Jak podkreślano podczas oficjalnego otwarcia, park powstał z inicjatywy samych mieszkańców Podgórza, a dokładniej Zabłocia. Nie byłoby go, gdyby nie zaangażowanie Fundacji Czas Wolny, Stowarzyszenia Podgórze.pl i nieformalnej grupy Zabłocie. Za jego realizację odpowiada z kolei Zarząd Zieleni Miejskiej.
W miejsce odpoczynku i rekreacji zamieniono teren poprzemysłowy, pokolejowy. Park nawiązuje do przeszłości Zabłocia jako dzielnicy przemysłowej.
Na zaniedbanej dotychczas działce, która przez lata służyła jako „dziki” parking, pojawiły się alejki z ławkami, kosze i oświetlenie. W nowym parku znajduje się przestrzeń na kino letnie, koncerty i targi śniadaniowe.
Jest też pawilon edukacyjny o powierzchni około 80 mkw., a w nim kuchnia i toaleta, a także sala do warsztatów. Przy pawilonie zlokalizowany jest też taras wypoczynkowy z leżakami, a także scena do letnich potańcówek. Wkrótce, jak zapowiada ZZM, pojawi się operator tego pawilonu, który zadba nie tylko o to, by można się było napić kawy, ale również, aby przyciągać do parku rozmaitymi wydarzeniami, np. koncertami.
W parku utworzono w sumie 12 stref dostosowanych do różnych funkcji oraz docelowych użytkowników. Są to strefy m.in.: rekreacyjna (z miejscem na piknik), zabawowa z naturalnym placem zabaw, łąka kwietna, farma miejska (drewniane skrzynie – rabaty podniesione - umożliwiające wyhodowanie własnych warzyw, ziół i owoców), labirynt oraz parking dla rowerów.
Koszt zrealizowanej inwestycji to 2,6 mln zł, w tym kwota dofinansowania unijnego, jakie pozyskał ZZM - 1 663 642,87 zł.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Drążenie tunelu na nowej zakopiance
Autor: Oskar Nowak, Gazeta Krakowska