Większość krakowskich osiedli powstało ok. 20-30 lat temu. Wtedy w całym bloku było może kilku dumnych właścicieli syrenek i warszaw. Tyle. Dziś przynajmniej jeden samochód w rodzinie to już standard. Spółdzielnie radzą więc sobie, jak mogą. - Ale osiedle nie jest z gumy, nie mamy więcej terenów na budowę parkingów - mówią prezesi i coraz częściej wydają identyfikatory, które do wjazdu na parking upoważniają wyłącznie mieszkańców.
Kraków: zrujnowane kamienice zagrażają ludziom
Tak właśnie jest w Spółdzielni Mieszkaniowej im. Kościuszki. - Nie mogę parkować koło bloku, chociaż właścicielka mojego mieszkania wyraża na to zgodę - opowiada pan Piotr, wynajmujący mieszkanie przy ul. Armii Krajowej 2. - Z jednej strony rozumiem mieszkańców, którzy to uchwalili, bo chcą mieć miejsce dla siebie. Ale jest to sprzeczne z zasadą równego traktowania.
W wakacje przy bloku zamontowano bramę rozsuwaną. Piloty do niej rozdawano po jednym na każde mieszkanie. Teraz, gdy mieszkańcy bez identyfikatorów parkują pod blokiem, za wycieraczkami samochodowymi pojawiają się pisma od spółdzielni. Są informowani, że parkowanie bez identyfikatora jest zabronione i jeśli nie usuną aut, na miejsce zostanie wezwana straż miejska, a pojazd będzie odholowany.
- Są również identyfikatory dla gości, które umożliwiają parkowanie w godz. od 7 do 22 - zżyma się pan Piotr. - Ale jako najemca do nich również nie mam prawa. Nie mogę korzystać z parkingu, z suszarni. Pewnie niedługo nie będę mógł też jeździć windą i korzystać ze zsypu - ironizuje.
Wielu mieszkańców jest niezadowolonych z wprowadzenia identyfikatorów i zapowiada odwołanie od decyzji na walnym zgromadzeniu w maju.
Sytuację utrudniają dodatkowo nowe przepisy. Do niedawna kierowcy wykorzystywali każdy wolny skrawek przestrzeni. Dziś za parkowanie niezgodne z zasadami ruchu drogowego na własnym osiedlu można dostać mandat. Od września 2010 r. łamanie przepisów na drogach niepublicznych jest traktowane i karane tak samo, jak na drogach wojewódzkich, powiatowych czy gminnych. - Jeśli dostajemy zgłoszenie, interweniuje - informuje Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej. - Patrol na miejscu decyduje o ewentualnym ukaraniu - dodaje.
Przyślij nam swoja historie parkingową, przyślij zdjęcie. Czekamy na wasze materiały na [email protected]
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo