Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Przyjazne osiedle". Szykuje się modernizacja osiedli z wielkiej płyty. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada nowy program

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Osiedle Ruczaj, budynek z wielkiej płyty
Osiedle Ruczaj, budynek z wielkiej płyty Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało właśnie modernizację osiedli, wybudowanych z wielkiej płyty. Najnowszy program PiS ma mieć nazwę: "przyjazne osiedle". Szacuje się, że w wielkiej płycie mieszka 12 mln Polaków. Kilka lat temu Instytut Techniki Budowlanej przebadał takie osiedla w kilku województwach. Specjaliści ocenili, że budynki są bezpieczne, ale wymagają modernizacji, aby poprawić trwałość budowli.

Wielka płyta przejdzie modernizację? To nowy pomysł PiS

Kilka lat temu kilkaset bloków z wielkiej płyty przebadał Instytut Techniki Budowlanej. Specjaliści stwierdzili, że budynki są bezpieczne, jednak wymagają modernizacji, żeby poprawić komfort mieszkańców oraz trwałość budowli. Badania specjalistów ITB objęły osiedla mieszkaniowe, które zostały wybudowane w latach 60. i 70. XX w. w czterech województwach: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim, a także łódzkim. Jednak eksperci przekonują, że w podobnym stanie są bloki w Małopolsce.

W wielkiej płycie mieszka nawet 12 mln Polaków. - Dyskusja o nietrwałej wielkiej płycie to nieporozumienie - mówił w 2019 r. na naszych łamach Michał Wiśniewski, architekt i krakowski aktywista. Dodał, że pogłoski wyszły od stowarzyszeń deweloperskich, które chciały w ten sposób zachęcić ludzi do kupowania nowych mieszkań. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, bloki z wielkiej płyty są lepszej jakości niż nowe, w których instalacje są z plastiku, co w razie pożaru stwarza zagrożenie.

- Stan badanych próbek jest zadowalający - mówił z kolei dr inż. Robert Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej. Za błędny uznał pogląd, że budynki z wielkiej płyty mają 50-letnią trwałość. Jest o wiele dłuższa. O ile? Trudno stwierdzić. Bloki zrobiono z żelbetonu, który jest jednym z najtrwalszych materiałów budowlanych. Z czasem wytrzymałość nawet wzrasta, jeśli nie jest narażony na wstrząsy.

Wielka płyta ma swoje mankamenty

Założenia nowego programu PiS przedstawił w Krakowie Michał Drewnicki, radny miejski, a także kandydat na posła z okręgu nr 13, który poza stolicą Małopolski obejmuje powiaty: krakowski, miechowski oraz olkuski. Przypomniał, że w Krakowie wiele osiedli w Nowej Hucie, Kurdwanowie czy Prokocimiu było budowanych w technologii wielkiej płyty. - Sam mieszkam w takim bloku w Nowej Hucie - mówił Drewnicki. - Budynki mają swoje problemy oraz mankamenty, wiele wspólnot czy spółdzielni nie ma środków na niezbędne remonty, mieszkańcy muszą czekać na ocieplenie budynku czy też rewitalizacje zieleni, dlatego ważne jest rządowe wsparcie finansowe przy remontach - podkreślił radny.

Jak mówi, program ma skupić się na kilku aspektach, tj. ociepleniu budynków, montażu ekologicznych źródeł energii, budowy parkingów czy inwestycji w zieleń i parki. - Bardzo ważnym aspektem, zwłaszcza dla starszych osób, będzie program budowy wind w blokach 3 i 4 piętrowych, tam gdzie wiele seniorów staje się więźniami we własnym domu, bo ze względu na problemy z poruszaniem nie mogą wyjść same z domu. Ten program ma to zmienić - dodał radny.

Ponieważ dzięki ociepleniu budynków zmniejszy się zużycie energii, która jest potrzebna od ogrzania mieszkań, mieszkańcy wielkiej płyty będą płacić niższy czynsz. - Ten program będzie również ważny dla młodych ludzi. W wielu mieszkaniach na osiedlach z wielkiej płyty mieszkają młode polskie rodziny, które zainwestowały w zakup mieszkania. Inwestycje w bloki i ich otoczenie, czyli budowa parkingów czy nowych zieleńców, z pewnością poprawi komfort ich życia. To rewolucja - przekonywał Michał Drewnicki.

Mieszkańcy chwalą wielką płytę

Mieszkańcy bloków z lat 60. i 70. minionego wieku chwalą stan techniczny budynków.

- Mieszkam tutaj już 30 lat i nie miałam problemów z kanalizacją, elektryką ani innych - mówi Krystyna Zaremba z Prądnika Czerwonego w Krakowie. Także młode małżeństwo, które wprowadziło się niedawno do jednego z bloków na krakowskich Czyżynach, nie ma zastrzeżeń. - Musieliśmy zrobić generalny remont, ale konstrukcja wydaje się stabilna - mówi Piotr, nauczyciel.

Założenia programu:

  • Rewitalizacja osiedli mieszkalnych, powstałych co najmniej 30 lat temu z tzw. wielkiej płyty. Rządowe środki na remont, unowocześnianie i udogodnienia,
  • Rewitalizacja i budowa nowych parków i stref zieleni miejskiej przy osiedlach z wielkiej płyty, budowa stref rekreacji i relaksu przy osiedlach z wielkiej płyty,
  • Fotowoltaika na blokach, z której mogą korzystać mieszkańcy,
  • Termomodernizacja bloków mieszkalnych,
  • Budowa wind w blokach 3 i 4 piętrowych (ważne dla starszych osób),
  • Inwestycje w parkingi i garaże osiedlowe (ale nie kosztem terenów zielonych),
  • Dopłaty do remontów akustycznych bloków i mieszkań (duży problem wielkiej płyty to cienkie, przenoszące dźwięki ściany).
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska