Kraków. "Polowanie" na homoseksualistów pod klubem dla LGBT. Jest oświadczenie policji

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Była noc z 28 na 29 września, około godziny 5. W krakowskim klubie "Cocon" trwała pożegnalna impreza. Wszyscy mieli się świetnie bawić, jednak nikt nie spodziewał się, że dojdzie do napaści na imprezowiczów.

WIDEO: Trzy Szybkie

Jak doniósł Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, dwóch agresorów czekało na ulicy Gazowej na członków społeczności LGBT. Napadli jednego z uczestników imprezy i dotkliwie pobili.

Świadkowie zadzwonili na policję. "Kiedy policja usłyszała, że to ulica Gazowa i jaki to klub, to jakby chcieli mnie zbyć. Wręcz kpiąco pytali czy oddycha. Ja mówię, że tak, a oni „to super, czyli żyje!”. W kółko pytali o to samo kpiącym głosem. Wytłumaczyłem, że leży facet, że widziałem jak go pobili, że spryskali gazem, widzę że mu drżą nogi. Ta rozmowa ciągnęła się w nieskończoność" - mówi jeden z nich.

Agresorzy nie poprzestali na jednym incydencie. Według relacji świadka mieli wrócić pod klub, opluć jego i poszkodowanego oraz posłali w ich stronę wiązanki niecenzuralnych słów.

Radiowóz przyjechał po 45 minutach. "Usłyszałem od ludzi do nas później podchodzących, że ataki pod klubem dla gejów lub lesbijek to normalność. Wiele razy nie przyjechała policja, zbywając zaraz po usłyszeniu, że to gejowski klub" - opowiada dalej świadek.

Kraków. "Polowanie" na homoseksualistów pod klubem dla LGBT. Co tam się stało?

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych prosi o pomoc w ustaleniu sprawców.

Policja wydała w tej sprawie oświadczenie:

Według zgłoszenia, które przyjmował operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, w dniu 28.09.2019 roku doszło do naruszenia nietykalności cielesnej zgłaszającego poprzez kilkukrotne uderzenie go w twarz oraz użyciu wobec niego gazu łzawiącego (w treści zgłoszenia nie było żadnej informacji iż do ataku na zgłaszającego doszło na tle homofobicznym).

Na miejsce natychmiast skierowano patrol. W związku z tym, że zgłaszający był pod wpływem alkoholu, został pouczony o procedurze i konieczności zgłoszenia się do komisariatu I po wytrzeźwieniu. Z uwagi na fakt iż zgłaszający posiadał obrażenia wynikające z użycia gazu łzawiącego, funkcjonariusze Policji wezwali na miejsce karetkę pogotowia celem udzielania zgłaszającemu pomocy medycznej. W przypadku opisywanej interwencji osoba pokrzywdzona jak dotąd nie zgłosiła się w komisariacie celem złożenia zawiadomienia, pomimo tego że była o tym pouczona.

Ponadto informuję, że od 1 stycznia 2019 roku do chwili obecnej odnotowano 4 interwencje dotycząca pobicia przed tym lokalem. W każdym przypadku interwencje były podejmowane przez Policję i zakończone na tym etapie ponieważ osoby zgłaszające interwencje nie były zainteresowane formalnym zgłaszaniem sprawy karnej i uczestniczeniem w dochodzeniu.

Tymczasem brak zgłaszania nam tego typu zdarzeń, brak chęci udziału w postępowaniu będzie powodować, że sprawcy będą czuć się bezkarni.

Opinia o Policji, która bagatelizuje zgłoszenia o pobiciu na tle homofobicznym jest stereotypem. Małopolska Policja jest bowiem przyjazna, a przede wszystkim jest profesjonalna. Podjęliśmy działania edukacyjne i informacyjne, wprowadziliśmy procedury chroniące informacje wrażliwe i ścigamy przestępstwa nienawistne nawet jeśli ofiary nie zdecydują się na ujawnienie danych wrażliwych oraz w przypadkach, gdy ofiara nie należy do grupy, do której uprzedzenie żywi sprawca. Większość naszych funkcjonariuszy uczestniczyła w szkoleniu zatytułowanym „Kurs specjalistyczny w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści”. W czasie takiego szkolenia omawiane są zarówno przestępstwa nienawistne, jak i sposób postępowania z ofiarami. Ewentualna obawa ujawnienia orientacji seksualnej jest niezasadna z kilku powodów.

Po pierwsze, policjant/ka nie może o nią zapytać, bowiem orientacja należy do tzw. danych wrażliwych (tj. wskazanych w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, Dz.U. z 2014 r., poz. 1182 z późn. zm.).
Po drugie, informację tę funkcjonariusz/ka może uzyskać wyłącznie wtedy, jeśli zgłaszający/ca sami zdecydują o jej ujawnieniu.
Po trzecie, jest możliwe umieszczenie tych danych w aktach sprawy wyłącznie wtedy, gdy informacje te mają przydatność wykrywczą, dowodową lub identyfikacyjną w prowadzonym postępowaniu (art. 20 ustawy o Policji). Dostęp do tej informacji mają wyłącznie osoby uprawnione do prowadzenia lub nadzorowania postępowania oraz później instytucje wymiaru sprawiedliwości, czyli prokurator oraz sąd.
Po czwarte, nie wolno informacji o tzw. danych wrażliwych przetwarzać, czyli nie będą one zestawiane, analizowane czy też przekazywane innym instytucjom (wyjątek stanowi postępowanie sądowe), nawet jeśli zostałyby zanonimizowane.

Dodaję, że nie jest konieczny do zakwalifikowania przestępstwa nienawistnego fakt, iż ofiara przynależy do społeczności narodowościowej, etnicznej czy innej (np. LGBT). To motywacja sprawcy jest tu kluczowa, a rzeczywiste pochodzenie czy orientacja ofiary nie ma tu znaczenia i policjanci nie muszą jej znać. O ile atak będzie motywowany uprzedzeniem, np. z powodu homofobii, to jest przestępstwem nienawistnym, nawet jeśli jego ofiarą padnie osoba heteroseksualna.

Podsumowując:
a) nie zapytamy ofiary o orientację,
b) jeśli poznamy orientację, to wyłącznie w przypadku decyzji ofiary;
c) informację umieścimy w aktach, o ile będzie to przydatne wykrywczo;
d) informacja pozostanie w aktach (znać ją będą policjanci/tki zaangażowani w postępowanie oraz osoby z wymiaru sprawiedliwości);
e) informacja ta nie jest konieczna, by postępowanie toczyło się w sprawie przestępstwa nienawistnego, a tym bardziej innego przestępstwa (pobicia, uszkodzenia ciała, zniszczenia mienia).

Oto garść naszych porad jeśli chodzi o zachowanie ofiary napaści tle nienawiści (można je podzielić na trzy fazy):
1) Podczas napaści – ratuj życie i zdrowie.

Napaść może mieć różny przebieg, zazwyczaj jest to zdarzenie dynamiczne – tu reakcje mogą być różne, ale najważniejsze jest własne życie i zdrowie. Należy się oczywiście bronić. Nie tylko siła fizyczna ale i krzyk może być pomocny - by zaalarmować otoczenie (przechodniów), czy zwrócenie się do kogoś o pomoc. W przypadku przewagi sprawcy/ców wynikającej z ich liczby, siły czy posiadania narzędzi niebezpiecznych – rozwiązaniem jest ucieczka.

2) Podczas napaści – gromadź materiał dowodowy (pamiętając jednak o pkt. 1. powyżej)

Aby działania wykrywcze były skuteczne, a sprawca został ukarany - Policja musi zgromadzić materiał dowodowy. Ułatwi jej to zapamiętanie i podanie przez ofiarę jak najwięcej szczegółów wyglądu sprawcy i przebiegu napaści. Jest to trudne w sytuacji bardzo dużego stresu, ale nie jest niemożliwe.

Dotyczy to zarówno sposobu działania sprawcy (niespodziewany atak lub sytuacja eskalacji agresji), sposobu wyrażania się przez niego (akcent, charakterystyczne zwroty) oraz szczegółów ubrania i wyglądu. Tu obowiązują zasady „im więcej, tym lepiej” oraz „nie ma nieistotnych szczegółów”.

Ważne jest odnotowanie, np. już po zdarzeniu, dokładnego czasu i miejsca zdarzenia. Pomoże to Policji skorzystać z systemów monitoringu (nawet jeśli kamery nie obejmują miejsca ataku, to sprawca musiał do niego przyjść, można zatem przejrzeć monitoring z miejsc sąsiadujących z miejscem ataku, ale trudno jest analizować materiał, gdy określenie czasu zdarzenia jest b. ogólne, np. „późnym popołudniem” zamiast „16.27”). Z kolei wypowiedzi sprawcy posłużą też określeniu jego motywacji, tj. ustaleniu, czy zdarzenie miało charakter nienawistny.

3) Po napaści – zgłoś sprawę Policji

Osoba, która stała się ofiarą napaści motywowanej nienawistnie – powinna się zgłosić na Policję jak najszybciej.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. "Polowanie" na homoseksualistów pod klubem dla LGBT. Jest oświadczenie policji - Dziennik Polski

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tak czy nie?

Od ul. Gazowej do posterunku jest 2 minuty piechotą!

G
Gość
9 października, 14:08, Gość:

Nikt nie da się nabrać na bajkę o rzekomych prześladowaniach lgbt, bo to kompletne bzdury.Mało tego, jest zupełnie na odwrót. To lgbt obraża katolików, świętych i Polaków, którzy są im niepochlebni. To lgbt atakuje fizycznie kościoły.To lgbt w Poznaniu- jeden z nich poderżnął gardło kukle z wizerunkiem Abp Jędraszewskiego. Sami domagają się tolerancji i miłości, a w zamian oferują nienawiść i zbrodnię. Nie ma większych nienawistników, kłamców, hipokrytów i cyników nad lgbt

10 października, 10:57, Przestańcie kłamać.:

Kłamanie to jeden z sakramentów tej waszej „obrażanej religii”? BTW, tez będziesz próbował wymordować dzieci i młodzież na marszu równości bombą lub nożem, jak ci niedawno zatrzymani wyznawcy twojej „prześladowanej” religii?

Wyjaśnijmy parę kwestii.Rzekomo, który sakrament kłamie? Konkretnie, wyjaśnij na czym polega rzekome kłamstwo.Poza tym skoro według ciebie religia chrześciajńska jest obrazliwa, kogo i kiedy obraża? Jeśli rzekomo kłamie i obraża dlaczego cytujecie fragmety Pisma Świętego? Na której paradzie tzw równosci były podkładane bomby? A swoją drogą to bardzo nieładnie dzieci mieszać w plugawe sprawy degeneatów i zboczeńców lgbt.Taka indoktrynacja juz niedługo będzie niemożliwa, PIS po wyborach zrobi z wami porządek. Dlaczego nie odniesiesz się do religii muzułmańskiej, gdzie homoseksualizm jest karany smiercią?

P
Przestańcie kłamać.
9 października, 14:08, Gość:

Nikt nie da się nabrać na bajkę o rzekomych prześladowaniach lgbt, bo to kompletne bzdury.Mało tego, jest zupełnie na odwrót. To lgbt obraża katolików, świętych i Polaków, którzy są im niepochlebni. To lgbt atakuje fizycznie kościoły.To lgbt w Poznaniu- jeden z nich poderżnął gardło kukle z wizerunkiem Abp Jędraszewskiego. Sami domagają się tolerancji i miłości, a w zamian oferują nienawiść i zbrodnię. Nie ma większych nienawistników, kłamców, hipokrytów i cyników nad lgbt

Kłamanie to jeden z sakramentów tej waszej „obrażanej religii”? BTW, tez będziesz próbował wymordować dzieci i młodzież na marszu równości bombą lub nożem, jak ci niedawno zatrzymani wyznawcy twojej „prześladowanej” religii?

G
Gość
9 października, 12:43, Olo:

Z opisu wychodzi standardowa interwencja. Dlaczego by miało być inaczej? Bo lgbt? Puknijcie się w dekiel. To że krzyczycie głośniej niż inni nie znaczy, że macie więcej racji.

9 października, 17:06, Tt:

Im się to po prostu należy. Tak jak Beatce

9 października, 18:13, Gość:

Rozumiem, że to sarkazm

10 października, 1:08, Balamuth:

Nic nie rozumiesz

Mylisz się, rozumiem doskonale...

B
Balamuth
9 października, 12:43, Olo:

Z opisu wychodzi standardowa interwencja. Dlaczego by miało być inaczej? Bo lgbt? Puknijcie się w dekiel. To że krzyczycie głośniej niż inni nie znaczy, że macie więcej racji.

9 października, 17:06, Tt:

Im się to po prostu należy. Tak jak Beatce

9 października, 18:13, Gość:

Rozumiem, że to sarkazm

Nic nie rozumiesz

G
Gość
9 października, 12:43, Olo:

Z opisu wychodzi standardowa interwencja. Dlaczego by miało być inaczej? Bo lgbt? Puknijcie się w dekiel. To że krzyczycie głośniej niż inni nie znaczy, że macie więcej racji.

9 października, 17:06, Tt:

Im się to po prostu należy. Tak jak Beatce

Rozumiem, że to sarkazm

T
Tt
9 października, 12:43, Olo:

Z opisu wychodzi standardowa interwencja. Dlaczego by miało być inaczej? Bo lgbt? Puknijcie się w dekiel. To że krzyczycie głośniej niż inni nie znaczy, że macie więcej racji.

Im się to po prostu należy. Tak jak Beatce

U
U
9 października, 16:12, La bamba:

Przed przyjazdem Policji.pokrzywdzony zdążył zmienić płeć.

9 października, 16:15, Gość:

Tylko na jaką??? Bo genderowcy twierdza, iż jest 48, czy ile tam płci...Totalna paranoja!

Tak zmieniał,że do tej pory nie zgłosił napaści

G
Gość
9 października, 16:12, La bamba:

Przed przyjazdem Policji.pokrzywdzony zdążył zmienić płeć.

Tylko na jaką??? Bo genderowcy twierdza, iż jest 48, czy ile tam płci...Totalna paranoja!

L
La bamba

Przed przyjazdem Policji.pokrzywdzony zdążył zmienić płeć.

G
Gość

Gdybym ogłosił, że mój klub jest klubem dla osób hetero to dopiero ukręciłbym na siebie stryczek.

Dlaczego policja ma niby interweniować bardziej jeśli poszkodowany jest LGBT niż gdy nie jest? To jawna, nierówność społeczna!

G
Gość

Nikt nie da się nabrać na bajkę o rzekomych prześladowaniach lgbt, bo to kompletne bzdury.Mało tego, jest zupełnie na odwrót. To lgbt obraża katolików, świętych i Polaków, którzy są im niepochlebni. To lgbt atakuje fizycznie kościoły.To lgbt w Poznaniu- jeden z nich poderżnął gardło kukle z wizerunkiem Abp Jędraszewskiego. Sami domagają się tolerancji i miłości, a w zamian oferują nienawiść i zbrodnię. Nie ma większych nienawistników, kłamców, hipokrytów i cyników nad lgbt

G
Gość
9 października, 13:32, Gość:

Gdy wsiadałem w poniedziałek do autobusu linii 192, groził mi śmiercią ojciec z wózkiem (wielkolud). Nieźle mnie popchnął i były pogróżki, że mnie uśmierci. Czas wywalić tych dzietnych z Krakowa. Płodzą bez umiaru w przeludnionym mieście (a na wsiach i w wyludniających się miastach jakoś dzietność nie wzrasta) i grożą tym, którzy nie lubią wielodzietnych lub odczuwają przeludnienie miasta. Czas wypędzić tych dzieciorobów z Krakowa i odebrać im wszystkie przywileje.

Absurdalny wpis. Widać wyprany mózg zbrodniczą ideologią neomarksistowską. Ale to w niczym nie przeszkadza lgbt wpychać się na siłę do przedszkoli i szkół, aby indoktrynować dzieci Zatruwać im umysły tęczową trucizną. W ten sposób genderowcy i lgbt chcą wychowywać przyszłe pokolenia na swoich wyznawców i zboczeńców lgbt.To jest zbrodnia na dzieciach! Wszem i wobec wiadomo, że dziecko kształtuje środowisko w jakim przebywa.Stąd walka o dzieci.Jeśli na to pozwolimy Polskę czeka zagłada.Naszczęscie PIS juz przygotowuje odpowiednią ustawę, która ma temu skutecznie przeciwdziałać

G
Gość

Nie ma już o czym pisać? Takich interwencji policji jest multum na co dzień. Dlaczego akurat opisana jest ta z udziałem lgbt? Gazeta stawia lgbt na uprzywilejowanej pozycji. To nie jest obiektywne dziennikarstwo, tylko polityka.No ale bycie niemieckim rynsztokiem zobowiązuje prawda

O
Olo

Z opisu wychodzi standardowa interwencja. Dlaczego by miało być inaczej? Bo lgbt? Puknijcie się w dekiel. To że krzyczycie głośniej niż inni nie znaczy, że macie więcej racji.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3