Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: osiedle bez placu zabaw i ławek

Karolina Gawlik
Monika Gałdyn: Przy ul. Padniewskiego nie ma placu zabaw
Monika Gałdyn: Przy ul. Padniewskiego nie ma placu zabaw Anna Kaczmarz
Monika Gałdyn od dziesięciu lat mieszka na osiedlu przy ul. Padniewskiego, które jest administrowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Krak-system. Kobieta nie może się pogodzić z tym, że na osiedlu nie ma ławek i placu zabaw dla dzieci. Mieszkańcy od lat zwracają się z tym problemem do Krak-systemu, ale są zbywani lakonicznymi wyjaśnieniami i odsyłani z miejsca na miejsce - do rady dzielnicy, gminy, a nawet do Urzędu Miasta.

Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301.

- Nie ma tu nawet huśtawek, piaskownicy czy chociaż ławek! - ubolewa Monika Gałdyn. TBS umywa ręce, Rada Dzielnicy też.
- A my, młodzi rodzice, nie mamy się z dziećmi gdzie podziać. Wciąż słyszymy, że takie są plany zagospodarowania i że sami wybieraliśmy radnych. Jesteśmy tak traktowani, a płacimy horrendalne czynsze! - denerwuje się.

O stan osiedla spytaliśmy jego administratora, firmę Krak-System. Mirosław Stefaniak przyznaje rację Czytelniczce.
- Plac zabaw przydałby się, bo mieszka tu dużo dzieci. Kiedyś dzierżawiliśmy tam teren, była piaskownica i ławeczka, choć często były niszczone. Czas dzierżawy się skończył i oddaliśmy ten obszar dzielnicy - opowiada Stefaniak. Uważa, że nie ma sensu ich stawiać, bo będą dewastowane przez chuliganów. W sprawie wybudowania placu zabaw zwróciliśmy się także do Rady Dzielnicy XIV.

- Problem tego osiedla jest taki, że leży na granicy dwóch dzielnic - mówi Wojciech Krzysztonek, przewodniczący Rady Dzielnicy Czyżyny. Ze swojej strony obiecuje sprawdzić możliwości prawne i techniczne wybudowania w tym miejscu placu zabaw. Przewodniczący zaznacza jednak, że przy pomyślnym rozpatrzeniu propozycji realizacja inwestycji mogłaby rozpocząć się najwcześniej w następnym roku.

Najbliższy plac zabaw znajduje się na os. Kolorowym. By tam się dostać, należy przejść przez przejście dla pieszych na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Tomickiego, Spiechowicza i al. Jana Pawła II. - Trzeba przebiegać przez to przejście, bo tak krótko świeci się zielone światło. Współczuję osobom starszym i niepełnosprawnym. Często przejeżdżam wózkiem z półtoraroczną córeczką i nieraz się boję o nasze bezpieczeństwo.

Za sygnalizację świetlną w Krakowie odpowiada Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, dlatego zwróciliśmy się do nich z tym problemem. - Sygnalizacja w tym miejscu jest ustawiona w sposób optymalny, zgodny z ogólnokrajowymi normami - informuje Piotr Hamarnik, przedstawiciel ZIKiT-u. Jakiekolwiek zmiany będą możliwe w ramach przebudowy trasy krakowskiego szybkiego tramwaju, a to nastąpi w ciągu najbliższych dwóch lat.

Współpraca Ewa Sas

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Policja uderza w środowisko kiboli

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska