FLESZ - Uwaga nad Polskę nadciągają upały

9 listopada 2020 roku weszła w życie Uchwała o Parku Kulturowym Nowa Huta, której celem jest ochrona krajobrazu kulturowego, zabytków oraz historycznego układu urbanistycznego Nowej Huty. Regulacje dotyczą m.in. działalności usługowej w ogródkach gastronomicznych, działalności handlowej i usługowej, organizacji imprez, umieszczania tablic reklamowych, urządzeń reklamowych oraz reklam, instalowania urządzeń na elewacjach frontowych budynków oraz oświetlenia.
Park Kulturowy Nowa Huta obejmie obszar ponad 370 hektarów: plac Centralny i najstarsze osiedla, wybudowane w latach 50. i 60., jak również teren wokół Zalewu Nowohuckiego, dwór Jana Matejki z parkiem w Krzesławicach, Mogiłę z klasztorem oo. cystersów oraz aleję Solidarności wraz z budynkami administracyjnymi kombinatu.
Na terenie parku nie można zmieniać dowolnie kolorystyki elewacji oraz kształtu dachów. Wymiana stolarki okiennej, witryn sklepowych, bram czy rynien będzie możliwa przy zastosowaniu form nawiązujących do historycznych.
Uchwała o Parku Kulturowym Nowa Huta reguluje również m.in. lokalizacje ogródków gastronomicznych, umieszczanie reklam, podświetlanie budynków i prowadzenie handlu i usług. Podobnie jak na Starym Mieście obowiązują jednakowe dla wszystkich przedsiębiorców zasady dotyczące szyldów: jeden szyld dla jednej działalności, szyldy nie większe niż dwa metry kwadratowe, zakaz wyklejania witryn i innych przeszkleń, za wyjątkiem przypadków określonych w uchwale.
Urzędnicy przygotowali specjalne ulotki, plakaty i broszury informacyjne, które kolportowane są do nowohuckich przedsiębiorców. Specjalny spot emitowany jest w pojazdach komunikacji miejskiej. W informowaniu o zmianach pomagają też lokalne fundacje i stowarzyszenia, zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe i parafie, które zechciały współuczestniczyć w procesie.
Neony rurkowe zostają
W odróżnieniu od parku kulturowego Stare Miasto, w Nowej Hucie można używać neonów rurkowych, z których dawniej słynęła ta dzielnica. Zabroniona będzie emisja światła i dźwięków do przestrzeni publicznej w związku z prowadzoną działalnością handlową lub usługową. Na elewacjach budynków frontowych niedopuszczalne będzie też umieszczanie urządzeń nagłaśniających i klimatyzujących od strony głównych ciągów komunikacyjnych.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!