Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł na urządzenie Wesołej. Dla Biblioteki Kraków powstanie szklany budynek

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Obszar Wesołej
Obszar Wesołej Marcin Banasik
Po czterech latach od zakupu przez miasto ponad 9-hektarowego obszaru z poszpitalnymi gmachami w dawnej dzielnicy Wesoła, urzędnicy nadal planują, jak go zagospodarować. I co jakiś czas zmieniają koncepcję, w jaki sposób urządzić ten cenny teren w środku miasta. Właśnie ogłosili, że dla Biblioteki Kraków wybudowana zostanie zupełnie nowa siedziba: w miejscu obecnego parkingu w rejonie ulicy Kopernika. Z kolei tzw. Czerwona Chirurgia będzie ostatecznie siedzibą Krakowskiego Holdingu Komunalnego, a nie jak wcześniej zakładano Krakowskiego Biura Festiwalowego. Budynek od Agencji Rozwoju Miasta Krakowa KHK zakupi za 16 mln złotych.

Powstanie nowa siedziba Biblioteki Kraków

Miejscy urzędnicy przedstawili nową koncepcję zagospodarowania poszpitalnych terenów w rejonie ulicy Kopernika. Zmienił się m.in. pomysł, dotyczący Biblioteki Kraków.

Pierwotna koncepcja była taka, że wprowadzi się ona do dwóch zabytkowych budynków przy ulicy Kopernika 15 i 15A. Odpowiedzialna za urządzenie Wesołej Agencja Rozwoju Miasta Krakowa stwierdziła jednak, że taniej będzie wybudować zupełnie nowy budynek. Przedstawiciele miejskiej spółki zapowiedzieli, że będzie szklany i ekologiczny.

- Chcemy, aby biblioteka na Wesołej była miejscem, gdzie każdy czuje się jak u siebie - powiedziała Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektorka Biblioteki Kraków. ­- Tu będą mogli przyjść uczniowie po szkole, rodzice z małymi dziećmi, studenci, dorośli, seniorzy. Słowem wszyscy, którzy chcą odpocząć lub popracować samodzielnie lub w małych grupach - dodała.

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie koszt budowy nowej siedziby dla Biblioteki Kraków. Zaadaptowanie zabytkowych budynków na jej potrzeby, z którego zrezygnowano, miało kosztować 250 mln złotych. To, jak będzie wyglądał nowy budynek, rozstrzygnie międzynarodowy konkurs architektoniczny.

Co stanie się z budynkami, w których miała być biblioteka? Do tego o numerze 15 chce się wprowadzić Instytut Literatury, z kolei do tego o numerze 15A Małopolski Instytut Kultury. - Na szczęście przygotowany na potrzeby biblioteki projekt modernizacji obu budynków będzie mógł być w dużej mierze wykorzystany w obu przypadkach - przekonują urzędnicy.

Poinformowali też, że w tzw. Czerwonej Chirurgii nie będzie ostatecznie siedziby Krakowskiego Biura Festiwalowego. Do reprezentacyjnego gmachu wprowadzi się Krakowski Holding Komunalny, czyli miejska spółka. Choć jak zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, będzie tam również przestrzeń wystawiennicza. KHK zakupi budynek od Agencji Rozwoju Miasta Krakowa za 16 mln złotych. Natomiast KBF już zaczął działać w budynku przy ul. Kopernika 15B. I tam pozostanie.

Miejscy urzędnicy przekazali również, że ARMK stara się o unijne dofinansowanie na rewitalizację Wesołej. Chodzi o kwotę 5 mln euro.

Prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Jan Pamuła poinformował też, że przestrzenie między budynkami zaaranżują krakowscy studenci: z Politechniki Krakowskiej oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Na Wesołej niewiele się działo

Przypomnijmy, że nieco ponad 9-hektarowy fragment dawnej dzielnicy Wesoła miasto kupiło w 2019 roku od Szpitala Uniwersyteckiego. Kosztował ponad 280 mln zł.

Radni miejscy irytowali się, że na poszpitalnym obszarze niewiele się dzieje. Pojawiały się co prawda zapowiedzi, co znajdzie się w poszczególnych budynkach, ale bez konkretnych terminów, kiedy to nastąpi. W pewnym momencie coś jakby drgnęło.

Przykładowo we wrześniu w dawnej aptece przy ul. Kopernika otwarta została Apteka Designu, w której znalazły się m.in. pracownie dla artystów, jak również przestrzeń co-workingowa dla designerów.

Jak informowaliśmy, zapadła również decyzja w sprawie przyszłości Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który wraz z innymi budynkami na terenie Wesołej miasto kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego. Swego czasu był plan, by świątynię przejęła krakowska kuria bądź Kościół Narodowy w Polsce. Nie zostanie on jednak zrealizowany.

- Zdecydowaliśmy - po rozmowach z dyrekcją SU - że dopóki na Wesołej są pacjenci, kościół nadal będzie funkcjonował tak, jak do tej pory - mówił nam w sierpniu br. prezes ARMK Jan Pamuła. Przypomnijmy, że nie wszystkie szpitalne oddziały przeniosły się do nowej siedziby SU przy ul. Jakubowskiego.

Posługę dla wiernych, także chorych oraz ich rodzin, będzie nadal zapewniać Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra. - My ze swojej strony zajmiemy się organizacją koncertów muzyki poważnej. Chcemy bowiem, aby na Wesołej powstało Europejskie Centrum Muzyki Sakralnej - stwierdził Pamuła.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska