https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kontrowersje wokół nekropolii w Podgórkach Tynieckich. Sprawa w prokuraturze

Marta Paluch
Na terenie przyszłego cmentarza praca wre. Pierwsze pochówki mają się odbyć na przełomie 2018 i 2019 roku. Spopielarnia jest już gotowa, ma zacząć działalność pod koniec lutego
Na terenie przyszłego cmentarza praca wre. Pierwsze pochówki mają się odbyć na przełomie 2018 i 2019 roku. Spopielarnia jest już gotowa, ma zacząć działalność pod koniec lutego fot. Adam Wojnar
Pod koniec lutego przy ul. Podgórki Tynieckie ma zostać oddana do użytku spopielarnia zwłok. Inwestor - Urząd Miasta zapewnia, że niedługo po tym będą miały miejsce pierwsze kremacje. Jednak inwestycja, która obejmuje także budowany tam cmentarz, może mieć kłopoty. Sprawa cmentarza trafiła do prokuratury, która zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) plan zagospodarowania przestrzennego, który zezwala na powstanie nekropolii.

Zdaniem śledczych, ta lokalizacja jest niedopuszczalna ze względu na poziom wód gruntowych. Innymi słowy, przy kopaniu grobów może okazać się, że trumny będą zanurzone w wodzie...

Około 9 tysięcy miejsc

Jak informuje Jan Machowski z biura prasowego magistratu, pierwsze kremacje będa miały miejsce najpóźniej pod koniec marca, a pierwsze pochówki na cmentarzu (który właśnie jest w budowie) - na przełomie 2018 i 2019 roku. - Docelowo na cmentarzu będzie około 9 tysięcy miejsc dla pochówków tradycyjnych i po kremacji - podkreśla Machowski.

Jak dodaje, przy cmentarzu powstanie również parking na około 60 miejsc postojowych.

Inwestorem jest gmina, a wykonawcą kilka firm, w tym Klepsydra z Łodzi. Według umowy między nimi, gmina wybudowała drogę dojazdową do cmentarza (za 2,2 mln zł), dała pod inwestycje kilkanaście hektarów gruntu, pomogła uzyskac stosowne pozwolenia.

Natomiast wykonawcy mają wybudować spopielarnię zwłok (krematorium jest już w zasadzie gotowe) i cmentarz. Wartość inwestycji: 24,5 mln złotych.

Jest problem

Wszystko to wygląda obiecująco. Jednak nad inwestycją zbiera się coraz więcej chmur. Prokuratura Okręgowa w Krakowie zaskarżyła bowiem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego plan zagospodarowania obszaru Tyniec - Węzeł Sidzina, przegłosowany przez radę miasta. Ten właśnie plan zakłada powstanie cmentarza.

Co się nie spodobało śledczym?

Ich zdaniem, umiejscowienie cmentarza i spopielarni na terenie podmokłym (bagiennym) narusza przepisy, m.in. sanitarne. Rozporządzenie ministerialne o cmentarzach i pochówku zmarłych z 1959 roku wyraźnie mówi bowiem: na terenach, gdzie lustro wód gruntowych przekracza poziom 2,50 metra poniżej powierzchni terenu, nie wolno chować ludzi. A na ul. Podgórki Tynieckie są nawet źródła na powierzchni ziemi...

Ponadto śledczy zwracają uwagę, że budowa na terenie bagiennym może zakłócić obieg wody na tym terenie (a przypomnijmy, że to chroniony prawem teren Natura 2000).

Informacje o niedostosowaniu cmentarza do warunków na tym terenie śledczy wzięli m.in. z opinii powołanego przez siebie biegłego. Stwierdził on m.in.: „z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych (...) teren nie nadaje się do zlokalizowania cmentarza, ponieważ nie spełnione są podstawowe wymagania sanitarne, dotyczace tego rodzaju obiektów.”

List z protestem

Na ten i kilka innych aspektów zwracali uwagę mieszkańcy i aktywiści z tamtego terenu. List protestacyjny w tej sprawie wysłali do rady miasta m.in. członkowie Stowarzyszenia „Nasza Mała Ojczyzna Kraków-Sidzina Podgórki Tynieckie”i Stowarzyszenia „Zielony Kraków”.

