Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Projekt Parku Kulturowego na Kazimierzu i Stradomiu: zrobią porządek z reklamami. Ogródki kawiarniane będą zamykane przed północą

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Pod obrady Rady Miasta Krakowa trafił projekt uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia.
Pod obrady Rady Miasta Krakowa trafił projekt uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia.
Pod obrady Rady Miasta Krakowa trafił projekt uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia. Proponowane przepisy dotyczą m.in. uporządkowania przestrzeni miejskiej, ograniczenia godzin funkcjonowania ogródków gastronomicznych i wprowadzenia zasad dotyczących handlu na tym historycznym obszarze.

FLESZ - Oczekiwania wobec rynku pracy w 2022 r.

od 16 lat

- Park Kulturowy ma polegać na objęciu szczególną ochroną obszaru Kazimierza i Stradomia. Projekt uchwały w tej sprawie zawiera zakazy oraz ograniczenia na tym terenie i jest wyrazem troski władz miasta o ten cenny fragment dzielnicy Stare Miasto. Projekt porządkuje szyldy i reklamy, jest odpowiedzią na postulaty mieszkańców, dotyczące funkcjonowania ogródków gastronomicznych czy też ruchu meleksów - informuje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Zapisy dotyczące Parku Kulturowego na Kazimierzu i Stradomiu dotyczą m.in. ograniczenia czasu funkcjonowania ogródków gastronomicznych - od niedzieli do czwartku w godz. 6–22, a od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy w godz. 6–24. Ma obowiązywać też zakaz pozostawiania ogródka gastronomicznego poza godzinami jego funkcjonowania w stanie umożliwiającym korzystanie z niego przez osoby postronne oraz klientów, dla których realizowane są usługi wewnątrz lokalu przedsiębiorcy.

Na terenie Parku wyznaczono też tylko dwa obszary, w których będą mogły stacjonować mobilne punkty gastronomiczne (w tym tzw. foodtrucki) - w rejonach skrzyżowań: ul. św. Wawrzyńca i Wąskiej oraz ul. Jakuba i Ciemnej.

Na terenie Parku mają zostać także ustalone szczegółowe zakazy i ograniczenia dotyczące ekspozycji reklam i szyldów, m.in. sklepów i punktów usługowych. - W przypadku reklam i szyldów zasady mają być podobne jak w Parku Kulturowym Stare Miasto. Podstawowa zasada będzie taka, że można umieszczać jeden szyld. Wyjątkiem będą niektóre działalności, mające więcej niż jedno wejście na teren nieruchomości – wtedy będzie można ulokować dwa szyldy. W przypadku podcieni na ulicy Krakowskiej ma być możliwość umieszczenia trzech szyldów, tak by poinformować o prowadzonej działalności - wyjaśnia Tomasz Przybyło, kierownik referatu Ds. Parków Kulturowych w Wydziale Kultury UMK.

Na terenie Parku wprowadzony ma zostać również zakaz emisji obrazów, dźwięków i światła, związanych z prowadzoną działalnością handlową lub usługową. Nie będzie można też podświetlać witryn, okien, bram, przejść, przejazdów i sieni obiektów, w których prowadzona jest działalność handlowa lub usługowa oraz znajdujących się w nich przedmiotów światłem innym niż białe lub zbliżone do białego, w tym także światłem o zmieniającym się natężeniu, błyskowym lub pulsującym.

W Parku Kulturowym ma także być zakaz wystawiania i oferowania do sprzedaży towarów przed budynkami usytuowanymi
od strony przestrzeni publicznej oraz na ich elewacjach, za wyjątkiem kwiatów, owoców, warzyw i książek. Handel obwoźny będzie dopuszczony w przypadku obwarzanków krakowskich, pamiątek związanych z Krakowem lub jego tradycją kulturową. Zaznaczono, że ograniczenia dotyczące handlu nie będą dotyczyć targowisk miejskich oraz obszarów, na których zaplanowane zostaną imprezy plenerowe. Wyłącznie na bulwarach wiślanych będzie można handlować artykułami spożywczymi (w tym przy użyciu mobilnych historycznych saturatorów).

Park Kulturowy ma być zamknięty dla klubów erotycznych. Informuje o tym zapis dotyczący zakazu prowadzenia tam działalności usługowej o charakterze sprzecznym z moralnością.

Obowiązywać ma także zakaz instalowania na elewacjach szyldów, markiz, daszków i innych zadaszeń zasłaniających detale architektoniczne, widoki na zabytki czy przesłaniających osie widokowe. Nie będzie można też umieszczać anten, masztów oraz innych urządzeń technicznych na dachach i ścianach budynków od strony elewacji frontowej w miejscach widocznych dla przechodniów. Na elewacjach budynków nie będą mogły się też już pojawiać urządzenia nagłaśniające i klimatyzatory.

Park Kulturowy ma także regulować ruch meleksów na tym obszarze. Maksymalnie może zostać wydanych 40 identyfikatorów dla takiej działalności. Pojazdy mają mieć ujednolicony wygląd. Na teren Kazimierza i Stradomia będą mogły wjeżdżać także meleksy mające zgodę na przejazd przez obszar Parku Kulturowego Stare Miasto.

Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem o powierzchni 141 ha ma być trzecim takim terenem ochrony w Krakowie. Poprzednie wprowadzono w Starym Mieście (93 ha) i Nowej Hucie (376 ha). Projekt nowego Parku został przedstawiony miejskim radnym podczas sesji w środę 30 marca. Radni zadecydowali, że nie będą uchwalać wprowadzenia Parku w jednym czytaniu. Przegłosowali więc, by odbyło się drugie czytanie projektu uchwały w tej sprawie. Założenie jest takie, by nowy Park Kulturowy na Kazimierzu i Stradomiu wraz z wprowadzonymi w nim ograniczeniami i zakazami zaczął funkcjonować od 1 września 2023 r.

Tomasz Przybyło zwraca uwagę: - Granice nowego Parku układają się w kształt smoka ze skrzydłami. Można to wykorzystać w promocji tego obszaru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska