https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Park kulturowy na Kazimierzu musi czekać, pierwsza będzie Nowa Huta

Bartosz Dybała
Radni domagają się utworzenia na Kazimierzu parku kulturowego, który pomógłby uporządkować m.in. chaos reklamowy. Powstanie parku już sześć lat temu obiecywała wiceprezydent Elżbieta Koterba. Problemem był brak planu zagospodarowania dla tej części Starego Miasta, ale w końcu został uchwalony w ubiegłym roku. Władze miasta zapowiadają, że park kulturowy „Kazimierz” powstanie, ale nie podają konkretnego terminu. Najpierw doczeka się go m.in. Nowa Huta.

- Jeżeli od połowy przyszłego roku będzie obowiązywać studium zagospodarowania Krakowa, to zaczniemy przystępować do tworzenia kolejnych planów zagospodarowania. Chciałabym, aby Kazimierz był na pierwszym miejscu. W ślad za uchwaleniem planu poszłoby utworzenie na tym terenie parku kulturowego - mówiła w 2012 r. wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.

Minęło sześć lat, ostatnie studium zagospodarowania, czyli nadrzędny dokument planistyczny miasta, zostało uchwalone w 2014 r., a miasto pracuje już nad nowym. Z kolei zapisy planu ochronnego dla Kazimierza wprowadzono pod koniec ubiegłego roku. Radni dzielnicowi ze Starego Miasta domagają się więc, aby urzędnicy w końcu rozpoczęli prace nad utworzeniem parku. Przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

Tak wygląda Nowa Huta. Zobacz niesamowite zdjęcia z lotu ptaka

„Kazimierz, podobnie jak ścisłe centrum Krakowa (Rynek Główny), stanowi perłę architektury i pomnik historii. Od 1978 r. jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO” - przypominają radni. Kazimierz to również liczne zabytkowe synagogi, kościoły oraz kamienice. Dlatego zdaniem radnych trzeba chronić go przed „nadmierną ekspansją reklam”. Wśród niektórych radnych dzielnicowych wątpliwości wzbudza jednak zakres restrykcji, jakie ewentualnie mogłyby obowiązywać w parku kulturowym „Kazimierz”. - Zapisy głównie powinny ograniczyć liczbę reklam, których jest za dużo - podkreśla radny Witold Jan Kajstura. Jego zdaniem na Kazimierzu nie potrzeba jednak np. tak restrykcyjnych ograniczeń w poruszaniu się meleksów, jakie wprowadzono na terenie parku kulturowego „Stare Miasto”.

Park obowiązuje tam od 2012 r., a w marcu tego roku wprowadzono w jego obszarze bardziej rygorystyczne przepisy. Ograniczona została m.in. liczba meleksów, które otrzymały specjalne identyfikatory, zezwalające na wjazd do ścisłego centrum. Wydano ich tylko 70. - Boję się, że takie restrykcje przeniosą się na Kazimierz. Są niepotrzebne - mówi Kajstura. Przypomina, że z jednej strony w Krakowie toczy się walka o to, aby po mieście jeździło jak najwięcej pojazdów, które nie przyczyniają się do powstawania smogu, a z drugiej są dla nich wprowadzane ograniczenia, jak właśnie stało się na Starym Mieście w przypadku meleksów. Zapytaliśmy urzędników Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu czy są obecnie jakieś przepisy, które ograniczają ruch tych pojazdów po Kazimierzu. „Muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego” - ucinają w ZIKiT.

Przypomnijmy, że sama wiceprezydent Koterba podkreślała, że park kulturowy na Kazimierzu potrzebny jest z innych względów niż ten obejmujący Stare Miasto. - Przede wszystkim dla uporządkowania zasad pomiędzy liczbą usług a mieszkań - mówiła. Park kulturowy mógłby też ograniczyć m.in. liczbę lokali gastronomicznych i muzycznych.

Jacek Balcewicz, radny dzielnicowy ze Starego Miasta, proponuje już granice nowego parku. Powinny zostać wyznaczone wokół terenu najbardziej uczęszczanego przez turystów, czyli między ul. Miodową, Starowiślną, św. Wawrzyńca i Krakowską.- Gdy wprowadzano park kulturowy w Starym Mieście, to mówiło się, że kolejny będzie Kazimierz. Np. z tego powodu, że tak jak Śródmieście jest wpisany na listę UNESCO. Przeszkodą był brak planu miejscowego - mówi. Teraz jest, a parku nadal nie ma.

Co na to urzędnicy? - Magistrat podejmie prace nad utworzeniem tego parku. Rozpoczną się po skutecznym wdrożeniu przepisów na terenie parku kulturowego Stare Miasto, w szczególności nowych regulacji, wprowadzonych w ostatnich miesiącach - zapewnia Dariusz Nowak, rzecznik prasowy UMK. Urzędnicy będą obserwować, jak sprawdzają się nowe przepisy oraz czy są skutecznie egzekwowane. - Pozwoli to na uniknięcie potencjalnych błędów i przygotowanie jak najlepszych rozwiązań dedykowanych dla Kazimierza - mówi Nowak.
Klarnet bosy, czyli czy umiesz kląć po krakosku [cz. II]

Nie tylko radni i mieszkańcy Kazimierza czekają na utworzenie parku kulturowego. Podobny ma objąć też teren m.in. Nowej Huty. - Trwają już prace nad sporządzeniem projektu uchwały w sprawie utworzenia tego parku - przekonuje Dariusz Nowak. Zapewnia, że uwagi i pomysły, jakie zgłosili mieszkańcy podczas konsultacji społecznych, dotyczących parku, są brane teraz pod uwagę. Konsultacje przeprowadzono w ubiegłym roku. Nowohucianie wylali wtedy swoje żale, które zebrano w ponad 50-stronicowy raport z uwagami, sugestiami, ale i wskazaną przez mieszkańców listą zaniedbań urzędników, przez które od lat pogarszają się warunki życia w dzielnicy. Sprzeciwu wobec parku nie było, ale wiele osób miało obawy, czy jego utworzenie nie zamieni Nowej Huty w skansen. Padły też propozycje, by odświeżać stare i montować nowe neony - jako kultową formę reklamy, poprzestać na stonowanych kolorach budynków czy zrewitalizować tablice z planami osiedli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krysia
Ciekawe zdjęcia , ale wolałabym wiedzieć co oglądam. Taki krociutki komentarz byłby bardzo mile widziany
w
woytas
O tych reklamach to już słyszałem przed aktualną kadencją Majchlowskiego. Mam nadzieję, że ten głupi naród nie zagłosuje na niego jeszcze raz. Przez ostatnie lata NIC dobrego nie wydarzyło się w mieście. Co raz mniej imprez kulturalnych, drogi, kolej zaniedbane. Nic tylko beton
d
derkacz
Jesteś UBekiem byłym ??
W
Wojtek
Mielismy piekne zeliwne lampy w Centrum NH. Wymienili na betonowe szpetne pokraki ! Pytam sie gdzie sa te zabytkowe lampy ?! Zamiast ciemnozielonych stylizowanych przystankow jak jak w starym miescie wsadzili nam jasnoniebieskie plastyki ! Konserwatow zabytkow tak kazal !? NH jest dobra Ela Majchrowskiego jak idzie o branie podatkow z AcelorMittal . NH musi byc odrebna gmina dosc wyzysku i szkodzenia tej dzielnicy !
H
Hk
Na kazimierzu jest totalny chaos, nastawiali sporo bud I kontenerow, wyglada to potwornie
H
Hutnik
Ostatnie inwestycje to Szpital i NCK - lata 80te.
M
Maczeta
Jesteś słabo doinformowany.
p
przepraszam za literówkę.
SZYBKO się skończy. Nowa Huta liczy się tylko przed wyborami. I to na krótko.
p
po wyborach
jak zawsze szynko się to skończy...
T
Tsdeeek
Zostawcie nas w spokoju pisowkie chooje.
G
Grin
Mieszkam w centrum, co wybory obiecuje się nam złote góry, a po wyborach rucha się mieszkańców ile wlezie. Czasami zastanawiam się czy jest to jakiś eksperyment, badający ile damy radę znieść.
A
Abaqus
Najwieksze po stolicy miasto w jednym z wiekszych krajow Europy, nie ma nawet miliona mieszkancow a ty mowisz ze za duze?!? Za male! Krakow powinien byc ze 2 razy wiekszy. Niczym hiezpanska Barfelona, ponad 1,5 mln mieszkancow a nie miasteczko jak na Syberii.
G
Gość
Nowa Huta zasługuje na to, by stać się odrębnym miastem (taki był pierwotny projekt, ale nie zrealizowany), a przynajmniej odrębną gminą. Kraków jest za duży.
G
Gość
A to nie miał być park kulturowy dla całego krakowa? Mam chodzić po Zwierzyńcu (Salwatorze) i oglądać te płachty na budynkach i między drzewami? Śmietnik Europy zrobili. Majchrowszczyki.
ś
św.NH
Po wyborach hokus pokus i nic się nie dało!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska