https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nagły wzrost zanieczyszczenia powietrza

pb
Michal Gaciarz / Polska Press
Jakość powietrza w Krakowie uległa gwałtownemu pogorszeniu. Wietrzna niedziela i poniedziałek pozwalały na nabranie głębszego oddechu. Wiatr jednak ucichł, co momentalnie spowodowało wzrost zagęszczenia pyłów w powietrzu, którym oddychają krakowianie.

Przez niemal cały dzień w stolicy Małopolski stężenie pyłów PM10 utrzymywało się poniżej wartości dopuszczalnej czyli 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Po godzinie 16 sytuacja jednak gwałtownie się zmieniła, co odnotowały stacje pomiaru zanieczyszczeń w Krakowie.

Aktualne jednogodzinne stężenia pyłu PM10 w Małopolsce (stan na godzinę 21.00)
Kraków, Al. Krasińskiego 194 μg/m3
Kraków, ul. Bujaka 281 μg/m3
Kraków, ul. Bulwarowa 277 μg/m3

Kraków. Nagły wzrost zanieczyszczenia powietrza

Aktualne jednogodzinne stężenia pyłu PM2.5 w Małopolsce
Kraków, Al. Krasińskiego 131 μg/m3
Kraków, ul. Bujaka 198 μg/m3
Kraków, ul. Bulwarowa 156 μg/m3

Kraków. Nagły wzrost zanieczyszczenia powietrza

Co ważne prognozy zanieczyszczenia powietrza na wtorek są mocno niepokojące. Jakość powietrza ma być jeszcze gorsza niż we wtorek.

Kraków. Nagły wzrost zanieczyszczenia powietrza

Komunikat WZZK dla Krakowa

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m3) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mani
Do tego nie można zapomnieć o zwężeniu ul. Długiej i Rakowickiej, przez które codziennie staje w korku pół miasta oczywiscie zaczynając od ścisłego centrum (i to po kilka razy na dzień) i można przestać sie zastanawiać skąd smog w Krakowie. Ciekawa jestem jak wykazany został pozytywny wpływ na środowisko w ramach projektu bo to dla mnie skandal.
M
Mani
Brawo za Basztową/Dunajewskiego. Teraz mieszkańcy robiący 100 kółek po jednokierunkowych aby dotrzeć do domu na pewno "bardzo się przyczyniają" do poprawy stanu powietrza w centrum. Tylko pogratulować!!!!!
m
mieszkaniec
dodajmy, że wpływ na to miało też przeorganizowanie ruchu w obrebie plant. Teraz ruch tam mniejszy, jednokierunkowy wiec jak ktoś chce dojechać gdzieś w drugą stronę to musi na aleje się pchać, stać w korku, żeby na nie wjechać, a następnie przyczyniać się do tamowania na nich ruchu, spowolnienia i emisji jeszcze wiekszej ilości spalin zaraz pod "nosem" stacji pomiarowej ;) Brawo ZIKiT - jak zwykle błysk geniuszu.
g
gość
Ale syf dzisiaj
M
Mac
Czy nie temu, aby rosło zanieczyszczenie powietrza w Krakowie? Czy władze miasta nie mają na celu depopulacji Krakowa? Średnia średnia życia w Krakowie jest mniejsza o ok 3 lata niż w innych miastach!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska