W Krakowie Koalicja na rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły (KROPS), do której dołączyło Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, zorganizowała protest przed Małopolskim Kuratorium Oświaty, który rozpoczął się w czwartek w samo południe.
- Nowemu przedmiotowi, wymyślonemu w MEN, co prawda nadano nazwę „edukacja zdrowotna”, ale w swej treści sprowadza się on do edukacji seksualnej realizowanej w oderwaniu od kontekstów roli małżeństwa i rodziny. Rozdzielne traktowanie sfery edukacji seksualnej od wartości moralnych jest powtórzeniem błędów społeczeństw państw zachodnich, które dzisiaj nie mogą poradzić sobie z narastającym problemem upadku roli rodziny i patologiami społecznymi - wyjaśniano w informacji przesłanej wcześniej do mediów.
Osoby, które zgromadziły się przed Małopolskim Kuratorium Oświaty, protestowały przeciwko łączeniu klas na lekcjach religii, umieszczaniu zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie i wyłączeniu oceny z religii ze średniej ocen.
Zagrożenie dla rodziny widzą w zapowiadanym od 1 września 2025 r. przedmiocie edukacja zdrowotna, który ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Zdaniem przeciwników minister edukacji Barbary Nowackiej nowy przedmiot będzie promował "seksualizację procesu edukacji".
- Dezawuacja roli rodziny oraz podważanie roli matek i ojców prowadzą do rozbijania rodzin, wzrostu liczby rozwodów, których ofiarami są dzieci, oraz do spadku liczby zawieranych małżeństw, a w konsekwencji dramatycznej zapaści demograficznej– ocenili protestujący.
1 września we wszystkich kościołach ma być odczytane słowo od polskich biskupów. Z okazji nowego roku szkolnego zwrócą się oni do rodziców z zachętą do posyłania dzieci na lekcje religii, przypominając, że jest to realizacja zobowiązania do wychowania potomstwa w wierze, wyrażonego podczas zawierania sakramentu małżeństwa i potwierdzonego przy chrzcie dzieci.
Zespół prasowy Sądu Najwyższego 27 sierpnia poinformował, że I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego lipcowe rozporządzenie MEN w sprawie warunków organizowania lekcji religii. Zarzuciła rozporządzeniu m.in. naruszenie zasady "konsensualnego sposobu regulowania relacji między państwem a Kościołami" oraz uniemożliwienie "nauczania religii w sposób określony programem nauczania tego przedmiotu" w związku ze stworzeniem podstaw do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.
Wystąpieniu do TK towarzyszy wniosek o zawieszenie stosowania zaskarżonych przepisów.
Nowe zasady w polskiej ortografii
