https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. „Ogród Krakowianek” przy Nowym Kleparzu z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Tak ma wyglądać nowy park kieszonkowy „Ogród Krakowianek”
Tak ma wyglądać nowy park kieszonkowy „Ogród Krakowianek” Wizualizacj: ZZM
W środę, 28 listopada, w 100. rocznicę nadania kobietom w Polsce praw wyborczych w Zarządzie Zieleni Miejskiej przedstawiono nowy projekt parku kieszonkowego „Ogród Krakowianek”, w którym posadzonych zostanie 100 drzew i kilka tysięcy kwiatów.

Nowy park powstanie naprzeciwko Nowego Kleparza, w miejscu skweru w sąsiedztwie fortu Kleparz przy skrzyżowaniu al. Słowackiego i ul. Prądnickiej. Istniejący tam teren zostanie zagospodarowany, wyburzone mają być kioski gastronomiczne.
Koncepcja nie przewiduje natomiast zmian w układzie drogowym. Pozostanie więc droga przejazdowa, w którą można skręcić z al. Słowackiego i dojechać do ul. Prądnickiej.

Podczas prezentacji projektu podkreślano, że 100 lat temu Polska, jako jeden z pierwszych krajów, zdecydował się przyznać kobietom prawa wyborcze. To wydarzenie będzie upamiętniał „Ogród Krakowianek”.

– Bardzo chciałyśmy, by ta szczególna rocznica zafunkcjonowała, coś po niej zostało w przestrzeni miejskiej, prawda o emancypantkach polskich i światowych została w niej uwieczniona – zaznaczała Nina Gabryś ze Stowarzyszenia „Sto Lat Głosu Kobiet”. – We współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej udało się stworzyć koncepcję czegoś wspaniałego – dodała.
W ramach parku ma powstać ścieżka dydaktyczna, która umożliwi użytkownikom ogrodu zapoznać się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie. Na głównej osi komunikacyjnej zaplanowano plac pamięci z symboliczną datą 28.11.1918 r. zamontowaną w postaci tablicy w jego centralnym punkcie.

Stworzenie polany spotkań ma pozwolić natomiast na organizowanie wydarzeń kulturalnych. – Chcieliśmy stworzyć żywy pomnik dla kobiet. Wybraliśmy przestrzeń w centrum, która jest mocno zaniedbana – mówiła Katarzyna Opałka z ZZM, która wraz z zespołem zaprojektowała nowy park. – Aby stworzyć w centrum prawdziwą oazę zieleni chcemy tam posadzić 100 drzew na 100-lecie przyznania kobietom praw wyborczych oraz kilka tysięcy kwiatów – dodała.

Na terenie całego parku zostaną też zamontowane nowe i eleganckie ławki, wymieniona ma być nawierzchnia alejek. „Ogród Krakowianek” będzie oświetlony.

Plan jest taki, by nowy park kieszonkowy powstał w przyszłym roku i został otwarty w wakacje. – Czekamy jak będzie wyglądał docelowy budżet miasta – zaznaczają w ZZM. Wstępnie koszt przedsięwzięcia oszacowano tam na około 1 mln zł.

Prawa wyborcze kobiet w Polsce potwierdzone zostały 28 listopada 1918 r. dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”.
Pierwszym nowożytnym terytorium, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet było Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
k...ć
Zablokuje się raz na zawsze nieudane dotąd próby zmodernizowania skrzyżowania al. Słowackiego z ul. Prądnicką i Wrocławską. Będzie park, to smrody z korków samochodowych przestraszą się go i znikną.
c
cz.dz.p.
Przecież skrzyżowanie Pradnickiej z Alejami miało być przebudowane jako element trasy Wolbromskiej... nie ma to jak wieloletnie konsekwentne planowanie. Taki oksymoron w Krakowie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska