- Cztery części Krakowa, według wcześniejszego podziału dzielnice - centrum, Podgórze, Krowodrza i Nowa Huta - mają odrębną historię. Inna historię ma Stare Miasto, inną Podgórze, które było osobnym miastem, również Nowa Huta budowana jako samodzielne miasto - a jeszcze inną Krowodrza, która zawsze była wsią i ma m.in. tradycje ogrodnicze. Każda ta część Krakowa ma też inne rodzaje pamiątek, inne wspomnienia, inny jest sposób przechowywania artefaktów - zwraca uwagę pomysłodawca spotkań "Porozmawiajmy o Krowodrzy" Łukasz Mańczyk.
Jak podkreśla, Podgórze i Nowa Huta mają już swoje muzea. Krowodrza natomiast na takie czeka. - Małgorzata Zawiła z Fundacji Rogatka, która będzie jednym z gości czwartkowego spotkania, ma pomysł na stworzenie na terenie Krowodrzy żywego muzeum w kontakcie z mieszkańcami. Działa poprzez akcje. Z kolei inny nasz gość, pani Melania Tutak, to osoba, która przez wiele lat działała w stowarzyszeniu Podgorze.pl, które tak naprawdę wywalczyło sobie muzeum - wskazuje Mańczyk. - I chcemy pokazać, jak różna historia wpływa na różnice w podtrzymywaniu pamięci danej części Krakowa - dodaje.
Spotkanie odbędzie się przy ulicy Królewskiej 59, początek o godz. 17.30. Można będzie też śledzić jego transmisję na Facebooku, gdzie zostało utworzone odpowiednie wydarzenie, pod takim tytułem jak samo spotkanie - "Praktyki dziedzictwa i pamięci. Krowodrza - Podgórze - Nowa Huta".
Goście spotkania to: Małgorzata Zawiła z Fundacji Rogatka, Melania Tutak - kierowniczka Muzeum Podgórza oraz Karolina Żłobecka
- kierowniczka Muzeum Nowej Huty. Koncepcja i prowadzenie - Łukasz Mańczyk, radny Dzielnicy V.
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
Brak snu wpływa na empatię i hojność
