W poniedziałek bracia zakonni uroczyście otworzyli trumnę. Zabrane z niej kostki zostaną umieszczone w relikwiarzach, na które niecierpliwie czekają kościoły i domy zakonne.
Podziału szczątków Sługi Bożego dokonywano już dwukrotnie. Pierwszy raz w 1780 r. Ze sporządzonego wówczas protokołu wynika, że po wyjęciu z trumny kilku kostek pozostałe złożono w cynowej trumience i urzędowo zamknięto. Następnie trumienkę tę włożono w większą, ozdobną, drewnianą, pozłacaną.
Do ponownego otwarcia trumny doszło w 1913 r. Uroczystościom przewodniczył wtedy ks. bp Adam Stefan Sapieha.
Bł. Stanisław Kazimierczyk był kaznodzieją i spowiednikiem, a w klasztorze Kanoników Regularnych na krakowskim Kazimierzu mistrzem nowicjatu i zastępcą przełożonego. Łączył życie kontemplacyjne z duszpasterstwem i troską o najbiedniejszych. Zmarł w 1489 r. po przeżyciu 33 lat w klasztorze. Zgodnie z jego wolą, pochowano go pod posadzką kościoła Bożego Ciała, aby wszyscy mogli go deptać.
Zaledwie rok po jego śmierci odnotowano 176 nadzwyczajnych łask uzyskanych dzięki jego wstawiennictwu. W 1993 r. Jan Paweł II potwierdził kult Stanisława Kazimierczyka i zaliczył go do grona błogosławionych.