Nasza Loteria

Kraków. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Order Orła Białego Adamowi Macedońskiemu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banaś/Polska Press
Adam Macedoński - poeta, działacz opozycji demokratycznej, artysta, wieloletni współpracownik Dziennika Polskiego - otrzymał Order Orła Białego. Najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 6 maja 2022 roku.

FLESZ - Zaczęliśmy więcej czytać

od 16 lat

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczpospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy z dnia 2 listopada 2021 roku, Order Orła Białego Adamowi Macedońskiemu nadano: "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za niezłomną postawę w obronie godności i praw człowieka w PRL oraz działalność na rzecz upowszechniania prawdy historycznej". Wręczenie odznaczenia odbyło się w piątek, 6 maja 2022 roku w Muzeum Narodowym Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie.

- To jest moment, żeby podziękować człowiekowi niezłomnemu. Dla wszystkich ludzi, którzy przez dziesięciolecia żyli w Polsce zniewolonej ustrojem komunistycznym, w tym tu w Krakowie i nie godzili się na tę rzeczywistość, która ich wtedy otaczała, jest Pan symbolem niezłomności, spokojnego oporu, ale jednocześnie w tym oporze kimś kto zawsze potrafił zachować pogodę ducha. Jest Pan artystą ,ale w jakimś sensie można również mówić, że jest Pan historykiem. Walka o prawdę historyczną, a zwłaszcza o zbrodni katyńskiej w ogromnym stopniu zdominowała Pana życie i to w jaki sposób przez dziesięciolecia Pan działał. Nie raz w związku z tą działalnością cierpiał Pan prześladowania, nie godząc się jednocześnie by inni byli prześladowani. Stąd współpraca z KOR, ROPCiO, założenie Instytutu Katyńskiego, współzałożenie Rodzin Katyńskich i ciągła walka o prawdę. To podziękowanie od Rzeczypospolitej proszę przyjąć jako symbol, bo nie ma takiej nagrody, którą Ojczyzna byłaby wstanie spłacić dług wobec człowieka, który nigdy się nie ugiął i zawsze o tę wolną Rzeczpospolitą walczył - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda

- Dziękuję Rzeczypospolitej za to odznaczenie. Działając nie myślałem o nagrodach. Chciałem zrobić coś pożytecznego dla prawdy i sprawiedliwości - powiedział Adam Macedoński. Zaznaczył również, że nie zamierza spocząć na laurach a swoją wiedzę i autorytet będzie wykorzystywał w kierunku utworzenia w Krakowie insytutu, który będzie gromadził dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej.

Adam Jan Macedoński - urodził się 29 stycznia 1931 roku we Lwowie. Przez całe życie związany jest z Krakowem, gdzie uciekł wraz z rodziną w 1939 roku, gdy sowieci zajęli Kresy. Już jako uczeń gimnazjum im. Witkowskiego w Krakowie, w 1945 roku postanowił dołączyć do Narodowego Ruchu Oporu, który podlegał Ruchowi Oporu AK. Rok później, w 1946 dołączył do strajku szkolnego i brał udział w demonstracji z okazji święta 3 maja. W 1950 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Zmuszony do przerwania studiów na Akademii Sztuk Pięknych w 1952, w kolejnych latach zajmował się m.in. dekoratorstwem, fotografią czy rysowaniem karykatur m.in. dla: Dziennika Polskiego, Tygodnika Powszechnego czy Przekroju.

Redaktor naczelny ostatniego z tytułów, Marian Eile napisał kiedyś o Macedońskim tak: "(...)Macedoński - to pierwszy batalista w dziejach rysunku humorystycznego. Cała jego twórczość nie dotyczy prawie nigdy poszczególnych jednostek, tylko grup ludzkich. Powiedziałbym, że jest to rysownik socjolog. On się wyłącznie zajmuje grupą(...)".

W kolejnych latach Adam Macedoński działał w Studenckim Komitecie Rewolucyjnym na Politechnice Krakowskiej, bronił nowohuckiego Krzyża. Prowadził w Krakowie Międzynarodowe Studio Folk Songu. Współpracował również z KOR,SKS, ROPCiO czy KPN. A w 1978 r. założył wraz ze Stanisławem Torem i Andrzejem Kostrzewskim konspiracyjny Instytut Katyński.

W 2011 r. IPN przyznał mu tytuł „Kustosza Pamięci Narodowej" a w 2014 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska