Głównym założeniem konserwatorskim remontu elewacji budynku było przywrócenie jej przedwojennego wyglądu przy zastosowaniu historycznej technologii tynku szlachetnego. Cała elewacja Oleandrów pokryta jest tynkiem o żłobkowanej fakturze składającym się z betonu i drobnego marmurowego kruszywa nadającego kolor jasno-szary. Gzymsy międzykondygnacyjne oraz cokół są w kolorze jasno-ugrowym, nadanym przez kruszywo dolomitowe.
W ramach prac remontowych usunięto wtórną warstwę tynku nałożoną w okresie PRL (tzw. baranek) i poddano renowacji właściwy przedwojenny tynk. Oryginalne „szlachetne” tynki o żłobkowanej fakturze, powyżej cokołu, zachowały się stosunkowo dobrze i zostały ręcznie oczyszczone. W strefie cokołu tynki posiadały liczne ubytki i uszkodzenia mechaniczne, zostały one częściowo odtworzone z zastosowaniem odpowiednio zmodyfikowanej historycznej technologii i oryginalnych kruszyw. Na elewacji zachodniej podwyższonej i dostosowanej do sąsiedniego późniejszego budynku pozostawiono tynki gładkie.
W ramach prac dokonano również wymiany wszystkich okien (ponad 100) w budynku (z wyjątkiem jednego, poddanego konserwacji i pozostawionego jako „świadek historii”). Stolarka okienna odtworzona została w zakresie konstrukcji, formy i profili. Oryginalne klamki poddano renowacji i powtórnie zamontowano do nowych okien. Jedynie na parterze zabytku konieczna była wymiana klamek na nowe z uwagi na względy bezpieczeństwa.
"Dzięki zastosowanej metodzie renowacji oryginalnych szlachetnych tynków, zachowano najważniejszą wartość, jaką powinno się kierować przy remontach budynków zabytkowych, a mianowicie autentyzm zabytku. Wykonany remont elewacji budynku Oleandrów, jest jednym z niewielu tak kompleksowych remontów elewacji modernistycznych na terenie Krakowa, w trakcie której konserwacji poddano międzywojenne tynki szlachetne" - informuje krakowski magistrat.
Koszt konserwatorskiego remontu elewacji wraz z wymianą okien budynku Oleandrów to ponad 2,4 mln złotych. Remont był realizowany na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, a finansowany w całości z funduszy gminy Kraków.
WIDEO: Polscy kierowcy są nabuzowani. Widzimy nieżyczliwość u innych, nie widzimy u siebie
Źródło: TVN Turbo/x-news
