Kraków: protest przeciwko budowie spopielarni zwłok

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Po raz kolejny przeciwnicy budowy spopielarni zwłok obok cmentarza w Podgórkach Tynieckich zaprotestowali w urzędzie miasta. Niecodzienną petycję, na wielkiej, kolorowej planszy, w w tej sprawie na ręce samego prezydenta złożyła w imieniu mieszkańców grupka dzieci. Wykorzystywanie małoletnich oburzyło niektórych radnych.

Zobacz także: Góra Borkowska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wybuchów na ul. Jasnogórskiej i Siarczanej

Przeciwnicy spalarni uważają, że uchwała w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego dla Tyńca-Węzła Sidzina, który wprowadza budowę spopielarni, jest niezgodna ze studium zagospodarowania przestrzennego. Według nich, tereny powinny zostać przeznaczone pod zieleń publiczną. Uważają też, że droga dojazdowa do spalarni została źle wytyczona i nie poradzi sobie w wysokim natężeniem ruchu. Podnoszą, że spopielarnia zatruje powietrze, a równocześnie obniży wartość okolicznych działek budowlanych.

- Inwestycja była długo konsultowana z mieszkańcami. Podczas procedowania planu nie było takich protestów - mówi prezydent miasta, Jacek Majchrowski. - Mieszkańcy uznali, że cmentarz będzie za duży, więc zmniejszyliśmy jego powierzchnię. Podnosili, że droga jest zła. Zmieniliśmy jej przebieg. Nie możemy dalej odsuwać decyzji o budowie spopielarni - kwituje.

Miasto na razie szuka wykonawcy i operatora dla spopielarni. Liczy, że jeszcze tego lata zostanie od wyłoniony. 

Zabłyśnij w naszym konkursie! **Zostań Miss Lata Małopolski 2011! Czekają atrakcyjne nagrody!**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Graniwid Sikorski
Forum w Obronie Godności Kraków, 11 lipca 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Pan Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾

Szanowny Panie Prezydencie
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych z zadowoleniem przyjęło uchwałę Rady Miasta Krakowa dotyczącą „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Wnioskodawcy grupa radnych PIS w swoim uzasadnieniu słusznie podali, że projekt uchwały stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez mieszkańców Miasta Krakowa, w szczególności członków organizacji zrzeszającej lokatorów. Uchwała dotyczy „Ustalenia kierunków działania Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących powołania „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
Za projektem uchwały głosowali zgodnie radni PO i PIS. Jako termin zwołania „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” określono dzień 15 listopada 2011 roku. Jednocześnie zgodnymi głosami radnych PO i PIS, zrezygnowano na razie z debatowania w sprawach mieszkaniowych, odsyłając te trzy projekty uchwał do projektodawcy, celem uzyskania opinii „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
W związku z powyższym apelujemy do Pana Prezydenta o szybkie przygotowanie obrad „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”, tak pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. Winien on być tak przygotowany, aby obradować efektywnie, szybko i bez zbędnej zwłoki. Głosami radnych PO zdecydowano o rozpoczęciu obrad w dniu 15 listopada, zamiast 15 września jak proponowali wnioskodawcy – grupa radnych PIS. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych uważa, że charakter problemów mieszkaniowych i pilność ich rozwiązywania wymaga aby „Okrągły Stół Mieszkaniowy” rozpoczął się natychmiast.
Lokatorzy pilnie czekają na jego rozstrzygnięcia i opinie.
Dlatego będziemy apelować do radnych wszystkich klubów, reprezentowanych w Radzie Miasta Krakowa o przyspieszenie rozpoczęcia obrad „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”. Jak słusznie zauważył Pan Grzegorz Pioterek „Wakacje to są w szkole”.
Będziemy postulować i oczekiwać też, aby przedmiotem obrad „Okrągłego stołu Mieszkaniowego” stała się także polityka Państwa w tym zakresie. Zdaniem Forum wszystkie strony winny się maksymalnie zaangażować w rozwiązywaniu spraw mieszkaniowych.
Mówiąc po ludzku, innej drogi po prostu nie ma.
Panie Prezydencie
Forum popiera protest mieszkańców przeciwko budowie spopielarni zwłok w Podgórkach Tynieckich. Mieszkańcy wielokrotnie protestowali i protestują przeciwko tej „inwestycji” na terenie Bielańskiego – Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Mieszkańcy Tyńca, Sidziny i Skotnik uważają , że samorządowe władze Krakowa nie liczą się z ich zdaniem. Popiera ich w tym wielu mieszkańców Krakowa, którzy uważają, że teren ten należy zachować przyrodniczo dla przyszłych pokoleń. Wielokrotnie podkreślali, że nie są przeciwko kremacji, ale uważają, że nie powinno się takich inwestycji, lokować w parku przyrody. Należy znaleźć na ten cel inną lokalizację. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych rozumie i popiera protestujących mieszkańców. Uważa, że wcześniej należało znaleźć inną logiczną lokalizację dla spopielarni zwłok. Zgadzamy się, że to problem ważny i pilny do rozwiązania.
Mieszkańcy Krakowa mają do budowy spopielarni zwłok różny stosunek, choćby ze względów światopoglądowych. Mają do tego prawo. Wcześniej mieszkańcy wypowiadali się przeciwko lokalizacji spopielarni na Czerwonym Prądniku. Wielkość i charakter tych protestów spowodował, że władze wycofały się z tej lokalizacji. Zbyt długo jednakże przy niej się upierały, być może ze względu na poniesione wcześniej nakłady na ten cel. A przecież można było zrobić inaczej. Zdaniem Forum należało skorzystać z rozbudowy cmentarza w Batowicach lokując Popielarnię w rejonie II bramy. Można też było wykorzystać teren w rejonie cmentarza w Grębałowie, po drugiej stronie drogi wzdłuż cmentarza dochodzącej do linii kolejowej. Nie było tam większej zabudowy, i uzyskani consensusu było realniejsze. Można to było połączyć z inwestycjami w Nowej Hucie, która to dzielnica uległa gospodarczej i społecznej degradacji. Należało znaleźć też inne lokalizacje spopielarni. Niestety władze miasta nie poszły tą drogą. Forum ze swej strony uważa, że jedyną polityką w tym zakresie jest droga dialogu społecznego. Zachowajmy teren parku krajobrazowego dla przyszłych pokoleń, a problem spopielarni rozwiążmy w drodze dialogu.
Protestujemy także przeciwko wysokim opłatom i cenom usług komunalnym i ich podwyżce przez Radę Miasta Krakowa. Taka polityka prowadzi jedynie do zubożenia, pauperyzacji i bezdomności dużej liczby mieszkańców. Takiej polityce należy się przeciwstawić.
Ofiarą jej padają mieszkańcy, których egzystencja jest zagrożona, a otrzymali podwyżki rent i emerytur w większości jedynie od 15 zł. do 45 zł.

