FLESZ - Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie

Jak co roku uczestnicy spotkali się przed Katedrą Wawelską, aby wziąć udział w modlitwie. Msza św. koncelebrowana przez metropolitę krakowskiego ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego rozpoczęła się o godz. 17.30.
Arcybiskup odwołał się do homilii ks. prof. Józefa Tischnera wygłoszonej w czasie I Zjazdu „Solidarności” w gdańskiej hali Olivia. – „Solidarność” wyrosła z solidarnego czuwania polskiego narodu – mówił metropolita krakowski podkreślając, że było to pokłosie papieskiej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. – „Solidarność” była dziełem narodu. Wspólnym dziełem – podkreślał.
– Dzisiaj, kiedy patrzymy także na wypadki ostatnich dni, rozumiemy najpierw co znaczy czuwanie nad Polską. Żeby Polska była Polską i żeby Polska była polska – mówił abp Marek Jędraszewski. Zwrócił też uwagę na konieczność czuwania nad słowem, prawdą, chrześcijańskimi korzeniami narodu, niedzielą wolną od pracy. – Czuwanie nad niedzielą jest czuwaniem nad człowiekiem złączonym z Bogiem. Gdzie Boga nie ma, tam zanika człowiek – mówił i podkreślił, że to czuwanie w najbliższym czasie musi być bardzo intensywne.
Jego zdjęcia stały się ikonami Sierpnia 80. „Mówiłem, że dzi...
Metropolita wymienił m.in. konieczność czuwania nad solidarnością społeczną i narodową, która gwarantuje wszystkim wolność religii i wyznania „bez jakichkolwiek prób odpiłowywanie tego, co się nam święcie przynależy”. – Żeby nie było już dalej prób wykluczania katolików z normalnego życia społecznego, politycznego i narodowego – zaznaczył arcybiskup.
Kończąc homilię abp Jędraszewski odwołał się do przesłania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego relikwie – jako patrona „Solidarności” – były obecne w Katedrze Wawelskiej. - „Zło trzeba zwyciężać dobrem” – podkreślił metropolita krakowski.
Po mszy św. nastąpił przemarsz pod Krzyż Katyński, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Dzień Solidarności i Wolności to święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.