Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie będzie 5 mln zł z miejskiego budżetu na remont "czerwonej chirurgii". Co zatem z przeprowadzką KBF na Wesołą?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Budynek tzw. Czerwonej Chirurgii
Budynek tzw. Czerwonej Chirurgii Marcin Banasik
Miasto nie sfinansuje ostatecznie ze swojego budżetu remontu budynku tzw. czerwonej chirurgii przy ul. Kopernika oraz przerobienia tamtejszych poszpitalnych sal na biura na potrzeby Krakowskiego Biura Festiwalowego. Na inwestycję potrzeba 5 mln złotych. Ich przekazaniu spółce, zajmującej się zagospodarowaniem Wesołej, sprzeciwiali się miejscy radni. KBF nie rezygnuje jednak z planów przeniesienia części pracowników do poszpitalnego gmachu przy Kopernika.

FLESZ - Dwa tygodnie wojny w Ukrainie RAPORT

od 16 lat

Od dawna mówiło się o tym, że Krakowskie Biuro Festiwalowe będzie miało swoją nową siedzibę w jednym z zakupionych przez gminę budynków, z którego do Prokocimia wyprowadził się Szpital Uniwersytecki. Chodzi konkretnie o tzw. czerwoną chirurgię, która za 5 mln zł zostanie zaadaptowana na potrzeby pracowników KBF-u.

Pieniądze miały pochodzić z nadwyżki środków pieniężnych, czyli rozliczeń wyemitowanych papierów wartościowych, kredytów oraz pożyczek z lat ubiegłych. Miasto chciało je przekazać do Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, czyli miejskiej spółki, która zajmuje się zagospodarowaniem poszpitalnych terenów na Wesołej. Finansowanie remontu tzw. czerwonej chirurgii z gminnego budżetu spotkało się jednak z oporem części radnych. Skutecznym, bo ostatecznie miasto nie sfinansuje realizacji inwestycji ze swojego budżetu.

To nie oznacza, że KBF zrezygnuje z przeprowadzki do budynku przy ulicy Kopernika. Plan nadal jest aktualny. Może się jednak okazać, że opóźni się remont poszpitalnego gmachu, jak również sama przeprowadzka KBF na Wesołą. Tym bardziej, że jak na razie nie wiadomo, skąd zostaną pozyskane pieniądze na zaadaptowanie czerwonej chirurgii na potrzeby Biura.

- Nie mamy nic przeciwko temu, aby KBF przeniósł się na Wesołą. Jesteśmy przeciwni finansowaniu tej inwestycji z budżetu miasta Krakowa. Pieniądze na adaptację czerwonej chirurgii na siedzibę Krakowskiego Biura Festiwalowego powinny pochodzić bezpośrednio ze spółki Agencja Rozwoju Miasta Krakowa - mówił radny Michał Starobrat podczas sesji RMK, na której debatowano o przekazaniu pieniędzy ARMK.

Krakowskie Biuro Festiwalowe zatrudnia obecnie 252 osoby. Tak duża ich liczba skutkuje tym, że muszą one pracować w kilku miejscach: przy ulicy Wygranej, na Powiślu, przy ul. Józefa, w Pawilonie Wyspiańskiego, a także w Pałacu Potockich i Centrum Kongresowym ICE. Niemal wszyscy przeniosą się do budynku tzw. czerwonej chirurgii (poza tymi, którzy swoje obowiązki wykonują w Pałacu Potockich). Z kolei budynek przy ulicy Wygranej będzie pełnił funkcję zaplecza administracyjno-obsługowego, księgowego oraz prawnego. W Krakowskim Biurze Festiwalowym przekonują nas, że przeprowadzka wyjdzie na dobre wszystkim jego pracownikom.

- Przenosiny na Wesołą pozwolą na efektywniejsze zarządzanie instytucją, a nade wszystko wpłyną na rewitalizację tej dzielnicy i profilowanie jej pod działalność kulturalną - mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF-u. Kwota 5 mln miała zostać przeznaczona na remont budynku przy ul. Kopernika i przekształcenie tamtejszych sali poszpitalnych na pomieszczenia biurowe i działalność innych podmiotów, które będą współpracować z KBF. - Budynek ma spełniać funkcję klastra kreatywnego na wzór Manheim czy Edynburga - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska