Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Oficjalne otwarcie Przylasku Rusieckiego w lipcu, ale być może z atrakcji skorzystamy wcześniej [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Joanna Urbaniec / Polska Press
Spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości w czwartek 8 lipca planuje otwarcie zrewitalizowanego kąpielisko w Przylasku Rusieckim. Są jednak szanse, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z obiektu wcześniej. - Wszystko zależy od prowadzonych jeszcze procedur administracyjnych związanych z odbiorem obiektu - mówi Bartłomiej Grzankowski, rzecznik prasowy spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

od 16 lat

Na kąpielisko najlepiej będzie dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Publicznego uruchomi linię rekreacyjną, która z dworca w Czyżynach będzie dojeżdżać do przystanku zlokalizowanym przy zbiorniku nr 1. Druga linia sezonowa, organizowana przez prywatnego przewoźnika, dojeżdżać ma z rejonu ulicy Wieczystej. Na odwiedzających czekać będą też stojaki rowerowe.

Na wypoczynek nad wodą można też wybrać się samochodem, choć od tego roku szykują się tam utrudnienia. W soboty i niedzielę obowiązuje nowa organizacja ruchu. Ulicą Karasiówka poruszać mogą się jedynie mieszkańcy pobliskich domów oraz osoby posiadające zezwolenie zarządcy drogi. Na parkingach przy terenie rekreacyjnym miejsce postojowe znajdzie około 460 samochodów. Zdecydowana większość będzie płatna. Sam wstęp na teren rekreacyjny jest jednak darmowy.

To właśnie kąpielisko w Przylasku Rusieckim jest pierwszym widocznym efektem realizacji strategicznego dla miasta projektu Nowa Huta Przyszłości. Jedną z jego największych atrakcji są malownicze pomosty, o łącznej długości około kilometra, które wiją się wzdłuż brzegów. Jasne drewno, z którego są wykonane pięknie współgra z piaskiem, wodą. W 2019 roku została podpisana umowa z firmą, która wykonała dokumentację projektową i buduje kąpielisko.

Tak zrewitalizowane kąpielisko wygląda z lotu ptaka

Przylasek Rusiecki. Rekreacyjna perła wschodniej części Krak...

Tereny rekreacyjne wokół zbiornika nr 1 w Przylasku Rusieckim zyskaly nową jakość, nie tracąc przy tym swojego uroku. Wprowadzone zmiany uwzględniają dotychczasowe walory przyrodnicze tego miejsca i nie pozbawiają go naturalnego charakteru. Ważnym elementem nawiązującym do tego celu są rozwiązania proekologiczne. To między innymi inteligentne oświetlenie regulujące natężenie światła w zależności od ruchu. Na terenie wokół zbiornika zostały też wykorzystane odnawialne źródła energii. Na budynku sanitarnym zainstalowano już 68 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 22 000 W. Przewidziano także wykorzystanie pompy ciepła.

W skład całego Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” wchodzą też inne atrakcje. Kolejnym punktem najbliższym realizacji jest Park Edukacyjny „Branice”, który zaplanowano w rejonie ulicy Tatarakowej, po północnej stronie kompleksu zbiorników. Będzie to m.in. skansen.

Drewniany wóz drabiniasty, wrota do stodoły, ule i beczki - to niektóre ze sprzętów, jakie mają w przyszłości trafić do skansenu w Branicach. Tworzony tam Park Edukacyjny, którego sercem będzie skansen, ma zostać otwarty w 2023 roku. Na obszarze 5,5 ha ma się znaleźć ponad 10 zabytkowych budynków z Krakowa i okolic, w tym karczma i kościół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska