zł i nie uległ on zmianie – informuje Adam Gliksman, kierownik działu promocji UP. Jak stwierdza, zdecydowanie większe zainteresowanie zakwaterowaniem w domu studenckim niż w latach poprzednich wynika z pewnością z atrakcyjnych cen w związku ze wzrostem cen wynajmu mieszkań i zmniejszeniem ich dostępności na rynku. - Nie bez znaczenia jest też wysoki standard i bardzo atrakcyjna lokalizacja akademików - zarówno blisko budynków uniwersytetu, jak i centrum miasta – zaznacza przedstawiciel UP.

W tym roku uczelnia ta obserwuje wzrost zainteresowania miejscami w domach studenckich o około 20-30 proc. Obecnie na jedno miejsce w domu studenckim przypada około 1,25 studenta, a proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków jeszcze się nie skończył.

UP stara się na bieżąco reagować na zwiększone zapotrzebowanie na miejsca w domach studenckich, które jest obserwowane w bieżącym naborze. Ma m.in. umowę o współpracy z Miasteczkiem Studenckim AGH i tam na najbliższy rok akademicki dysponuje dodatkowo 250 miejscami w akademiku Akropol. W tym roku UP wygospodarował również około 30 dodatkowych miejsc we własnych akademikach - przeznaczając na potrzeby studentów tzw. pokoje hotelowe.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

VidaXL

VidaXL Stojak na wino ze skrzynią i szufladą

1 322,38 zł617,99 zł-53%
miejsce #2

Kuchenprofi

Kuchenprofi tavola rozpylacze do octu i oliwy 1005062811

239,90 zł158,40 zł-34%
miejsce #3

Leifheit

Leifheit Pęseta Kuchenna 30Cm (3225)

46,00 zł35,00 zł-24%
miejsce #4

Cilio

Cilio Minutnik z magnesem Pure duży CI-294675

67,90 zł57,71 zł-15%
Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Proste?
21 września, 10:26, Proste?:

„Nadzwyczajne oblężenie akademików. Mieszkania są drogie i trudniej dostępne”

Podziękujcie Kaczkodanowi, który uparł się przesiedlić do Polski połowę U… gandy. I sobie, że nie protestujecie.

21 września, 10:37, Ehh:

Trzeba im przyznac ,że nie chcieli sie ruszyć. Potrzebny byl do tego zryw wolnosciowy,wiosna ,czy jak to organizatorzy nazywają. Ale to i tak jest tylko preludium .Lichwarze,organizatorzy, junta-jedna wielka rodzina.

To, co jacyś obcy chcą — czy nie chcą — jest dla mnie sprawą drugorzędną. Sprawą zaś zasadniczą jest to, co wyprawia polski(?) (nie)rząd. Przecież wprowadzono wręcz „system zachęt”, żeby tylko przesiedlić miliony obcych do Polski. Np. doskonale pamiętam, jak Maląg ogłosiła 500 dla Ukraińców w grudniu ub.r. — zanim jeszcze „cokolwiek się zaczęło”.

E
Ehh
21 września, 10:26, Proste?:

„Nadzwyczajne oblężenie akademików. Mieszkania są drogie i trudniej dostępne”

Podziękujcie Kaczkodanowi, który uparł się przesiedlić do Polski połowę U… gandy. I sobie, że nie protestujecie.

21 września, 10:37, Ehh:

Trzeba im przyznac ,że nie chcieli sie ruszyć. Potrzebny byl do tego zryw wolnosciowy,wiosna ,czy jak to organizatorzy nazywają. Ale to i tak jest tylko preludium .Lichwarze,organizatorzy, junta-jedna wielka rodzina.

Do wszystkiego potrzebne sa WOLNE SĄDY, WOLNE MEDIA .Ci sami LICHWARZE działali zarówno na Ukrainie jak i w Polsce. Ukrainę juz podpalili.

E
Ehh
21 września, 10:26, Proste?:

„Nadzwyczajne oblężenie akademików. Mieszkania są drogie i trudniej dostępne”

Podziękujcie Kaczkodanowi, który uparł się przesiedlić do Polski połowę U… gandy. I sobie, że nie protestujecie.

Trzeba im przyznac ,że nie chcieli sie ruszyć. Potrzebny byl do tego zryw wolnosciowy,wiosna ,czy jak to organizatorzy nazywają. Ale to i tak jest tylko preludium .Lichwarze,organizatorzy, junta-jedna wielka rodzina.

Z
Zbigniew Rusek
Nie miałbym nic przeciwko temu, by w Krakowie było mniej studentów. Miasto jest przeludnione, a "chmara" studentow dodatkowo uprzykrza życie mieszkańcon (przeludnienie miasta to dyskomfort zycia). W zamian za to uczelnie mogłyby otwierać wydziały zamiejscowe w innych miastach Małopolski. Kraków by odetchnął atamte miasta by się mniej wyludniały. Nie może wszystko pchać się do Krakowa!!! Miasto jest przeludnione.
P
Proste?
„Nadzwyczajne oblężenie akademików. Mieszkania są drogie i trudniej dostępne”

Podziękujcie Kaczkodanowi, który uparł się przesiedlić do Polski połowę U… gandy. I sobie, że nie protestujecie.
E
Ehh
Zawody regulowane(takie ze musisz miec papierek)subwencje oświatowe i nie jeden ,,inwestor" i patodeweloper jest sie w stanie wyzywic.Mozna jeszcze dorzucić budżetowke i stare budowle i artefacty ,które stanowią tzw.zabytki, które beda utrzymane dalej z budżetu i jest jak jest.W USA jak sie wkracza w dorosłe życie, to jest to przejście z kredytu na studia w kredyt hipoteczny. Gratuuje takiej konepcji.Poki co nauka darmowa, no tylko te opłaty dodatkowe...
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie