https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowe sale i laboratoria witają studentów, a to dopiero początek

Karolina Gawlik
Przyszli filolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wprowadzają się do nowej siedziby. Studenci tej uczelni, którzy zostali rodzicami, od tego roku mogą zostawiać swoje pociechy w akademickim żłobku. Nowym budynkiem może pochwalić się też Uniwersytet Pedagogiczny.

Na Paderevianum II przy al. Mickiewicza studenci filologii czekali od trzech lat. Uczelnia miała pecha do tej inwestycji, ponieważ w maju 2011 roku musiała rozwiązać umowę z poprzednim wykonawcą z powodu jego kłopotów finansowych. To oznaczało opóźnienie o prawie dwa lata.

Jutro rozpoczną tutaj pracę trzy największe wydziały filologiczne: anglistyka, germanistyka i romanistyka. Miejsce znalazł tu również Dział ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Katedra Językoznawstwa Ogólnego. Studenci pozostałych kierunków językowych dalej będą rozrzuceni po mieście.

- Zbieramy pieniądze na remont dwóch pozostałych, starych budynków - wyjaśnia Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Nowy kompleks ma powierzchnię ponad 9 tys. mkw. Są tu nowoczesne sale wykładowe, największa na ok. sto osób. Budowa kosztowała 80 mln zł, 55 mln zł to środki unijne.

Nowością od tego roku akademickiego będzie też żłobek w akademiku przy ul. Bydgoskiej. W ,,Żaczusiu” przewidziano 50 miejsc dla pociech studentów, w czasie gdy oni będą się uczyć do sesji, przebywać na zajęciach czy praktykach.

- Gdy ministerstwa nauki i pracy ogłosiły program dofinansowania ,,Maluch na uczelni”, sprawdziliśmy, że zapotrzebowanie na taki żłobek wśród studentów jest duże. Złożyliśmy wniosek i udało się - opowiada Ochalik. Z kolei od września na os. Studenckim Politechniki Krakowskiej, w jednym z akademików, działa przedszkole ,,Mały Inżynier”.

Świeże wnętrza przywitają również studentów UP przy ul. Ingardena 4. Do nowego skrzydła budynku wprowadzili się studenci bezpieczeństwa narodowego, psychologii i pedagogiki. Powstały tu nowoczesne pomieszczenia laboratoryjne, pracownie oraz sale seminaryjne i audytoryjne.

Uczelnie prowadziły też w wakacje bieżące remonty. Na AGH było ich aż 50 - uczelnia m.in. przejęła szpetne, sporne działki na ul. Czarnowiejskiej, gdzie teraz są zieleńce i parkingi. Jednak największą inwestycją, na którą czekają studenci i pracownicy jest Centrum Energetyki z 37 kompleksami laboratoryjnymi. Obiekt już powstał, trwa jego wyposażanie.

- Badania będą się odbywać przy współpracy z firmami, które współfinansują sporą część wyposażenia - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.- Chcemy, aby pełną sprawność Centrum osiągnęło na wiosnę.

Wówczas rozpocznie się również rozbudowa i modernizacja słynnego ,,Studio” na miasteczku studenckim AGH. Klub pomieści więcej widzów, dostanie nowe wyposażenie gastronomiczne (m.in. minibrowar) i najnowszy sprzęt muzyczny.

Remonty sal, korytarzy i pracowni komputerowych prowadzono też latem na Uniwersytecie Ekonomicznym. Pod koniec sierpnia uczelnia rozpoczęła także budowę zewnętrznej windy przy pawilonie głównej biblioteki. Dzięki temu każdy niepełnosprawny bez problemu dostanie się do wszystkich jej pomieszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
W krakówku są piekne gmachy, prywatne, ale poziom nauki jak na kraj IV świata przystało.
m
mik
otruto mi psa.psa skremowałem.przed kremacją obciąłem kawałek ucha z nadzieją ,że będzie można ustalić jaka trucizna zabiła.od pół roku szukam pracowni,która by się podjęła tego ustalenia.daremnie-nie ma w krakówku takiego laboratorium..
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska