Ulica Lema do użytku została oddana w 2014 r. W tym samym roku otwarto także Tauron Arenę Kraków. Od tego momentu po obu stronach ul. Lema powstało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
Sporo kontrowersji, a momentami po prostu zwykłego zdziwienia, wywołuje zabudowa po stronie wschodniej ul. Lema, czyli po stronie Tauron Areny. Chodzi m.in. o osiedle, stojące w blasku neonów Areny, tuż u podnóża wielkiej hali. Już po wybudowaniu osiedle zasłynęło także z furtki w ogrodzeniu zagrodzonej kolejnym ogrodzeniem.
Kolejne wielkie osiedle powstaje z drugiej strony hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach.
W ostatnich latach zdziwienie wywołały także dwa bloki wybudowane praktycznie tuż przy pętli tramwajowej "Wieczysta". Mieszkańcy z balkonów i okien tramwaj mają dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Zabudowa w rejonie ulicy Lema postępuje nadal. Zabudowa jest możliwa, bo czkawką odbija się na mieście próba organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Teren ten był bowiem przewidziany na wioskę olimpijską, a także zabudowę o przeznaczeniu sportowym czy rekreacyjnym, która potem mogłaby służyć mieszkańcom. Igrzysk nie ma, za to rosną bloki.
Inwestycje w rejonie Lema i al. Jana Pawła II są realizowane zgodnie z zapisami planu miejscowego "Lema - Park Lotników Polskich" uchwalonego w 2017 r. Plan budził kontrowersje, bo dopuścił zabudowę mieszkaniową na tzw. przedpolu parku Lotników. O włączenie tych terenów do pobliskiego parku przez lata zabiegali mieszkańcy.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
