Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Bogaty program wydarzeń dla mieszkańców. Wielki finał na Rynku Głównym

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Tak w poprzednich latach świętowano przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
Tak w poprzednich latach świętowano przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Wojciech Matusik
Obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej są okazją do podsumowania ostatnich dwóch dekad. Miasto Kraków rozpoczyna też cykl wydarzeń dla mieszkańców, które rozpoczną się 2 marca i potrwają do 28 kwietnia, kiedy to odbędą się uroczyste obchody na Rynku Głównym planowane z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego – Europejski Stół Kulinarny. W GALERII poszczególne inwestycje, które udało się w mieście zrealizować przy wsparciu funduszy unijnych.

- Równe szanse na poziomie rozwiniętych państw Europy Zachodniej, większa swoboda przemieszczania, kształcenia i realizacji zawodowej, a także możliwość decydowania o przyszłości wspólnoty to główne korzyści dla obywateli po 1 maja 2004 roku. Jednocześnie, uzyskaliśmy dostęp do środków finansowych przeznaczonych między innymi na realizację spójnej strategii w zakresie ochrony środowiska, transportu, a także wspierających regiony i rozwój społeczny - tak Kraków podsumowuje 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Fundusze unijne w Krakowie

- Ostatnie dwudziestolecie zaowocowało realizacją ponad 420 projektów obejmujących szereg dziedzin, w tym kulturę, edukację, rewitalizację, turystykę, zdrowie. Wsparcie z Funduszy Europejskich wyniosło w tym czasie około 5 mld zł - informuje krakowski magistrat.

Jak wskazują urzędnicy, w tym okresie Kraków uzyskał możliwość organizowania koncertów, festiwali i wystaw w nowoczesnym ICE Kraków. Usprawnił komunikację zbiorową budując estakadę tramwajową łączącą ulice Lipską i Wielicką, wprowadził wysokie standardy zasad gospodarki odpadami wraz z budową Ekospalarni.

- Stworzyliśmy też setki nowych miejsc w kilkunastu oddziałach przedszkolnych i żłobkach. Razem z mieszkańcami chcemy świętować sukcesy Krakowa związane z 20-letnim członkostwem w Unii Europejskiej - wylicza krakowski magistrat.

Magistrat wyjaśnia, że Fundusze Europejskie wspierały w Krakowie dziedziny takie jak: ochrona środowiska, transport, sprawy społeczne, kultura, edukacja, rewitalizacja, turystyka, zdrowie, sport, przedsiębiorczość, strefy aktywności gospodarczej i administracja.

MPK SA w Krakowie przez ostatnie 20 lat zrealizowało inwestycje za ponad 2 mld zł, z czego niemal 1,2 mld zł to środki pozyskane z unijnych funduszy.

Dni otwarte w zajezdni autobusowej i tramwajowej MPK i nie tylko ...

Już w sobotę, 2 marca, ruszają Dni Otwarte, cykl weekendowych spotkań z mieszkańcami trwający do 24 marca. Instytucje zaangażowane w wydarzenie pokażą namacalny wpływ Funduszy Europejskich w rozwój ich działalności, a chętni uczestnicy na miejscu będą mieli szansę udziału w quizie z nagrodami o Unii Europejskiej i Funduszach w Krakowie.

W pierwszy weekend - 2 i 3 marca - MPK zaprezentuje dofinansowane ze środków unijnych autobusy i tramwaje. Swoje lokalizacje udostępni Muzeum Krakowa, a od 1 maja zaprasza do pałacu Krzysztofory na wystawę poświęconą 20-leciu wejścia do Unii. Również Apteka Designu otworzy drzwi do miejsca, gdzie design spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem, granice zacierają się i możliwa jest nawet wyprawa na Marsa.

Kolejne weekendy to spotkania w Muzeum Fotografii z oprowadzeniem, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Nowohuckim Centrum Kultury, które oprócz stałych wystaw poświęconych Dudzie-Graczowi i Beksińskiemu zaoferuje szansę obejrzenia zaplecza sali widowiskowej – przestrzeni na co dzień niedostępnej dla odwiedzających.

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” poprowadzi zwiedzanie z audioprzewodnikiem, Centrum Kultury Podgórza warsztaty inspirowane kulturą krajów członkowskich UE, a Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w swoich filiach warsztaty dla osób w każdym wieku.

Ostatnia odsłona Dni Otwartych zaplanowana na 23 i 24 marca pozwoli skorzystać z oprowadzania kuratorskiego w Muzeum Inżynierii i Techniki oraz poznać funkcjonowanie krakowskiej Ekospalarni.

Efekty unijnej transformacji zaprezentują filmy okolicznościowe. W ramach obchodów proponujemy również grę terenową oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych. 16 marca o godz. 10.00 w Muzeum Inżynierii i Techniki odbędzie się wielki konkurs wiedzy „Co wiesz o Unii Europejskiej. Fakty, wydarzenia ludzie”. Czekają atrakcyjne nagrody!

28 kwietnia odbędą się uroczyste obchody na Rynku Głównym planowane z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego – Europejski Stół Kulinarny.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska