https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Personel Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego obejmie opieką uczniów z krakowskich szkół specjalnych

Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Karolina Misztal
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy będzie realizował w 12 krakowskich szkołach i placówkach specjalnych program opieki koordynowanej. Dzięki temu blisko 1,7 tys. uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi zyska dostęp do pomocy medycznej poza godzinami pracy pielęgniarki szkolnej zatrudnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Porozumienie w sprawie opieki koordynowanej podpisali w magistracie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dr n. med. Janusz Czekaj, dyrektor naczelny Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

- Postanowiliśmy w tych szkołach i placówkach, gdzie uczęszczają dzieci niepełnosprawne, zatrudnić pielęgniarki z ZOL-u, żeby sprawowały tam opiekę. Mam nadzieję, że da to efekt oczekiwany przez wszystkich zainteresowanych – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- Genezą pomysłu organizacji „opieki koordynowanej” był brak wystarczającej opieki sprawowanej przez pielęgniarki zatrudniane przez NFZ. Głównym celem zadania będzie zagwarantowanie dostępu do świadczeń zdrowotnych w systemie całodobowym. Zadanie będzie realizowane przez pielęgniarki i ratowników medycznych. Dołożymy wszelkich starań, żeby jakość opieki była na jak najwyższym poziomie – podkreśliła zastępca dyrektora ZOL-u ds. pielęgniarstwa Anna Kliś-Kalinowska.

Dzięki nawiązanej współpracy personel ZOL-u pojawi się w 12 specjalnych szkołach i placówkach, do których łącznie uczęszcza blisko 1,7 tys. osób. Wybrane podmioty zapewniają edukację i terapię uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia ze względu na niepełnosprawność intelektualną, z których część cierpi także na poważne schorzenia towarzyszące takie jak cukrzyca czy epilepsja.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska