Pionierskie zabiegi wykonano w krakowskim szpitalu w ub. tygodniu u dwóch pacjentek z guzami tarczycy o średnicy ok. 3 cm, koniecznymi do wycięcia. Operacje przeprowadzili prof. dr hab. med. Marcin Barczyński oraz prof. UJ dr hab. med. Aleksander Konturek. Przy stole operacyjnym stanęli także zaproszeni goście z zagranicy: prof. Gianlorenzo Dionigi (University of Messina, Sycylia, Włochy) i prof. Ozer Makay (Ege University, Izmir, Turcja).
Metoda wykorzystana przez krakowskich chirurgów do wycięcia tarczycy minimalizuje ryzyko pooperacyjnych problemów z głosem oraz nie pozostawia blizn na szyi. W tej technice operacyjnej dostęp do tarczycy specjaliści uzyskują nie poprzez wykonanie cięcia w dolnej części szyi, ale przez przedsionek jamy ustnej. Zabieg przeprowadzony w ten sposób jest zdecydowanie mniej inwazyjny. Już cztery godziny po operacjach pacjentki im poddane mogły chodzić, przyjmować płynną dietę, a następnego dnia zostały wypisane ze szpitala.
Specjaliści z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej z Onkologią Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie, który jest bazą Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej III Katedry Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykonują rocznie ponad 1000 operacji tarczycy, przytarczyc i nadnerczy, zarówno ze wskazań nienowotworowych, jak i onkologicznych, korzystając na co dzień z nowoczesnych technologii i nowatorskich rozwiązań operacyjnych. Klinika uczestniczy także w projekcie EUROCRINE – tworzeniu ogólnoeuropejskiej bazy operacji endokrynnych, której celem jest poprawa jakości świadczonych usług medycznych w zakresie chirurgii gruczołów dokrewnych w instytucjach partnerskich na obszarze 24 stowarzyszonych krajów europejskich.
Kraków. Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w naszym m...
FLESZ - Polacy jedzą coraz mniej mięsa