Przewodniczący Forum
Za Forum:
Graniwid Sikorsk

Otrzymują:
1 x adresat
1 x Wojewoda Małopolski Pan Stanisław KRACIK
1 x Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław KOŚMIDER
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PO Pan Grzegorz STAWOWY
1 x Przewodniczący Klubu Radnych PIS Pan Andrzej DUDA
1 x Przewodniczący Klubu Radnych Przyjazny Kraków Pan Bartłomiej GARDA
1 x Protestujący mieszkańcy Tyńca, Sidziny i Skotnik w sprawie spopielarni w Podgórkach
Tynieckich
1 x a/a
r
rem

niż żeby deweloperzy zabudowali blokami cała okolicę. Przynajmniej będzie cicho.

A
Afordos

Ja to widzę tak. Wiem o tym, że spopielarnia nie jest szkodliwa na podstawie analiz i rozmów z władzami. Nie mam skojarzeń wynikających z nazistami, którzy palili ludzi w piecach. Trafia do mnie to, że z komina wydobywa się tylko CO2. Denerwuję się jak czytam o ludziach którzy się temu sprzeciwiają. Ciemnogród - myślę. Jednak jak miałbym siebie postawić w sytuacji, kiedy koło mojego domu stawia się spopielarnię, też nie byłbym szczęśliwy i pewnie bym się przyłączył do komitetu strajkowego. Tak ideologicznie by mi to przeszkadzało najbardziej. No bo dlaczego akurat koło mnie?

Jeżeli Ci ludzie tracą na tym, obniżają im się ceny domów i działek, dla potencjalnych inwestorów, deweloperów to tutaj także rozumiem ich gorycz. Rozumiem także, że nikt nie chce mieć zwiększonego ruchu pod swoimi oknami, a spopielarnia będzie się z tym wiązać. ALE OD CZEGO BYŁY KONSULTACJE SPOŁECZNE!? One nie są po to, aby zrezygnować z inwestycji, tylko po to, aby maksymalnie dużo osiągnąć. Można było i wymóc drogę z takim przebiegiem, aby nikomu nie przeszkadzała, z ekranami akustycznymi, wymóc projekt zewnętrzny spopielarni, który wtopiłby się w klimat, albo schowany by został pod pryzmą ziemi obsianej trawą.

Podsumowując, sami ludzie są sobie winni takiej sytuacji, bo zamiast coś ugrać - szli w zaparte. Nie może być tak, że kilka jednostek blokuje inwestycje, która może przynieść korzyści dla całego regionu i dziesiątek tysięcy ludzi.

b
bonton

Pracowałem w Pradze i tam prawie w centrum miasta są dwie spopielarnie i nikomu to nie przeszkadza. U nas to prawie wszystkim wszystko co nowoczesne się nie podoba. Według mnie powinno się palić i prochy rozsypywać tam gdzie się komu podoba.

e
emeryt29

Wróciłem z USA i Niemiec i nigdzie nie spotkałem, aby spopielarnia dała zatrucie atmosfery i otoczenia. Trzeba być wyjatkowym matołem, aby sprzeciwiać sie jej budowie w milionowym mieście!!!. To jest tak jak rozszerzenie cmentarza Salwatorskiego miałoby zatruwać gleby poniżej położone- nonsens. P. Prezydencie trzeba dać zgodę i nie oglądać sie na tych matołów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3