Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: otworzą ambulatorium, ale tylko na dziewięć dni

Anna Górska
Złamałeś nogę? Zgłoś się do Szpitala św. Rafała, ale musisz zdążyć przed 25 listopada
Złamałeś nogę? Zgłoś się do Szpitala św. Rafała, ale musisz zdążyć przed 25 listopada wojciech matusik
Wreszcie darmowa opieka w Podgórzu. Niestety, tylko do przyszłego czwartku.

Prezydent Jacek Majchrowski chce zwiększyć dostęp mieszkańców południowych dzielnic Krakowa do całodobowej, darmowej opieki medycznej. Stąd idea pilotażowego porozumienia z prywatnym Szpitalem św. Rafała, w ramach którego placówka otworzy ambulatorium. Pacjenci za pomoc lekarską nie zapłacą ani grosza, bo to miasto sfinansuje usługi medyczne. Fachowcy zgodnie przyznają, że idea jest słuszna. Dziwią się tylko, dlaczego ambulatorium będzie czynne tak krótko: od 17 do 25 listopada.

To pierwsze tego typu porozumienie w Polsce. Umowa między prywatnym ZOZ-em a władzami miasta ma być uroczyście podpisana w środę w Szpitalu św. Rafała przy ul. Bochenka 12. Swoje podpisy złożą sam prezydent Krakowa i Elżbieta Ptak, wiceprezes spółki Scanmed, do której należy szpital. Potem każdy krakowianin, który poczuje się gorzej, będzie mógł się zgłosić na Bochenka. Do dyspozycji pacjentów będą ortopedzi, kardiolodzy, pielęgniarki, pracownia RTG oraz karetka, jeśli będzie potrzeba przetransportowania chorego do innego szpitala.

Zobacz także: Wybory 2010 w Krakowie: bitwa na zaklejanie plakatów

Ustaliliśmy też, że projekt będzie się składał z dwóch części. - Jedna z nich dotyczy przygotowania przez lekarzy i urzędników analizy dostępu mieszkańców dzielnic IX, X i XI do opieki medycznej. Ten etap potrwa do 15 grudnia - zdradza Michał Marszałek, szef biura ds. ochrony zdrowia w magistracie.

Drugi punkt to właśnie ambulatorium. Wstępnie strony ustaliły, że placówka będzie czynna tylko do 25 listopada br. Dlaczego tak krótko? Bo to przecież... pilotaż. Jak usłyszeliśmy w magistracie, eksperyment ma pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, czy taka usługa jest krakowianom potrzebna. Jeżeli się okaże, że tak, trzeba będzie jeszcze znaleźć pieniądze na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Ani przedstawiciele Scanmedu, ani urzędnicy miejscy nie chcieli wczoraj rozmawiać o kosztach. Wiadomo jednak, że jeden dzień funkcjonowania takiego ambulatorium, to co najmniej kilka tysięcy złotych.

Jolanta Pulchna, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, nie kryje zaskoczenia tym projektem. - Każda inicjatywa służąca pacjentom jest mile widziana - zapewnia. - Natomiast nie do końca jasna jest dla nas idea tego przedsięwzięcia. Chyba, że należy je rozumieć w taki sposób, w jaki rozumiemy tzw. białe soboty, kiedy to placówka organizuje np. bezpłatne badania. Taka akcja ma wówczas charakter doraźny, a zarazem promocyjny dla organizatorów - tłumaczy rzeczniczka. I dodaje, że od dawna wiadomo, że w południowej części Krakowa jest nie najlepszy dostęp do darmowej opieki medycznej. Nie trzeba do tego żadnych eksperymentów.

Dr Artur Wołek, politolog, wyraża się bardziej dosadnie. - Partnerstwo prywatno-publiczne w tej dziedzinie jest posunięciem odważnym i słusznym ze stron władz Krakowa - mówi. - Tylko że teraz śmierdzi mi to na kilometr kampanią wyborczą.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Krakowa
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**Starcie pseudokibiców w Krakowie: tłukli kijami i butelkamiMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska