Kraków. Posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie zagrożenia powodziowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Grzegorz SkowronZaktualizowano 
W czwartek 23 maja o godz. 9 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego dotyczące zagrożenia powodziowego w naszym regionie. Udział w tym posiedzeniu zapowiedział premier Mateusz Morawiecki,wicepremier Beata Szydło oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Od 21 maja 2019 r. na terenie województwa małopolskiego odnotowano intensywne opady deszczu i burze (głównie na terenie powiatów tarnowskiego, dąbrowskiego, miasta Tarnów oraz powiatu proszowickiego. 22 maja IMGW wydało dalsze ostrzeżenia meteorologiczne (3 stopnia dla 6 powiatów od godz. 10:00/22.05 do godz. 18:00/23.05), (2 stopnia dla 13 powiatów i miast: Kraków i Tarnów) oraz (1 stopnia dla 1 powiatu). Ponadto wydano ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla zlewni Soły, Raby, Dunajca, Ropy, Skawy o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych.

Na wniosek wojewody małopolskiego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło Alert RCB dla województwa małopolskiego.

Nie odnotowano ofiar śmiertelnych lub rannych. W Dąbrowie Tarnowskiej i Swarzowie w związku z wezbraniem rzeki Breń ewakuowano łącznie 32 osoby (4 osoby są w Ośrodku Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, 4 osoby są w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, pozostałe udały się do rodzin, goście hotelowi wyjechali).

W Dąbrowie Tarnowskiej zalane są drogi lokalne wzdłuż rzeki Breń, ulice: Oleśnicka, Nadbrzeżna i Wolności. Szacowanie występujących szkód nastąpi w dniu jutrzejszym przez powołane Komisje.

Rzeka Breń przelewa wał w miejscowości Dąbrówki Breńskie gm. Olesno, pow. dąbrowski. Ponadto na potoku Upust przerwany został lewy wał w m. Suchy Grunt pow. Dąbrowski. Zjawisko jest monitorowane przez służby – aktualnie zalewane są łąki, do zabudowań jest jeszcze daleko.

W Proszowicach wypompowywano wodę z zalanych piwnic Szkoły Podstawowej (ok.150 m kw.).

W Wojewódzkim Magazynie Przeciwpowodziowym dla Małopolski (obiekty: Dąbrowa Tarnowska i Tarnów) wprowadzono całodobowy dyżur. W Dąbrowie Tarnowskiej wydano 20 000 worków na piasek. Ponadto w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce wydano 3 000 worków. Gmina Szczucin złożyła zapotrzebowanie na pompę o wydajności 20-30 m sześc.

Czytaj także

WIDEO: Trzy Szybkie. Sprawa Tomasza Komendy, czyli jak policjanci, prokuratorzy i sędziowie wtrącili do więzienia niewinnego człowieka

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie zagrożenia powodziowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
L
Luz
2019-05-23T08:14:09 02:00, olo:

Przypomina się, że lansowania się na ludzkim nieszczęściu w strażackich kurtkach przed wyborami to jest zwykłe kure..wo. Rozumiem, że politycy przywykli, ale nie wkur...cie ludzi, bo kogoś utopią

Spokojnie. To tylko wygląda na prowizorkę. A jest starannie wyreżyserowanym spektaklem. Zauważ, że ci lanserzy nie pojawiają się na terenie gmin czy powiatów, gdzie nie rządzi Pis. W pierwszej kolejności struktury terenowe wyznaczają miejsca - pewniaki, gdzie nie ma ryzyka, że ktoś w świetle kamer czy nagrywających telefonów skrytykuje wizytę. A dopiero później ustawia się "przypadkowe" spotkania z "przypadkowymi" poszkodowanymi, którzy ochoczo podziękują politykom za wsparcie. Hasło "dramat" dobrze wygląda w mediach. Tak naprawdę na tydzień przed wyborami to jest szczęście dla tych co są u władzy i się mogą w strażackich kurtkach na tle zniszczeń pokazać.

zgłoś
g
ghg
2019-05-23T08:47:34 02:00, stachu:

Od niedzieli prosiłem się w Kłaju o usunięcie drzewa z rowu trwało to 3 dni brawo wójt strączek kolega PO

Może mają dużo roboty ?

zgłoś
g
gosc
2019-05-23T08:33:29 02:00, Gość:

Wojewoda przywita kwiatami Matołuszka. Broszkę i Jojo , zrobi się pamiątkową fotkę i kolumna rządowa odjedzie z piskiem opon. jedyne co zrobią to udrożnią drogę do lokali wyborczych bo przecież małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie to mateczniki PISuaru. Ciekawe że klęski żywiołowe dotykają właśnie te tereny - czyżby kara za niewłaściwe głosowanie :)

2019-05-23T08:46:13 02:00, dddddddd:

a h......je z PO NIC NIE ZROBIŁY A TAK SWIETNIE MELIORACJE MIELI ROBIC PO powodzi w 2010

Po chu j PiS zamawiał modlitwę w kaplicy sejmowej o deszcz 26 kwietnia?

