Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowa gwardia prezydenta Majchrowskiego [WIDEO]

Piotr Rąpalski
Prezydent Jacek Majchrowski wprowadza do magistratu nowych ludzi. Sporo z nich związanych z Platformą Obywatelską, z którą ma podpisaną koalicję. Ale znalazł też posadę dla jednego polityka PiS. Najważniejsza zmiana dotyczy wiceprezydenta ds. edukacji. Tadeusza Matusza zastąpi dr Katarzyna Cięciak, pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego (UEK). Pojawią się też nowi doradcy i jeden pełnomocnik prezydenta.

WIDEO: Prezydent Krakowa o zmianach na stanowisku wiceprezydenta ds. edukacji

Autor: Piotr Rąpalski. Gazeta Krakowska

WIDEO: Nowa wiceprezydent ds. edukacji dr Katarzyna Cięciak o swoich planach

Autor: Piotr Rąpalski. Gazeta Krakowska

33-letnia wiceprezydent
Katarzyna Cięciak to doktor nauk ekonomicznych, od 2009 roku wykłada na Wydziale Finansów UEK. Wcześniej pracowała w branży reklamowej, kierowała biurem dyrektora zlikwidowanego już krakowskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, a następnie przez osiem lat była asystentką europosła PO Bogusława Sonika.

Nowi ludzie prezydenta Majchrowskiego
- Nie będzie rewolucji w edukacji. Małymi krokami będę starała się ją polepszyć - zapowiada Cięciak. Ma reformować oświatę, ale nie powodować konfliktów ze szkołami i rodzicami uczniów. Matusz w tej kwestii zrobił niewiele. Jego poprzedniczka Anna Okońska-Walkowicz próbowała likwidować szkoły, co skończyło się głośnymi protestami. - Nie ma na razie mowy o likwidacji szkół. Mam jednak pewne pomysły, gdzie poszukać oszczędności - dodaje Cięciak. Będzie też nadzorować sprawy dotyczące sportu. Wiceprezydenci w magistracie zarabiają ok. 11-12 tys. zł miesięcznie.

- Zawsze miałem zastępców ds. edukacji ze środowiska nauczycielskiego. Postanowiłem mieć kogoś z zewnątrz, kto spojrzy na edukację świeżym okiem - mówi Jacek Majchrowski.

Nowi doradcy
Pojawi się też pięciu nowych doradców prezydenta. Pierwszy to Witold Śmiałek. Ma zająć się działaniem na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. To były wicemarszałek Małopolski w latach 2004-2006. W 2014 roku bez powodzenia starał się w wyborach o mandat w sejmiku województwa z listy PiS.

Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej, kierunek zarządzenie w ochronie środowiska. Ponadto był prezesem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, członkiem zarządu TS Wisła Kraków i doradcą prezydenta Nowego Sącza. Na czas urzędowania w magistracie zawiesi członkostwo w PiS.

Po co taki doradca, skoro program wymiany pieców już działa, a smog z samochodów ma ograniczyć rozwój komunikacji miejskiej? Poza tym klub PiS, partii, z którą związany jest Śmiałek, w sejmiku województwa był przeciwny wprowadzeniu zakazu palenia węglem w Krakowie.

- Wtedy nie byłem w sejmiku, ale PiS nie było przeciwne poprawie jakości powietrza, tylko zauważyło niezałatwioną kwestię pomocy najuboższym, którzy z węgla korzystają - tłumaczy Śmiałek. - W Krakowie jest przyjęty program poprawy powietrza i chcę pomóc go realizować.

Drugim nowym doradcą będzie Janusz Kozioł. Zajmie się sprawami sportu i promocji miasta przez imprezy sportowe. Wspomoże w tym zakresie wiceprezydent Cięciak. To były redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej", później był prezesem "Radia Kraków", a ostatnio wiceprezesem Wisły Kraków S.A.

Faktycznie odbierze działkę "sport" wiceprezydent Magdalenie Sroce, która pozostaje na stanowisku. Ma ona zajmować się kulturą i promocją oraz nadzorować działanie Kraków Areny. Wiceprezydentami pozostaną też Tadeusz Trzmiel ds. inwestycji i infrastruktury oraz Elżbieta Koterba ds. rozwoju miasta.

Prezydentowi doradzać będą też byli radni miejscy PO. Paweł Węgrzyn, pracownik UJ, fizyk i informatyk, będzie doradcą ds. innowacji. Z kolei Janusz Chwajoł, były prezes Izby Rzemieślniczej, zostanie doradcą ds. przedsiębiorczości. Piątym doradcą ds. ochrony zdrowia będzie lekarz Jerzy Friediger, obecny radny klubu prezydenckiego.

- Prezydent korzysta z fachowców. Fakt, część z nich jest związana z PO, ale to potwierdza tylko, że nasza koalicja działa dla dobra Krakowa - komentuje Grzegorz Lipiec, szef małopolskiej Platformy.

Skąd polityk PiS - Śmiałek?

- Nie chcę dzielić samorządu między partie. Na PiS zagłosowała spora liczba krakowian. Chcę współpracować ze wszystkimi - mówi Jacek Majchrowski.

Dotąd prezydent miał czterech doradców. Dwóch pozostanie: ks. Andrzej Augustyński ds. młodzieży oraz ds. ekonomicznych Grzegorz Ostrzołek. Odchodzą: Michalina Nowokuńska ds. prawnych i Wiesław Starowicz ds. gospodarki miejskiej. - Teraz wszyscy doradcy będą pracować społecznie, nie będzie nowych etatów - zapewnił prezydent. Doradcy mogli zarabiać 8-9 tys. zł miesięcznie. Podobnie pełnomocnicy, których do tej pory Jacek Majchrowski miał sześciu. Znika jednak ten ds. przedsiębiorczości.

Pełnomocnik i dyrektor
Polityką społeczną, jako pełnomocnik prezydenta, zajmie się dawny współpracownik Jacka Majchrowskiego z początków jego rządów - Andrzej Kulig. Był już dyrektorem magistratu, a ostatnio dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Został jednak niedawno zwolniony z tego stanowiska.

Zmiany dotyczą też struktury urzędu. M.in. wydział informacji, turystyki i promocji zostanie podzielony. Osobno będzie działać biuro prasowe i podlegać bezpośrednio prezydentowi. Odbędzie się konkurs na jego dyrektora. Pozostanie natomiast wydział promocji i turystyki, którego dyrektorem został były pracownik "Gazety Krakowskiej" - Rafał Perłowski. Powołano ponadto nowy wydział windykacji długów należnych miastu.

Prezydent znalazł też szefa dla miejskiej spółki, która zajmie się nadzorowaniem budowy "Nowej Huty Przyszłości". To Artur Paszko, który w latach 2007-2010 był dyrektorem urzędu marszałkowskiego.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska