FLESZ - Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe

"Dziękujemy wszystkim darczyńcom za hojność i zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym. To m.in. za sprawą wsparcia krakowian, do objętej wojną Ukrainy wyjechało ok. 650 ton darów. Mieszkańcy z dnia na dzień stali się wolontariuszami, a to wyjątkowy gest dla naszych sąsiadów" - poinformowało miasto.
Krakowianie, którzy indywidualnie pomagają uchodźcom, będą to mogli zrobić jeszcze tylko do końca weekendu, od poniedziałku będzie trwała zbiórka darów jedynie od zorganizowanych grup.
"W ramach obowiązującej specustawy dotyczącej pomocy uchodźcom przebywającym w Polsce, samorządy otrzymują od rządu refundację poniesionych kosztów na rzecz obywateli Ukrainy" - informuje miasto.
Zbiórka od indywidualnych darczyńców do 27 marca prowadzona będzie w Hali 100-lecia KS Cracovii przy al. Focha 40 w sobotę i niedzielę, w godz. 10.00–15.00. Osoby, które będą chciały przekazać wsparcie, proszone są o wcześniejszą segregację darów, co ułatwi pracę wolontariuszom.
Niezmiennie prowadzone będą zbiórki od zorganizowanych grup. Punkty zbiórki dla darów zbieranych przez instytucje, firmy lub organizacje to:
- hala magazynowa NOHO Logistic przy ul. Bartników 10, czynna w dni robocze, w godz. 9.00–18.00, a w weekend w godz. 9.00–15.00. Od poniedziałku, 28 marca, nastąpi zmiana godzin otwarcia: w dni robocze w godz. 9.00–17.00, w sobotę w godz. 9.00–15.00.
- Centrum Logistycznego MG Logistic przy ul. Półłanki 18, czynne w dni robocze w godz. 6.00–18.00, w sobotę w godz. 6.00–14.00.
Dostarczane produkty powinny być posegregowane a paczki opisane, by usprawnić prace wolontariuszy.
"Z uwagi na konieczność weryfikacji miejsca, do którego trafiają dary od krakowian, nie możemy korzystać z propozycji indywidualnego transportu/przewozu tych darów na teren Ukrainy" - informuje miasto.
Te rzeczy wciąż są potrzebne
- Żywność: m.in. produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania o długim terminie ważności, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, płatki błyskawiczne, pieczywo chrupkie, dania gotowe (w słoikach, w opakowaniach próżniowych), sosy do makaronów, zupy instant, słodycze, pasty do kanapek, herbata, konserwy, ser i szynka pakowane w plastrach, owoce w puszkach, warzywa w puszkach, makarony.
- Chemia i kosmetyki: środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, nowa bielizna damska, męska i dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, środki czystości, oliwki dla dzieci, kremy
- Inne: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), karimaty, materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe, generatory prądu, zapałki, baterie, latarki, zapalniczki, świece
- Medyczne: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki opatrunkowe, środki do odkażania wody i apteczki
- W trosce o zwierzęta: karmy dla zwierząt (saszetki, puszki, sucha karma w małych opakowaniach), transporterki, maty higieniczne dla zwierząt (do transporterka), miski na wodę i karmę.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?