Teraz PO i Tusk winne tak ?

zgłoś
s
stachu

Od niedzieli prosiłem się w Kłaju o usunięcie drzewa z rowu trwało to 3 dni brawo wójt strączek kolega PO

zgłoś
d
dddddddd
2019-05-23T08:33:29 02:00, Gość:

Wojewoda przywita kwiatami Matołuszka. Broszkę i Jojo , zrobi się pamiątkową fotkę i kolumna rządowa odjedzie z piskiem opon. jedyne co zrobią to udrożnią drogę do lokali wyborczych bo przecież małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie to mateczniki PISuaru. Ciekawe że klęski żywiołowe dotykają właśnie te tereny - czyżby kara za niewłaściwe głosowanie :)

a h......je z PO NIC NIE ZROBIŁY A TAK SWIETNIE MELIORACJE MIELI ROBIC PO powodzi w 2010

zgłoś
G
Gość
2019-05-23T08:33:29 02:00, Gość:

Wojewoda przywita kwiatami Matołuszka. Broszkę i Jojo , zrobi się pamiątkową fotkę i kolumna rządowa odjedzie z piskiem opon. jedyne co zrobią to udrożnią drogę do lokali wyborczych bo przecież małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie to mateczniki PISuaru. Ciekawe że klęski żywiołowe dotykają właśnie te tereny - czyżby kara za niewłaściwe głosowanie :)

Dokladnie- Kara Boska za głosowanie na PIS- Głosujcie na PIS Dalej

zgłoś
G
Gość

Wojewoda przywita kwiatami Matołuszka. Broszkę i Jojo , zrobi się pamiątkową fotkę i kolumna rządowa odjedzie z piskiem opon. jedyne co zrobią to udrożnią drogę do lokali wyborczych bo przecież małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie to mateczniki PISuaru. Ciekawe że klęski żywiołowe dotykają właśnie te tereny - czyżby kara za niewłaściwe głosowanie :)

zgłoś
G
Gość

Na terenach zagrożonych widzimy nieprzebrane tłumy członków WOT czyli terytorialistów - przydadzą się jak znalazł. Dowodzi nimi generał Antoni Smoleński :)

zgłoś
G
Gość

Czyli dalszy ciąg kampanii wyborczej trwa - jeszcze brakuje Krukowej w szpilkach. A Morawiecki oglądnie pewnie kolejne hektary które kupi za bezcen od biednego kościoła :)

zgłoś
G
Gość
2019-05-23T07:30:19 02:00, Old Surhend:

a może zamiast durnego sztabu kryzysowego wzięli by się do roboty? Proponuję: "Kłamczuszek-Krzywousty" - do łopaty i napełnianie worów z piachem, Jojo-Brudzio - Zatykanie przerwanych wałów własnym cielskiem, a Szydłowa? No w sumie z tym jej wyrazem twarzy to... nawet łopaty bym jej do łapy nie dał...ale może chociaż np krowy by pomogła z jakiegoś terenu ewakuować? Do roboty!! a nie deliberować i się wymądrzać. Strażak w tv przecież wyraźnie mówił że potrzeba worów i piachu a nie Szydło i reszty towarzystwa.

Po wyborach znikna z terenu- wtedy akcja ratunkowa bedzie przebiegała prawidłowo i w spokoju.

zgłoś
o
olo

Przypomina się, że lansowania się na ludzkim nieszczęściu w strażackich kurtkach przed wyborami to jest zwykłe kure..wo. Rozumiem, że politycy przywykli, ale nie wkur...cie ludzi, bo kogoś utopią

zgłoś
O
Old Surhend

a może zamiast durnego sztabu kryzysowego wzięli by się do roboty? Proponuję: "Kłamczuszek-Krzywousty" - do łopaty i napełnianie worów z piachem, Jojo-Brudzio - Zatykanie przerwanych wałów własnym cielskiem, a Szydłowa? No w sumie z tym jej wyrazem twarzy to... nawet łopaty bym jej do łapy nie dał...ale może chociaż np krowy by pomogła z jakiegoś terenu ewakuować? Do roboty!! a nie deliberować i się wymądrzać. Strażak w tv przecież wyraźnie mówił że potrzeba worów i piachu a nie Szydło i reszty towarzystwa.

zgłoś
G
Gość
2019-05-23T07:15:28 02:00, Gość: