Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Odtworzono witraż w kamieniołomie Libana

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Odtworzenie witrażu Władysława Jastrzębskiego z wizerunkiem głowy Chrystusa w koronie cierniowej. Witraż umieszczony został 22 lipca 1948 roku w kapliczce – pomniku na terenie byłego obozu karnego „Liban” przy ul. Za Torem 22 w Kraków PL jako uczczenie pamięci niewinnych ofiar krwawej okupacji. Z dokumentacji odnalezionej w archiwum Krakowskiego Zakładu Witrażow S.G. Żeleński, wynika, iż witraż powstał w Zakładzie w 1947 roku. Niestety na przestrzeni lat witraż uległ zniszczeniu a do wykonania odtworzenia posłużyło zdjęcie nieznanego autora z końca XX wieku.

Witraż figuratywny patynowany wykonany był ze szkła witrażowego antycznego, ręcznie dmuchanego, barwionego w masie, o grubości 2–3 mm. W witrażu w warstwie malatury zastosowane były: farby konturowe oraz patyny, wszystkie utrwalane termicznie w temperaturze bliskiej topnienia szkła, tj. 600 – 800 stopni C, zależnie od rodzaju użytego szkliwa.

Z zachowanego zdjęcia wnioskuje się, że oprócz warstwy konturowej naniesione zostały dwie warstwy patyn – modelująca (nakładana w tzw. „groszek”) oraz uzupełniająca, gładka. Po wypaleniu elementy szklane ujęte były w ołów o profilu dwuteownika o szerokości połek 6, 8 i 10 mm. Miejsca łączeń lutowane były cyną 60%. Po oprawieniu w ołów witraż był kitowany kitem kredowym, który miał usztywnić i uszczelnić kwaterę witrażową. Osadzony był ramie metalowej otwieranej. Zachowała się jedynie zewnętrzna część ramy, osadzona bezpośrednio w kamieniu w której na zawiasach znajdowało się otwierane skrzydło.

Prace odtworzeniowe polegały na wykonaniu pomiarów w terenie oraz przeskalowaniu fotografii do wymiaru 1:1 w celu przeniesienia siatki ołowianej. Wykonany został rysunek odtworzeniowy warstwy farby konturowej oraz określona została kolorystyka witraża na podstawie próbkowania źródłowych kolorów w zachowanej fotografii.
Prace zostały wykonane przez Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński Sp. z o.o.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska