WIDEO: Prezydent Krakowa o zmianach na stanowisku wiceprezydenta ds. edukacji
Autor: Piotr Rąpalski. Gazeta Krakowska
WIDEO: Nowa wiceprezydent ds. edukacji dr Katarzyna Cięciak o swoich planach
Autor: Piotr Rąpalski. Gazeta Krakowska
33-letnia wiceprezydent
Katarzyna Cięciak to doktor nauk ekonomicznych, od 2009 roku wykłada na Wydziale Finansów UEK. Wcześniej pracowała w branży reklamowej, kierowała biurem dyrektora zlikwidowanego już krakowskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, a następnie przez osiem lat była asystentką europosła PO Bogusława Sonika.
Nowi ludzie prezydenta Majchrowskiego
- Nie będzie rewolucji w edukacji. Małymi krokami będę starała się ją polepszyć - zapowiada Cięciak. Ma reformować oświatę, ale nie powodować konfliktów ze szkołami i rodzicami uczniów. Matusz w tej kwestii zrobił niewiele. Jego poprzedniczka Anna Okońska-Walkowicz próbowała likwidować szkoły, co skończyło się głośnymi protestami. - Nie ma na razie mowy o likwidacji szkół. Mam jednak pewne pomysły, gdzie poszukać oszczędności - dodaje Cięciak. Będzie też nadzorować sprawy dotyczące sportu. Wiceprezydenci w magistracie zarabiają ok. 11-12 tys. zł miesięcznie.
- Zawsze miałem zastępców ds. edukacji ze środowiska nauczycielskiego. Postanowiłem mieć kogoś z zewnątrz, kto spojrzy na edukację świeżym okiem - mówi Jacek Majchrowski.
Nowi doradcy
Pojawi się też pięciu nowych doradców prezydenta. Pierwszy to Witold Śmiałek. Ma zająć się działaniem na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. To były wicemarszałek Małopolski w latach 2004-2006. W 2014 roku bez powodzenia starał się w wyborach o mandat w sejmiku województwa z listy PiS.
Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej, kierunek zarządzenie w ochronie środowiska. Ponadto był prezesem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, członkiem zarządu TS Wisła Kraków i doradcą prezydenta Nowego Sącza. Na czas urzędowania w magistracie zawiesi członkostwo w PiS.
Po co taki doradca, skoro program wymiany pieców już działa, a smog z samochodów ma ograniczyć rozwój komunikacji miejskiej? Poza tym klub PiS, partii, z którą związany jest Śmiałek, w sejmiku województwa był przeciwny wprowadzeniu zakazu palenia węglem w Krakowie.
- Wtedy nie byłem w sejmiku, ale PiS nie było przeciwne poprawie jakości powietrza, tylko zauważyło niezałatwioną kwestię pomocy najuboższym, którzy z węgla korzystają - tłumaczy Śmiałek. - W Krakowie jest przyjęty program poprawy powietrza i chcę pomóc go realizować.
Drugim nowym doradcą będzie Janusz Kozioł. Zajmie się sprawami sportu i promocji miasta przez imprezy sportowe. Wspomoże w tym zakresie wiceprezydent Cięciak. To były redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej", później był prezesem "Radia Kraków", a ostatnio wiceprezesem Wisły Kraków S.A.
Faktycznie odbierze działkę "sport" wiceprezydent Magdalenie Sroce, która pozostaje na stanowisku. Ma ona zajmować się kulturą i promocją oraz nadzorować działanie Kraków Areny. Wiceprezydentami pozostaną też Tadeusz Trzmiel ds. inwestycji i infrastruktury oraz Elżbieta Koterba ds. rozwoju miasta.
Prezydentowi doradzać będą też byli radni miejscy PO. Paweł Węgrzyn, pracownik UJ, fizyk i informatyk, będzie doradcą ds. innowacji. Z kolei Janusz Chwajoł, były prezes Izby Rzemieślniczej, zostanie doradcą ds. przedsiębiorczości. Piątym doradcą ds. ochrony zdrowia będzie lekarz Jerzy Friediger, obecny radny klubu prezydenckiego.
- Prezydent korzysta z fachowców. Fakt, część z nich jest związana z PO, ale to potwierdza tylko, że nasza koalicja działa dla dobra Krakowa - komentuje Grzegorz Lipiec, szef małopolskiej Platformy.
Skąd polityk PiS - Śmiałek?
- Nie chcę dzielić samorządu między partie. Na PiS zagłosowała spora liczba krakowian. Chcę współpracować ze wszystkimi - mówi Jacek Majchrowski.
Dotąd prezydent miał czterech doradców. Dwóch pozostanie: ks. Andrzej Augustyński ds. młodzieży oraz ds. ekonomicznych Grzegorz Ostrzołek. Odchodzą: Michalina Nowokuńska ds. prawnych i Wiesław Starowicz ds. gospodarki miejskiej. - Teraz wszyscy doradcy będą pracować społecznie, nie będzie nowych etatów - zapewnił prezydent. Doradcy mogli zarabiać 8-9 tys. zł miesięcznie. Podobnie pełnomocnicy, których do tej pory Jacek Majchrowski miał sześciu. Znika jednak ten ds. przedsiębiorczości.
Pełnomocnik i dyrektor
Polityką społeczną, jako pełnomocnik prezydenta, zajmie się dawny współpracownik Jacka Majchrowskiego z początków jego rządów - Andrzej Kulig. Był już dyrektorem magistratu, a ostatnio dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Został jednak niedawno zwolniony z tego stanowiska.
Zmiany dotyczą też struktury urzędu. M.in. wydział informacji, turystyki i promocji zostanie podzielony. Osobno będzie działać biuro prasowe i podlegać bezpośrednio prezydentowi. Odbędzie się konkurs na jego dyrektora. Pozostanie natomiast wydział promocji i turystyki, którego dyrektorem został były pracownik "Gazety Krakowskiej" - Rafał Perłowski. Powołano ponadto nowy wydział windykacji długów należnych miastu.
Prezydent znalazł też szefa dla miejskiej spółki, która zajmie się nadzorowaniem budowy "Nowej Huty Przyszłości". To Artur Paszko, który w latach 2007-2010 był dyrektorem urzędu marszałkowskiego.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
