Rzeźbę wykonał prof. Karol Badyna według projektu autorstwa krakowskiego artysty Konstantego Laszczki, z odlewu zachowanego w rodzinnych zbiorach Adama Kieniewicza. Sam zakup rzeźby został sfinansowany ze środków Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Przypominamy, że popiersie upamiętniające patrona placu - Teodora Axentowicza umieszczono w ramach decyzji Rady Miasta Krakowa. Pomysł usytuowania popiersia w tym miejscy wypłynął od wnuka artysty - Adama Kieniewicza, który był prezesem Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego. Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy wnioskowali o uhonorowanie malarza poprzez wykonanie jego popiersia.
Teodor Axentowicz to malarz okresu Młodej Polski, profesora i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który przez 40 lat mieszkał i tworzył w stolicy Małopolski. Axentowicz był portrecistą i autorem scen rodzajowych czerpiących z ludowego folkloru. Projektował plakaty i zajmował się grafiką ilustracyjną. Był jednym z założycieli Miłośników Historii i Zabytków w Krakowie.
Na wydarzenie odsłonięcia popiersia zapraszał Zarząd Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne – Հայ Մշակութային Ընկերություն.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
