Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przedsiębiorcy chcą pomóc galerii Bunkier Sztuki [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Pomysł połączenia Bunkra Sztuki z MOCAK-iem był powodem protestów środowisk artystycznych
Pomysł połączenia Bunkra Sztuki z MOCAK-iem był powodem protestów środowisk artystycznych Adam Wojnar
- Nie zastanawiajmy się nad łączeniem instytucji, ale nad zapewnieniem Bunkrowi Sztuki miejsca na działalność na czas remontu. Zgłosili się do mnie przedsiębiorcy, którzy chcą pomóc - mówi radny Łukasz Maślona. A pomysł połączenia Bunkra Sztuki z MOCAK-iem wciąż budzi sprzeciw środowisk artystycznych.

- Zgłosili się do mnie przedsiębiorcy, którzy mają pomysły na to, co zrobić z Bunkrem Sztuki w czasie remontu - mówi radny Łukasz Maślona. - Proponuję, by zamiast rozmawiać o połączeniu tych instytucji zacząć się zastanawiać nad tym, co zrobić, by zapewnić Bunkrowi Sztuki ciągłość i miejsce na prowadzenie działalności - dodaje, zaznaczając, że szczegółowe rozmowy na temat ewentualnych rozwiązań i pomysłów, o których wspomina, będą prowadzone w tym tygodniu. Dopiero wtedy pojawią się konkretne propozycje.

Właśnie remont był jednym z głównych argumentów dla władz miasta, by stanowisko dyrektorki powierzyć Marii Annie Potockiej, która w przeszłości kierowała tą placówką, a dziś jest szefową MOCAK-u. Wcześniej miasto rozwiązało umowę z poprzednią szefową miejskiej galerii, Magdaleną Ziółkowską, w połowie jej kadencji. Aby prezydent miasta mógł się zwrócić do Rady ds. Muzeów, działającej przy ministrze kultury, o opinię na temat pomysłu połączenia galerii z muzeum, musi mieć uchwałę rady miasta. Stąd pośpiech w tej sprawie. Jeszcze niedawno władze miasta ustami rzeczniczki prezydenta, Moniki Chylaszek, deklarowały, że połączenie instytucji to „śpiew przyszłości”. Na razie miało chodzić tylko o unię personalną w postaci wspólnej dyrektorki obu placówek.

Za połączeniem instytucji zdaniem władz miasta - poza koniecznością przeprowadzenia remontu - przemawiać mają m.in. racjonalizacja kosztów prowadzenia działalności, lepsza promocja. Władze miasta wskazują, że stale spada liczba odwiedzających Bunkier, podczas gdy w MOCAK-u jest ich coraz więcej.

Zarzuty odpierała Anna Lebenstajn, pracująca w Bunkrze Sztuki kuratorka, przedstawicielka związków zawodowych. Podkreślała znaczenie odrębności galerii, pokazywała m.in., jakie środki finansowe z zewnętrznych źródeł galeria pozyskała na swoje różnorodne działania.

Pierwsze czytanie projektu uchwały - przy milczącym proteście, przygotowanym przez środowisko artystyczne - nie powinno napawać prezydenta entuzjazmem. Wszyscy przemawiający radni - niezależnie od opcji politycznej - wyrazili się negatywnie na temat pomysłu.

Anna Baranowa oraz artysta Artur Tajber, wykładowca krakowskiej ASP, krytycznie odnieśli się do pomysłu. Sprzeciw wobec propozycji władz miasta wyraziły też stowarzyszenia branżowe - jak Stowarzyszenie Historyków Sztuki, polskie oddziały Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM czy Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

- MOCAK i Bunkier Sztuki mają odmienne zadania. Galeria pokazuje to, co aktualne, co teraz wydaje się ciekawe, ale co wcale nie musi trafić do muzeum. Bo czas weryfikuje sztukę - tłumaczy z kolei radna Małgorzata Jantos.

WIDEO: Barometr Bartusia. Czy coś grozi firmom z Małopolski?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przedsiębiorcy chcą pomóc galerii Bunkier Sztuki [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska