Każdy z orszaków poprowadzi król reprezentujący jeden z kontynentów. Monarchowie symbolizują oczywiście mędrców, którzy odwiedzili Jezusa w stajence. Razem z królami przejdzie kilkuset małych rycerzy i dwórek, w których role wcielą się uczniowie krakowskich szkół. Ich ojcowie będą strażą orszaku, przebrani za pasterzy.
Orszak zielony - symbolizujący kontynent azjatycki - wyruszy z placu Sikorskiego. Wśród pielgrzymów będzie Lajkonik, a w tle usłyszymy też charakterystyczne dla tego kontynentu gongi. Przed wyjściem można wziąć udział w mszy w kościele Sercanek lub kolegiacie św. Anny. Obie msze rozpoczynają się o godz. 10. Trasa orszaku przebiega przez ulice: Garncarską i Studencką do kościoła św. Anny. Później skręca w Planty do ulicy Szewskiej i prowadzi do Rynku Głównego.
Orszak czerwony - europejski, przejdzie jak co roku trasą z Wawelu, ulicami: Droga do Zamku i Grodzką. Marsz rozpocznie się po mszy świętej w katedrze wawelskiej, która zacznie się o godz. 10. Sam kardynał Stanisław Dziwisz powita króla i jego świtę. Wyruszą około godz. 11. Uczestników orszaku będzie zabawiał Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.
Orszak niebieski - afrykański, wyruszy z placu Matejki. Przejdzie ulicą Floriańską na Rynek Główny. Ten orszak, jak co roku, ma charakter misyjny. Przed wyruszeniem uczestnicy mogą wziąć udział w mszy w kościele św. Floriana - rozpocznie się ona o godzinie 9.30.
W całym Orszaku Trzech Króli może wziąć udział nawet 20 tys. osób. Zakończenie przemarszów zaplanowane zostało około godz. 12.
W Święto Trzech Króli komunikacja miejska będzie kursować według rozkładu świątecznego, bez dodatkowych ograniczeń.