W liście napisali m.in.: „Uważamy za niedopuszczalne dokonywanie odbioru krematorium w sytuacji, gdy prokuratura prowadzi śledztwo, a także gdy trwa proces sądowy dotyczący kwestii niezgodnego z prawem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego »Tyniec-Węzeł Sidzina«. Jest to jawne przekraczanie uprawnień przez Gminę Miejską Kraków i narażanie gminy na ogromne straty finansowe”. W liście aktywiści piszą też o zagrożeniu skażeniem powietrza przez dym z krematorium.

Co na to gmina?

- Budowa była wielokrotnie kontrolowana, nie wykazano żadnych nieprawidłowości. Wszystkie dokumenty począwszy od planu miejscowego, a skończywszy na pozwoleniu na budowę są prawnie obowiązujące i zgodne z przepisami - ripostuje Jan Machowski.

Co dalej?

Teraz krematorium, aby zacząć działalność, czeka tylko na pozwolenie na użytkowanie. - Decyzję w tej sprawie podejmiemy w ciągu miesiąca - mówi Małgorzata Boryczko, szefowa Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie.

Jeśli decyzja będzie pozytywna, spopielarnia ruszy. Co jednak, gdy WSA orzeknie podobnie jak prokurator, tj. że plan zagospodarowania jest błędny?

Teoretycznie, decyzję o użytkowaniu można cofnąć. - Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje możliwość wszczęcia na nowo już zakończonego postępowania - mówi insp. Boryczko.

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dobrarada
Rozkopać teren koło tego źródła i wyciągnąć podłączony tam szlauch.
R
Rząd Światowy
Polaków ma być najwyżej 17 mln więc w Krakowie za pomocą smogu, braku przewietrzania, likwidacji drzew i zieleni ma umrzeć co najmniej połowa mieszkańców. Dlatego potrzebne jest krematorium - szybko i bez śladu.
P
Pin
Zapraszamy na Podgórki wszystkich pasjonatów smogu! Tylko u nas będzie można nawąchać się tlenków rtęci z plomb amalgamatowych. Będą też unikatowe dioksyny, priony a także chlorowodór, tlenki siarki, a w deszczowe dni także chlorowodór, kwas siarkowy, azotowy i inne kwaśne deszcze. O pyłach nie wspominamy. Inwestor podobno ściął koszty i zakupił najtańsze piece. Mamy tylko nadzieję, że nie będą to piece do spalania bydła jak w Łodzi. Nie można było podobno wejść do lasu w promieniu 10 km tak śmierdziało!
O
Ola
BBC nakręciła film dokumentalny o tym businessie z Łodzi, w którym jest też wymieniona firma Klepsydra (ta, która buduje krematorium w Podgórkach). Film pokazuje jak to firmy pogrzebowe z Łodzi łowiły skóry klientów używając do tego usłużnych sanitariuszy uśmiercających ludzi pavulonem. Takim wspaniałym firmom należy się oczywiście nagroda w postaci budowanej z naszych pieniędzy inwestycji na Podgórkach.
R
Roral
To skandal, że Kraków jest zadłużony na 3 pokolenia. Nasze wnuki będą spłacać. Już planują następną podwyżkę opłat za parkowanie, ale to dopiero początek. Stać nas tylko na spłatę odsetek ale i to z wielkim trudem. Współczuję następcy Majchrowskiego gdy będzie musiał spłacać te długi. TO JEST DOPIERO SKANDAL!
x
xz
To skandal żeby w Krakowie nie było krematorium
k
krk
Teraz powietrze w Krakowie oprócz spalin będzie zawierało dymy ze spalenizn ludzkich ciał tak jak w Auschwitz! Brawo! Ale mieszkańcy się nie poddadzą!
g
gość
Nie powinno być krematorium w Krakowie, najlepiej jest spalić ludzi tak jak utylizuje się psy, zero godności i oczywiście stoi za tym biznes bo nie braknie,, tzw. towaru'' Smutne ale prawdziwe!
j
jar
Nareszcie w Krakowie. Nie trzeba wozić do Katowic (najbliższe). Coraz więcej osób wybiera kremację zwłok. Mam tylko nadzieję, że opłaty nie będą wyższe niż w Katowicach.
t
trutty
Wlasnie sprawdzilem kto jest w zarzadzie Suddeutsche Krematorische GMBH i odkrylem ze widnieje tam nazwisko Jacek Machlojski. Poszedlem dalej tym tropem i mozna sie dowiedziec ze osoba tym samym nazwisku jest wlascicelem mieszkania w Passau (Niemcy) ulokowanym naprzeciwko siedziby koncernu Verlagsgruppe ktory jest wlascicielem Gazety Krakowskiej.
Okazuje sie tez ze Jacek Machlojski byl tzw "guest speaker" na targach pogrzebowych w Las Vegas a tytul jego wykladu to "Historyczne prownanie efektwnosci spalanie zwlok ludzkich w krematoriach produkcji niemieckiej na przestrzeni lat 1939 - 2015".
m
marek popiela
Ludzie, to strasznym jest jak Niemcy rzadza sie w Polsce. Wybudowali nam teraz krematorium pod Krakowem i beda nas tam palic. Piece dostarczla ta sama firma ktora budowala krematorioum w Oswiecimiu czyli Sudddeutsche Krematorische GMBH z Passau. W tym samym miescie ma swoja siedzibe wlasciciel Gazety Krakowskiej czyli koncern prasowy Verlaagsgruppe i przy blizszym zglebieniu powiazan dowiemy sie ze te dwa koncerny sa ze soba powiazane. Tak wiec w rzeczywistosci to Gazeta Krakowska bedzie zarzadzca tego krematorium w Gorkach Tynieckich a znajac nienawisc pismakow z GK do wszytkiego co polskie mozna sie spodziewac szybkiej rozbudowy bo moce "produkcyjne" beda za male. Na nasze miejsce Niemcy oraz ich slugusy z GK
beda sprwadzac do Polski i do Krakowa migrantow z Syrii i innych muzulmanow ktorzy zajma nasze domy i mieszkania. Akcja eksteminacji ludnosci polskiej juz sie rozpoczela, tak samo jak w 1939 roku, a jej pierwszym krokiem jest wlasnie podkrakowskie krematorium.
t
tarnowiaczek
W PIS jest dużo profesorów , doktorów np. krakowski doktor od 7 boleści po UJ , który mianuje się prawnikiem a co jeden to większy głąb a przynajmniej tak mówią i postępują . To nie PIS podjął decyzję . Proszę porozmawiać z osobami , które uczestniczyły w spotkaniach przed wyborczych z Terleckim i co obiecywał. Wygramy to rozliczymy wszystkie decyzje pod rządami też profesora i kolesi. Jakoś na razie cisza bo Terlecki zajmuje się spłatą innej osobistości toruńskiego też doktora. Taka rzeczywistość . Jak się ktoś urodził PIStalibem kanarkiem nie umrze. Może jestem chamem , przykład biorę z obecnej " wadzy " i doktora żoliborskiego.
A
Aniela
Proszę Pana, to nie Terlecki czy PiS podjęli decyzję o budowie krematorium, ale Majchrowski (SLD) i PO. Niech Pan ma do nich pretensję. Poza tym pańskiemu słownictwu brakuje elementarnej kultury. Zaleca się popracować nad ogładą i rozumieniem rzeczywistości. Dziękuję.
P
Pal
W przypadku orzeczenia sądu o niezgodności planu trzeba będzie wszystko wyburzyć, ale to już inwestora ani władz miasta nie obchodzi, ponieważ to nie oni za to zapłacą ze swoich milionowych majątków, ale my, mieszkańcy. OTO CAŁY OBRAZ GOSPODARNOŚCI PREZYDENTA MIASTA. Dbałość o swój majątek a z drugiej strony bezsensowne trwonienie majątku publicznego czyli naszego wspólnego. Po tych władzach (Majchrowski PO) zostanie tylko spalona ziemia, długi na pokolenia, smog i zniszczone tereny zielone. Gratulacje osiągnięć!
G
Gość
Nie brane są pod uwagę żadne przepisy. Jeżeli tak władzom się podoba, że trzeba zniszczyć drzewa i wszystko co najpiękniejsze w Krakowie to tak jest! Mafia i całkowite bezprawie!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska