https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nieznany obraz Madonny z Dzieciątkiem autorstwa Łukasza Cranacha Starszego trafił na Wawel do konserwacji

Paweł Gzyl
Wykonany na desce obraz przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu tańczących aniołków
Wykonany na desce obraz przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu tańczących aniołków Materiały prasowe
Na Zamek Królewski na Wawelu trafił w depozyt nieznany i nigdy niepokazywany obraz pochodzący ze zbiorów krakowskiego klasztoru o.o. Franciszkanów. Wstępna analiza dzieła ujawniła, że mamy do czynienia z pracą XVI-wieczną, która tradycyjnie była łączona z osobą Lucasa Cranacha Starszego, wybitnego przedstawiciela niemieckiego malarstwa renesansowego. Wykonany na desce obraz przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu tańczących aniołków.

FLESZ - Kiedy skończy się nauka zdalna

Na Wawelu obraz przejdzie konserwację, a następnie zostanie pokazany zwiedzającym. Wawelscy konserwatorzy przeprowadzili już wcześniej skomplikowaną konserwację techniczną innego dzieła Cranacha ze zbiorów muzeum - „Chrystus błogosławiący dzieci” w latach 2012-2013.

- Bardzo się cieszę, że to interesujące dzieło trafiło na wzgórze wawelskie. Pracownie konserwacji Zamku, a zwłaszcza pracownia konserwacji malarstwa ma znaczącą renomę, bowiem od wielu lat prowadzi badania i konserwacje obrazów renesansowych. Nie idzie tylko o dzieło Cranacha z naszych własnych zbiorów, ale trzeba też pamiętać o wyjątkowym osiągnięciu w postaci konserwacji dzieł z daru Karoliny Lanckorońskiej

– mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor ZKnW.

Niebawem do rąk zainteresowanych trafi naukowe opracowanie tego wieloletniego i spektakularnego procesu wydane przez Zamek Królewski na Wawelu.

- Wawelscy konserwatorzy mogą się również poszczycić innym sukcesem - skomplikowaną konserwacją obrazu „Madonna w płaszczu opiekuńczym". Obraz wymaga konserwacji i dalszych badań. Bardzo chcielibyśmy zaprosić do nich badaczy opracowujących wielki korpus dzieł Cranacha. Należy tu jednak pamiętać, że mówiąc o obrazach „cranachowskich”, często mamy na myśli zarówno dzieła mistrza, jak i jego uczniów i naśladowców

– dodaje dr hab. Andrzej Betlej, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Lucas Cranach Starszy urodził się prawdopodobnie w roku 1472 w miejscowości Kronachw niemieckiej Bawarii. Nauki malarstwa pobierał w warsztacie ojca, a w 1501 lub 1502 przybył do Wiednia, gdzie przebywał do roku 1504. Tam artysta rozwinął swoje umiejętności malarskie i drzeworytnicze. Wtedy także powstały pierwsze znane malowane portrety pędzla Cranacha. Wprowadzając w tych obrazach tło pejzażowe, co było wyraźnym przełomem w jego malarstwie, Cranach tworzył fundamenty niemieckiego renesansowego portretu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Wybrane dla Ciebie

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska