Na nowy, stary pomnik uwagę zwróciła Fundacja Instytut Architektury na swoim Facebooku.
- Mamy to! Sto jeden lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na krakowskich Oleandrach, w miejscu skąd wyruszyła Kadrówka, stanął pomnik. Pomnik... Konfucjusza. Co, zaskoczeni? Przypuszczamy, że mając w pamięci serię wystaw przypominających walczących w Legionach artystów, opiekunowie tego miejsca z pewnego wielce zasłużonego dla naszego państwa i narodu uniwersytetu postanowili nie iść najprostszą drogą i zaproponowali dla tego miejsca nową, niebanalną estetykę. Pomijając jedyną w swoim rodzaju urodę tego dzieła, zachodzimy w głowę, dlaczego figura upamiętniająca chińskiego filozofa sprzed dwa i pół tysiąca lat nie trzyma pionu? Czy to jest jakiś sekretny znak, komentarz, podpowiedź? Jedno jest pewne, Kraków to miasto nieskrępowanych niczym możliwości, każdy może tu zbudować, co chce i gdzie chce - czytamy na stronie Instytutu.
Instytut Architektury to krakowska fundacja "zajmuje się propagowaniem bezinteresownego myślenia na temat przestrzeni poprzez promowanie edukacji architektonicznej, popularyzację architektury nowoczesnej, organizowanie interdyscyplinarnych wystaw o architekturze i działalność wydawniczą".
Pomnik w tymczasowej lokalizacji
Wracając do popiersia Konfucjusza, to "przeprowadziło" się ono na Oleandry wraz z sekretariatem i biblioteką Instytutu Konfucjusza UJ, które w nowym miejscu zaczęły działać od poniedziałku 18 lutego. Tu właśnie będzie się mieściła nowa siedziba Instytutu, a także Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Lokalizacja pomnika chińskiego filozofa jest tymczasowa. Wcześniej znajdował się na kampusie UJ. Docelowo popiersie trafi do Ogrodu Chińskiego, który znajdzie się w nowej siedzibie przy Oleandry 2a.
Sam pomnik nie jest nowy. Do poprzedniej siedziby trafił w październiku 2015 roku. Wtedy w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu odbyła się uroczystość odsłonięcia pierwszego w Polsce popiersia Konfucjusza. Pomnik jest darem od prowincji Shandong, w której 2,5 tysiąca lat temu urodził się filozof.
W komentarzach pod wpisem Instytutu Architektury mieszkańcy są podzieleni ws. nowej lokalizacji popiersia Konfucjusza. Część osób krytykuje taką lokalizację, zwracając uwagę na kolejny etap dewastacji tej ważnej dla Krakowa przestrzeni publicznej. Inni nie widzą w tym nic zdrożnego, bo pomnik nie jest ich zdaniem brzydki i tematycznie do siedziby Instytutu Konfucjusza pasuje.
Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytut Konfucjusza (Instytut Konfucjusza UJ) jest jednostką organizacyjną Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Rozpoczął działalność w 2006 roku. Instytut promuje nowoczesne podejście do nauki języka i kultury chińskiej, a jego partnerem jest Pekiński Uniwersytet Języków Obcych.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane