Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie nowego nagrobka twórcy znanego na całym świecie wizerunku Jezusa Miłosiernego

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Adolf Hyła, jest autorem obrazu przedstawiającego Jezusa Miłosiernego – Jezu ufam Tobie, który znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach
Adolf Hyła, jest autorem obrazu przedstawiającego Jezusa Miłosiernego – Jezu ufam Tobie, który znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach Adam Wojnar/Anna Kaczmarz
Pęknięta płyta, pionowy element nagrobka z tyłu uszkodzony i rozsypujący się - jeszcze niedawno tak wyglądało miejsce spoczynku zmarłego w 1965 roku malarza Adolfa Hyły na Cmentarzu Rakowickim. W poniedziałek 26 czerwca odsłonięto wyremontowany nagrobek. Adam Hyła jest autorem słynnego obrazu "Jezu ufam Tobie" - wizerunek Jezusa Miłosiernego jest znany na całym świecie. Zbiórkę na remont nagrobka zorganizowało Stowarzyszanie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Obraz znany, artysta nie

- Obraz autorstwa Adama Hyły znany jest na całym świecie, a o postaci artysty niestety mało kto wie. Dlatego tym bardziej cenna jest akcja, której celem było odrestaurowanie nagrobka twórcy obrazu - mówił podczas odsłonięcia grobu Ryszarda Pagacz, wicewojewoda małopolski.

Adolf Hyła, jest autorem obrazu przedstawiającego Jezusa Miłosiernego – Jezu ufam Tobie, który znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Wizerunek ten wraz z kultem Bożego Miłosierdzia rozpowszechnił się na całym świecie i jest jednym z najbardziej znanych przedstawień malarskich Jezusa Zmartwychwstałego.

Jan Paweł II o obrazie

O obrazie Adolfa Hyły w 1997 r. w Łagiewnikach Jan Paweł II powiedział: „Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące łaskami, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała święta: "Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą". A jeśli szczerym sercem odpowie: "Jezu, ufam Tobie!", znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków”.

Stowarzyszanie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły powstało w 2017 roku w związku z przypadającą wtedy 120. rocznicą urodzin Adolfa Hyły, od tego czasu realizujemy projekt „Adolf Hyła nieznany”, poświęcony życiu i twórczości Patrona stowarzyszenia.

[/polecany]

Najstarszy z dziewięciorga rodzeństwa

Adolf Hyła urodził się w 1897 r. w Białej (dziś część Bielska-Białej) jako najstarszy z dziewięciorga rodzeństwa. Jego ojciec Józef pochodził ze wsi Hucisko koło Żywca, a matka Adolfa Salomea - z Wojnicza w powiecie tarnowskim. Rodzina trafiła do Krakowa, gdy ojciec Adolfa dostał tu pracę jako listonosz.

Przyszły autor obrazu Jezusa Miłosiernego był uczniem Jacka Malczewskiego. Studiował na wydziale prawa i wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był pedagogiem w Będzinie i Krakowie. Namalował setki obrazów o tematyce religijnej, najwięcej - ponad 230 - Jezusa Miłosiernego według objawień św. siostry Faustyny. Ten najsłynniejszy obraz powstał w 1944 r., a jego tło zostało przemalowane w latach 50., pod presją spowiednika siostry Faustyny ks. Sopoćko i hierarchów. Pierwotnie tłem na tym obrazie były łąki łagiewnickie.

W swojej twórczości Hyła koncentrował się głównie na tematyce religijnej, ale nie tylko - np. portretował znanych Polaków, krewnych i przyjaciół, malował też pejzaże tatrzańskie.

Zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru

Po wybuchu II wojny światowej malarz zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, przy obecnej ul. Uroczej 36. Stowarzyszenie, które stara się propagować wiedzę o tym artyście, ma w planach m.in. wmurowanie tablicy pamiątkowej na domu, w którym żył. Myśli też o stworzeniu mapy miejsc związanych z artystą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska