https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Projekt przebudowy placu Biskupiego nie podoba się mieszkańcom. Za mało zieleni?

Piotr Tymczak
Mieszkańcom i radnym bardzo zależy na tym, aby na placu Biskupim pozostały rosnące tam drzewa liściaste
Mieszkańcom i radnym bardzo zależy na tym, aby na placu Biskupim pozostały rosnące tam drzewa liściaste Andrzej Banaś
Mieszkańcy i radni Starego Miasta mają wiele uwag do wizji przebudowy placu Biskupiego. Mówią o marginalizacji zieleni.

Za mało zieleni, nieuwzględnienie istniejących drzew. Za to niepotrzebne: plac zabaw, duża toaleta, stół do ping-ponga - to tylko część uwag mieszkańców i radnych z Dzielnicy I do projektu przebudowy placu Biskupiego.

Na inwestycję okoliczni mieszkańcy czekają od wielu lat. Początkowo przez pięć lat walczyli o to, aby pod placem Biskupim nie powstał parking. W 2014 r. przed wyborami prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział, że parkingu nie będzie. Miała być za to przebudowa placu.

Na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu firma Archimedes z Oświęcimia, wyłoniona w przetargu, opracowała teraz wstępny projekt zagospodarowania placu. Zakłada on m.in. przebudowę jezdni, budowę toalety, przebudowę chodników, małą architekturę (m.in. stoliki do szachów), urządzenia do ćwiczeń dla dorosłych, stoły do ping-ponga, siedziska, pergole, zestawy zabawowe dla dzieci, piaskownicę, bujaki, fontannę, zdrój wody pitnej, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne.

W przypadku parkowania koncepcja zakłada wyznaczenie równoległych miejsc postojowych, wzdłuż północnej i południowej pierzei placu. Funkcjonujący na nim parking (od strony ul. Krowoderskiej) ma być przekształcony w strefę placu zabaw i reprezentacyjną przestrzeń z elementami małej architektury i zielenią.

- Odbywały się konsultacje, liczyliśmy, że powstanie projekt zgodny z naszymi oczekiwaniami, a jest koncepcja, która nie uwzględnia proponowanych przez nas rozwiązań - mówi Anna Środoń, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Placu Biskupiego.

Sprawą zajęli się też radni z Dzielnicy I, którzy przygotowali dla proponowanych rozwiązań projekt negatywnej opinii. Radna Barbara Zarzycka-Rzeźnik zaznacza, że najpoważniejszym zarzutem wobec projektu jest marginesowe potraktowanie zieleni, brak jakiegokolwiek odniesienia do istniejących 24 drzew liściastych. „Niedocenienie ich wartości tak krajobrazowej, jak i ekologicznej jest kompromitujące dla projektu” - można przeczytać w uzasadnieniu.

- Tłumaczono nam, że ta zieleń pozostanie, ale mamy już przykre doświadczenia, że jeżeli czegoś zabraknie na papierze, to później tego nie ma - argumentuje radna Zarzycka-Rzeźnik.

Zwraca też uwagę, że akceptacji mieszkańców nie zyskały: zestawy zabawowe dla dzieci, bujaki, piaskownica, sposób ogrodzenia, stoły do ping-ponga.

- To nie miejsce na plac zabaw z piaskownicą, nikt tam nie będzie też grał w ping-ponga. Takie propozycje to niezrozumienie klimatu i historii tego miejsca - zaznacza Anna Środoń.

Radna Zarzycka-Rzeźnik dodaje: - Mieliśmy na myśli ewentualne ulokowanie na placu pojedynczych urządzeń rekreacyjnych, jakie w różnych miejscach umieszcza Zarząd Zieleni Miejskiej, np. do ćwiczenia równowagi, ale nie siłownię czy stoły do ping-ponga. Zaplanowana jest też budowa toalety o powierzchni 10 mkw. To byłaby porażka. Nie w tym miejscu. Była mowa o toalecie, ale dla policjantów przy budce strażniczej przy Konsulacie Generalnym Rosji.

W ZIKiT wyjaśniają: - Materiały, które otrzymała Rada Dzielnicy I nie są ostateczną wersją projektu. Wszystkie uwagi są znane projektantom i ustalono, że plansza zostanie skorygowana i uzupełniona o istniejącą zieleń i elementy wypracowane podczas konsultacji.

W III/IV kwartale 2018 r. urzędnicy zamierzają ogłosić przetarg na roboty związane z przebudową placu. Zakończenie prac planowane jest na 2019 r. W budżecie miasta na realizację zadania zarezerwowano łącznie 3 mln zł, na lata 2018-2019.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg
Przecież to Kraków, więc wszystko budzi protest, zawsze pada magiczne słowo "zieleń". Groteskowe.
s
synuś bachleda
Mieszkańcy Placu Biskupiego, popatrzcie sobie na te drzewa na zdjęciach.
Jak dojdzie do przebudowy placu (za 3 miliony!), to za te drzewa wezmą się różni "spece" od tak zwanego "urządzania i pielęgnacji zieleni" i po tych drzewach zostanie tylko wspomnienie, na tych zdjęciach.
m
mac
Gibała już raz miał szansę, zebrał wymaganą ilość podpisów mieszkańców Krakowa za referendum o odwołanie Majchrowskiego i ... dał ciała!
Zmarnował poparcie mieszkańców.
G
Gabi
Trzymam kciuki za Łukasza Gibałę . Mam nadzieje ze wygra i wreszcie zacznie się tu coś dziać w kwestii zieleni ekologii i rozsądnego planowania
E
Ekolog
Wybory w listopadzie więc można tych magistrckich wielbicieli betonu prosto odwołać
p
pięćsetminus
W Śródmieściu przeważają ludzie starsi, niekiedy zgorzkniali i niezadowoleni. Dzieci nie są dla nich pożądanym sąsiedztwem, wolą więcej krzaków. Nieliczni rodzice małych dzieci zaś nie mają za wiele czasu, żeby chodzić na ich zebrania.
h
hun
Obecna władza ma zieleń w tym samym miejscu, gdzie walkę ze smogiem i czyste powietrze
J
Ja
Szkoda ze ludzie nie myślą o najmłodszych mieszkańcach Krakowa, nawet na ww Placu mały płac zabaw dla dzieci nie zrobiłby nikomu krzywdy!! Szkoda ze w centrum tak mało jest miejsc gdzie dzieciaki mogą się pobawić
A
AM
Ogłaszam przetarg publiczny na zabetonowanie ZIKiT-u
l
lk
Proszę sie nie dziwić -za "panowania" Majchrowskiego rzeczą najbardziej ceniona jest BETON-wycięte drzewa i dużo BETONU na Placu Biskupim nie zaskakuje mnie-prosze przyjechąć do osiedla NA KOZŁÓWCE i zobaczyć przerażającą dewastację ostatniej przestrzeni zielonej w środku ciasnego osiedla-bedzię oczywiscie BETONOWY dach na płaskim budynku, BETONOWY parking i BETONOWA nowa droga dojazdowa wszystko zaplanowane przez BETONOWE umysły. Wycięto wiele pięknych drzew, zostanie zajęty duży obszar pod oczywiście POŁATNĄ a zupełnie w tym miejscu ZBĘDNĄ pływalnię poniewaz w bliskim sąsiedztwie istnieja dwie-wiadomo o co chodzi-ratujcie nas przed BETONEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W
Wieslawa
Rekreacja i plac zabaw na srodku drogi? Ocipieli. Setio to by trzeba zlikidowac calkowicie droge i parkowanie. Bawiace sie dzieci w maskach przeciw smogowych zeby nie wdychac tlenkow azotu z samochodow? No ocipieli
p
przykre
Plac zabaw nie potrzebny. No przecież w okolicy jest ich masa więc dzieciaki z dzielnicy mają co z sobą robić. Na plantach za to nie chciało miasto a uparli się mieszkańcy i dało się zrobić.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska