Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nagroda Totus Tuus dla Dni Jana Pawła II

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Salvatore Pennacchio, Leszek Kryża, Kazimierz Nycz
Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Salvatore Pennacchio, Leszek Kryża, Kazimierz Nycz PAP/Rafał Guz
Nagroda Totus Tuus to najważniejsza nagroda Kościoła katolickiego, nazywana „katolickim Noblem”. Wyróżnienie honoruje osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania Świętego Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie papieża Polaka do obrony godności człowieka. Nagrodę od 2000 roku przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tegoroczną Nagrodą Totus Tuus uhonorowano inicjatywę środowiska akademickiego Małopolski – DNI JANA PAWŁA II. Gala tradycyjnie poprzedza obchody XXII Dnia Papieskiego, przypadającego w tym roku 16 października, a odbywającego się pod hasłem "Blask prawdy".

Odbierając Nagrodę Totus Tuus, podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie 15 października 2022 r., rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała dziękował: - Chodzi o rzetelną naukę, którą próbujemy podjąć w naszym środowisku akademickim, naukę Jana Pawła II. Dziękujemy, tym bardziej że jest to poparcie dla jedności, wspólnoty i tego co robimy w naszym mieście. W imieniu wszystkich rektorów uczelni Krakowa i Małopolski, w imieniu wszystkich studentów i pracowników bardzo gorąco dziękujemy.”

Na uroczystości obecny był także rektor UPJPII dwóch poprzednich kadencji – ks. prof. Wojciech Zyzak.

Celem DNI JANA PAWŁA II, których XVII edycja odbędzie się w dniach 7-10 listopada 2022 r., jest upamiętnienie osoby Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Decyzja o organizacji pierwszych DNI JANA PAWŁA II została podjęta przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa w 2006 roku, kilka miesięcy po śmierci Papieża. Twórcom wydarzenia zależało na tym, aby dziedzictwo Papieża było zgłębiane i aplikowane do współczesnych kontekstów, by podjęto rzetelną naukową analizę tego dziedzictwa, utrwalano je oraz wydobywano na światło całe jego bogactwo. To zadanie spoczywało i spoczywa szczególnie na środowisku, z którego wywodził się Papież, a którym jest Kraków i cała Małopolska, a w szczególności kręgi akademickie. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale również szkoły wyższe z województwa małopolskiego i inne placówki naukowe. Co roku wyznaczano nowy temat Dni, inspirowany przez charakterystyczne wątki nauczania Jana Pawła II.

Podczas pierwszej edycji – pod hasłem „Prawda” – działania koordynowała Papieska Akademia Teologiczna (dziś: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Jako pierwsi z PAT w organizację Dni zaangażowali się m.in. ówczesny rektor PAT ks. Jan M. Dyduch, ks. Maciej Ostrowski, ks. Wojciech Misztal, w pierwszej Radzie Programowej ze strony PAT zasiadł ówczesny prorektor – ks. Tadeusz Dzidek.

Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejno: Uniwersytet Ekonomiczny (2007 – „Dobro”), działające wspólnie szkoły artystyczne Krakowa – Akademia Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Akademia Sztuk Pięknych (2008 – „Piękno”), Uniwersytet Jagielloński (2009 – „Wiara i nauka”), Akademia Górniczo-Hutnicza (2010 – „Wolność”), Politechnika Krakowska (2011 – „Godność”),

Od 2012 roku ponownie głównym organizatorem jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (2012 – „Dialog”, 2013 – „Mądrość”, 2014 – „Nadzieja”, 2015 – „Świętość”, 2016 – „Miłosierdzie”, 2017 – „Prawa człowieka i prawa narodów”, 2018 – „Niepodległość”, 2019 – „Uniwersytet”, 2020 – „Jan Paweł II. Co dalej?”, 2021 – "Ku pojednaniu").

Hasło przewodnie tegorocznej XVII edycji Dni Jana Pawła II brzmi: „Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa”. ZAPRASZAMY do uczestnictwa!

Przewodniczącym Komitetu organizacyjnego Dni Jana Pawła II jest o. prof. Jarosław Kupczak OP (UPJPII).

Po szesnastu latach nieprzerwanej kontynuacji Dni Jana Pawła II stały się już nieodłączną częścią krakowskich jesiennych wydarzeń naukowo-kulturalnych. To trzydniowy cykl sympozjów, konferencji, konkursów dla młodzieży i studentów oraz różnych wydarzeń kulturalnych.

Nagrody Totus Tuus przyznawane są w czterech kategoriach: promocja godności człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza, osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz Totus Tuus medialny imienia biskupa Jana Chrapka. Jest też przyznawana nagroda specjalna.

Galę wręczenia nagród Totus Tuus, transmitowaną przez TVP, poprowadzili dr Paulina Guzik (adiunkt w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII) i Grzegorz Miśtal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska