https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Od 1 kwietnia segregacja od nowa. Ogryzki i fusy wyrzucimy osobno

Małgorzata Mrowiec
Potrzeba częstszego odbierania odpadów z domów jednorodzinnych. Dowodem na to są m.in. wciąż powstające dzikie wysypiska...
Potrzeba częstszego odbierania odpadów z domów jednorodzinnych. Dowodem na to są m.in. wciąż powstające dzikie wysypiska... Fot. Anna Kaczmarz, Tomasz Bołt
Będzie więcej kolorowych kubłów, do osobnego wrzucimy bioodpady. Ale pozostaje stary problem: zbyt rzadkiego wywozu śmieci z domów jednorodzinnych.

To już lada moment: od 1 kwietnia „przerabiamy” segregację odpadów od początku, na nowo. Zaczniemy m.in. oddzielać i wyrzucać do osobnego, brązowego kubła bioodpady kuchenne, czyli resztki jedzenia. Te pojemniki będą opróżniane raz w tygodniu i jednocześnie na miejscu myte. Do niebieskiego pojemnika nie będziemy już wrzucać odpadów zmieszanych, tylko papier i tekturę. Dotąd takie odpady składowaliśmy w żółtych kontenerach. Według nowych przepisów teraz te pojemniki mają służyć do gromadzenia już tylko metalu, tworzyw sztucznych oraz opakowań wielomateriałowych.

Rozporządzenie ministra środowiska z grudnia 2016 r., do którego musimy się dostosować, wprowadziło w całej Polsce jednolity model zbierania odpadów. Krakowscy radni usankcjonowali swoimi uchwałami śmieciową rewolucję i od 1 kwietnia w naszym mieście będą obowiązywać nowe zasady segregowania odpadów.

Tak jak dotąd, śmieci w Krakowie będzie odbierać konsorcjum czterech firm: SUEZ Małopolska, Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Remondis, FCC Polska. Taki jest efekt przetargu, jaki przeprowadziło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Umowa - która została wczoraj podpisana - jest na rok i opiewa na 73,5 mln zł.

W tym roku stawki opłat za odbiór śmieci dla mieszkańców na pewno się nie zmienią. - Nie widzimy takiej potrzeby. Natomiast w ciągu tego roku przyjrzymy się, o ile wzrosną koszty transportu po wprowadzeniu nowych frakcji odpadów, po które trzeba jeździć oddzielnie - mówi Piotr Odorczuk, rzecznik MPO. Zaznacza przy tym, że ograniczeniu tych kosztów będzie służył wyjazd na krakowskie ulice od 1 kwietnia - co jest nowością - śmieciarek dwukomorowych. - Więc może się zdarzyć, że ktoś zobaczy, jak odpady z dwóch pojemników: na metal i na papier są odbierane przez jedną śmieciarkę. Nie będzie to oznaczało, że te surowce się mieszają - tłumaczy rzecznik MPO.

Z początkiem kwietnia przybędzie więc kubłów w altanach śmietnikowych, a w domach będziemy musieli znaleźć miejsce na więcej worków.

Radni dzielnicy Zwierzyniec zgłaszają tymczasem - zresztą po raz kolejny - nierozwiązany przy okazji wprowadzania nowych zasad problem zbyt rzadkiego wywozu odpadów segregowanych z domów jednorodzinnych. Są z nich odbierane tylko raz w miesiącu (a ze śmietników mieszkańców bloków wywożone są nawet dwa razy w tygodniu).

- Wielu mieszkańców nie ma możliwości składowania dużej ilości śmieci. Dlatego sporo osób rezygnuje z ich segregacji. W efekcie surówce nadające się do przetworzenia trafiają do „zwykłego” kosza. Traci na tym środowisko. Sytuację można by poprawić stosunkowo niewielkim kosztem - uważa Krzysztof Kwarciak, radny Dzielnicy VII Zwierzyniec.

„Siódemka” właśnie podjęła uchwałę, w której apeluje do Rady Miasta i prezydenta o zwiększenie częstotliwości wywozu odpadów. Postuluje wywóz co najmniej dwa razy w miesiącu.

Dodajmy, że w poprzedniej kadencji wpłynęła do Rady Miasta petycja, w której mieszkańcy domagali się częstszego odbioru odpadów selektywnych z domów jednorodzinnych. I nawet latem zeszłego roku miejscy radni wyrazili wolę uwzględnienia tej petycji w trakcie prac nad zmianą zasad dotyczących wywozu śmieci. Jednak przyjęta w tej sprawie uchwała RMK nie przełożyła się na dalsze działania, dotychczasowe zasady utrzymano.

Zdaniem Krzysztofa Kwarciaka paradoksalnie zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów nie musi wiązać się ze znaczącym wydłużeniem tras, które w skali miesiąca pokonują śmieciarki. - Ze względu na rzadki wywóz śmieci pojazdy szybko się zapełniają. Zdarza się, że pojemność „paki” starcza na odpady z dwóch, trzech ulic. Dlatego ciężarówki często kursują pomiędzy miejscem odbioru śmieci a sortownią - wskazuje radny. - Gdyby śmieciarki jeździły z większą częstotliwością, miałyby dużo mniej „pustych przebiegów” - przekonuje.

Piotr Odorczuk odpowiada, że jeśli Rada Miasta podejmie taką uchwałę, to MPO będzie ją realizować. - Można ten pomysł rozważyć - komentuje też rzecznik. - Ale w Krakowie jest 40 tys. gospodarstw jednorodzinnych i na pewno taka zmiana przełoży się na wyższy koszt systemu. Obecnie bilans wychodzi niemal na zero, jeśli śmieciarki będą miały jeździć dwa razy częściej, trzeba będzie dopłacić.

Tak będziemy segregować

Zabudowa jednorodzinna oraz domki letniskowe:

  • Niebieski worek: papier i tektura
  • Zielony worek: szkło, opakowania ze szkła, czyli butelki i słoiki.
  • Żółty worek: metal, tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe
  • Brązowy pojemnik lub worek: bioodpady kuchenne, takie jak: obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek, fusy z kawy i herbaty. Nie wrzucamy tutaj jednak mięsa ani kości.
  • Czarny pojemnik: odpady zmieszane - wrzucamy tu m.in. zużyte chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, paragony, a także resztki mięsa i kości.

Zabudowa wielorodzinna:

  • Niebieski kontener: papier i tektura
  • Żółty kontener: metal, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe
  • Zielony pojemnik: szkło, opakowania ze szkła
  • Brązowy pojemnik: bioodpady kuchenne z gospodarstw domowych
  • Czarny kontener: odpady zmieszane

Nieruchomości częściowo zamieszkane, jak również te o charakterze rekreacyjnym:

  • Niebieski kontener: papier i tektura
  • Żółty kontener: metal, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe
  • Zielony pojemnik: szkło, opakowania ze szkła
  • Brązowy pojemnik: bioodpady kuchenne z gospodarstw domowych
  • Czarny kontener: odpady zmieszane
  • Brązowy owalny pojemnik: bioodpady kuchenne z gastronomii, zakładów (placówek) żywienia

Do żadnego z tych pojemników nie wolno wrzucać odpadów niebezpiecznych - np. baterii, żarówek, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przeterminowanych leków, odpadów budowlanych, resztek farb, lakierów, opakowań po smarach i olejach silnikowych.

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakuska
Wszystko super, tylko jako społeczeństwo nie dorośliśmy do tak zaawansowanej segregacji odpadów. U mnie na osiedlu na przykład niektóre jednostki segregują odpady przez okno.. te indywidua o neandertalskich korzeniach raczej nie będą segregować do 5 pojemników, tylko karton po mleku wyleci razem z niedopalonym petem na trawnik..
G
Gość
Pierd.... mnie w kant pyty że będę mieć tyle koszy w małym mieszkaniu dla waszych chorych wymysłów abyście mogli więcej zarabiać na śmieciach zarazem podnosząc opłaty za ich wywóz .
G
Gość
o ile wzrosną koszty transportu po wprowadzeniu nowych frakcji odpadów, po które trzeba jeździć oddzielnie - czyli spalin diesla więcej a więc smogu. Bez komentarza. A 5 pojemnikow nie bede mial, bo nie mam miejsca mam 2 i wystarczy.
P
Patriota
To wymysl pisokomuchow - ani UE ani miasto nic nie ma do powiedzenia.
Idioci rzadza to idiotyczne maja pomysly!
G
Goac
Kogoś mocno jednego na pewno będę sobie robił altanke sieciową w domu na 5 frakcji. W życiu. To nie do końca wymysł UE ale mpo, leniom nie chce się segregować i przezucaja to na obywatela. To będzie koniec segregacji w Krakowie
a
abc
To głupkowaty wymysł Unii Europejskiej, która zamuast o dbać o praworządność we Francji czy za zgubnä politykę Merkel zajmuje się takimi bzdurami utrudniającymi życie ludziom.
W
Wuj
Możecie mnie pocałować w kant d....... Nie wiem gdzie w moim małym mieszkaniu będę to składował ile mam mieć koszy 4- 5. Dobrze było to będą wymyślać. Nie mam zamiaru nic zmieniać do żółtego papier metal plastik, szkło i bio osobno i TYLE nic więcej
P
Patriota
pisokomuchy rzadza i wszystko jasne :D
V
Vermer
Dlaczego nie napisano, że resztki risotto przed wyrzuceniem trzeba podzielić na frakcje? Ziarnka ryżu do białego, groszek do zielonego, pomidory do czerwonego, mięsco do brązowego. To samo dotyczy musli, klusek z makiem i bigosu.
G
Gość
Pie*rzenie o śmieciarkach dwukomorowych to zabieg w przyszłość bo nie będą w stanie zorganizować i zakupić tylu pojazdów by obsłużyły cały Kraków. Podsumowując: Za wywóz śmieci będziemy płacić znacznie więcej a śmieci będą odbierane w ten sam sposób jak teraz czyli przez jedną śmieciarkę, która w swoim bębnie zmiesza wszystko razem.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska