WIDEO: Krótki wywiad
Na stronie dewelopera możemy przeczytać, że Osada Rzymska to "osiedle w cenionej od lat krakowskiej dzielnicy Bronowice Wielkie będzie charakteryzowało się prostą elegancką formą, nowoczesnymi detalami, przestronnymi wnętrzami oraz doskonale zorganizowaną zieloną przestrzenią wspólną".
Skąd jego specyficzna nazwa? "Jak wykazały przeprowadzone w trakcie budowy badania archeologiczne, nasza lokalizacja już 100 lat p.n.e. była wybrana na osadę - dowodem tego są odkryte paleniska z okresu wpływów rzymskich", które wiążą się z tzw. kulturą przeworską - chwali się deweloper, a w galerii zamieszcza zdjęcia wspomnianych palenisk odkrytych podczas prac.
Widok na cmentarz, na ścianę, czyli najlepsze tegoroczne "pe...
Wspomniana kultura przeworska rozwijała się m.in. na południowych terenach obecnej Polski, w okresie od III w.p.n.e do V w.n.e. Badacze przychylają się do powiązania jej z Wandalami, czyli wschodniogermańskim plemieniem.
Z kolei tzw. okres wpływów rzymskich to zwrot w archeologii, który obejmuje okres od III/II w.p.n.e. do końca IV w.n.e. oraz różne ludy i kultury występujące wtedy poza granicami Rzymu. Co nie oznacza, że na tych terenach występowały "osady rzymskie". Rozumiemy jednak, że nazwa Osada Wandalów mogłaby się nie przyjąć.
