Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protest przeciw Strefie Czystego Transportu. Dziś do godziny 16 większość lokali w centrum Kazimierza będzie zamknięta [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Około 300 przedsiębiorców podpisało się pod sprzeciwem wobec Strefy Czystego Transportu na Kazimierzu. We wtorek wyszli zaprotestować na plac Nowy. W środę, 27 lutego, przyjdą protestować na sesję Rady Miasta. W tym dniu większość lokali na placu Nowym i okolicznych ulicach ma być nieczynna w godz. 10-16.

Przedsiębiorcy i mieszkańcy przeciwni Strefie Czystego Transportu (SCT) manifestowali we wtorek na placu Nowym, trzymając w rękach plakaty z hasłami: „Kazimierz Strefą Wykluczenia”, „Powiedz dość! Strefie Czystego Transportu Kazimierz”. Protestujący zapowiedzieli też, że w środę w godz. 10–16 zostanie zamknięta większość lokali gastronomicznych, restauracji, punktów usługowych i firm na terenie SCT.

– W tym czasie pójdziemy pod krakowski magistrat. Będziemy tam chcieli przekonać radnych, by do programu sesji wprowadzili pod obrady punkt dotyczący rozmowy o likwidacji SCT na Kazimierzu – mówi Marcin Seweryn, prowadzący restaurację na terenie SCT. – Zebraliśmy ponad 300 ankiet wypełnionych przez przedsiębiorców. Wszyscy są przeciwni SCT – dodaje.
Uczestnicy protestu podkreślali, że odkąd wprowadzono SCT w lokalach na jej terenie drastycznie spadły dochody (w styczniu i lutym ok. 30 proc), bowiem klienci nie mają teraz gdzie zaparkować.

W wielu puntach Krakowa spotkać można niedokończone, szpecące okolice budynki. Tzw. szkieletory są jednym z problemów Krakowa.

Krakowskie miejsca wstydu! Tego nie powinno być w naszym mieście

Przeciwni SCT są też kupcy z placu Nowego. Zaznaczają, że również mają znacznie mniejsze zarobki. – Wprowadzenie SCT spowodowało, że znacznie został utrudniony dojazd do placu – przyznaje Stanisław Wiśniowski, prezes spółki Kazimierz, która zarządza targowiskiem na placu Nowym.

Zwraca uwagę, że w związku z utworzeniem SCT na placu ubyły dwa stanowiska, gdzie sprzedawano warzywa i owoce, maleje też zainteresowanie niedzielną giełdą rzeczy używanych i odzieży, sobotnią giełdą staroci, a hodowcy starają się o przeniesienie giełdy gołębi na inny plac.

Przeciwko SCT protestuje też część jej mieszkańców. – Strefa nic nie zmieniła, a nawet pogorszyła sytuację. Wieczorem, kiedy wracamy z pracy, nadal nie możemy zaparkować pod domami. Upada więc główny argument dotyczący wprowadzenia strefy, mówiący o tym, że zostanie uspokojony ruch i poprawi się sytuacja dla mieszkańców – mówi Artur Bogdał, mieszkaniec placu Nowego. Podaje też przykład, że zamówiłem lodówkę i kierowca samochodu dostawczego nie zgodził się zawieźć ją pod dom, bowiem obawiał się, że dostanie mandat za wjazd do SCT. Lodówkę zostawił na ul. Miodowej.

Przypomnijmy, że SCT została wprowadzona od 5 stycznia próbnie na pół roku. Do SCT mogą wjeżdżać mieszkańcy (dotychczasowymi pojazdami bez żadnych ograniczeń) oraz przedsiębiorcy i taksówki (bez ograniczeń do końca 2025 r.). Poza nimi strefa jest otwarta dla pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem lub gazem CNG.

Przedsiębiorcy z terenu SCT zaznaczają, że po jej wprowadzeniu do godz. 16 brakuje klientów, bowiem nie ma gdzie zaparkować. Protestujących nie przekonują argumentacje urzędników, że można zostawić auto w strefie płatnego postoju wokół SCT, gdzie do wieczora trudno znaleźć wolne miejsce.

Co na to urzędnicy?– Skąd przedsiębiorcy wiedzą, że spadek obrotów bierze się z tego, iż nie można do SCT wjechać samochodem?A może np. zmienił się tryb życia Polaków – odpowiada Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego. Zanzacza, że urzędnicy monitorują SCT i cały czas zbierają uwagi dotyczące jej funkcjonowania.

Krakowscy ekolodzy są natomiast za utrzymaniem SCT i rozszerzaniem jej o kolejne rejony miasta. - Na przykładzie wielu miast zostało potwierdzone, że ograniczanie ruchu samochodowego zwiększa ruch pieszy, a to powoduje, że sklepy i lokale mają więcej klientów. Na Rynku Głównym i w okolicy restauracje dobrze prosperują, choć też nie można tam dojechać – mówi Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska