Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pierwszy w Polsce Zespół Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ powołano w Krakowie. Dlaczego tutaj?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Pierwszy w Polsce Zespół Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ powołano w Krakowie
Pierwszy w Polsce Zespół Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ powołano w Krakowie Anna Kaczmarz
Nielegalne składowanie i utylizowanie odpadów, szczególnie tych poprzemysłowych, a także zakopywanie ich w wyrobiskach pokopalnianych będzie teraz ujawniane dzięki czujnemu oku dronów i innych specjalistycznych sprzętów. W siedzibie Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ w Krakowie swoją pracę zainaugurował pierwszy w Polsce Zespół Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. - Nie ma naszej zgody na działania, które szkodzą środowisku - mówiła Magda Gosk, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Zespół rozpocznie pracę w terenie na początku przyszłego roku.

Jak zapewniała Magda Gosk, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, zwalczanie przestępczości środowiskowej to działania, które są prowadzone już od co najmniej dwóch lat. Najpierw w 2020r. powołano Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który ma za zadanie m. in. koordynować działania Inspekcji oraz wspierać działania WIOŚ-ów.

- Uznaliśmy, że w wyniku tych potrzeb, które wciąż identyfikujemy, powinniśmy rozbudować naszą strukturę i utworzyć zespoły terenowe, które będą funkcjonowały jak najbliżej tych potrzeb. Najczęściej nieprawidłowości noszące znamiona przestępstw środowiskowych to działania w obszarze gospodarki odpadami - mówiła Magda Gosk.

W zespołach, czy też w Departamencie zatrudnieni są zarówno przedstawiciele inspektorów ochrony środowiska jak również byli funkcjonariusze różnych służb, którzy posiadają szeroką wiedzę operacyjną.

- Silne i sprawne państw, to państwo, które potrafi reagować, czasem bardzo zdecydowanie także na przestępstwa środowiskowe - mówił Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski.

Wojewoda zwrócił uwagę, że utworzenie Zespołu Terenowego jest jasnym sygnałem dla wszystkich tych, którzy chcieliby szkodzić środowisku w Małopolsce, że nie ma na to przyzwolenia. - To kolejny sygnał dla naszych służb, że jeszcze mocniej musimy współpracować, aby przestępcy środowiskowi wiedzieli, że ich każdy ruch będzie dokładnie sprawdzany. Do tego będzie wykorzystywany najnowocześniejszy sprzęt - tłumaczył Łukasz Kmita: - Oczekuję od naszych służb, czyli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej bardzo mocnego współdziałania w tym zakresie.

Wojewoda podkreślał, by mieszkańcy nie bali się zgłaszać wszelkich nieprawidłowości, ponieważ każdy przejaw łamania prawa musi być zweryfikowany, a osoby za to odpowiedzialne ukarane.

Koszty przestępstw środowiskowych często ponoszą samorządy

Łukasz Kmita przypomniał przypadek z gminy Klucze, gdzie przedsiębiorca zwoził odpady, które później zostały spalone. Wezwanie służb do interwencji w tej sprawie i cała akcja to wydatek kilku milionów złotych. - Koszty finansowe również dla społeczności lokalnej są ogromne. Często to samorządy muszą utylizować te odpady i przeznaczać środki na ten cel - mówił Wojewoda.

Zgłoszenia obywatelskie

Krzysztof Gołębiewski, p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zapewniał, że utworzenie zespołu terenowego w Krakowie to "wrzucenie kolejnego biegu w zwalczaniu przestępczości środowiskowej". - Zachęcamy do zgłoszeń obywatelskich. Uruchomiliśmy na naszej stronie internetowej elektroniczny formularz, którzy umożliwia zgłoszenie interwencji również w sposób anonimowy - mówił Krzysztof Gołębiewski. Porzucenie odpadów można także zgłosić poprzez aplikację "mObywatel".

Według przedstawionych danych w latach 2021-2022 poprzez użycie elektronicznych formularzy oraz aplikację zostało złożonych 2787 wniosków o interwencję, a także 238 wykonanych analiz. 947 wniosków zostało potwierdzonych.

Dlaczego dopiero teraz powoływany jest taki zespół?

- Inspekcja Ochrony Środowiska jako pierwszy krok uruchomiła Departament. To nie jest tak, że dotąd nie działaliśmy w terenie. Robiliśmy to od samego początku i te zadania realizowaliśmy. Pierwszy etap funkcjonowania Departamentu to było też rozpoznawanie zakresu potrzeb i na jego podstawie teraz dostosowujemy naszą strukturę i rozszerzamy naszą działalność, stąd decyzja, żeby w Krakowie otworzyć ten pierwszy Zespół Terenowy - wyjaśniała Magda Gosk.

Południe Polski zostało wybrane jako pierwsze jak tłumaczyła minister Gosk, ze względu na swoją specyfikę która jest narażona na działania takie jak, np. zakopywanie odpadów w wyrobiskach. - Województwo Małopolskie jest województwem granicznym i to też jest dodatkowym czynnikiem, który sprzyja występowaniu nielegalnych zjawisk - tłumaczyła Magda Gosk.

Kolejne zespoły mają powstać w przyszłym roku również na południu kraju. Podczas inauguracji został zaprezentowany nowoczesny sprzęt do walki z przestępczością środowiskową, którym aktualnie dysponuje GIOŚ, m.in. specjalistyczne samochody oraz drony.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska