FLESZ - Eksport drewna zbyt duży

Kraków przystąpił do tej inicjatywy, podobnie jak 11 innych, polskich miast. Listę sygnatariuszy porozumienia ogłosił podczas szczytu COP 26 burmistrz Los Angeles Eric Garcetti. W trakcie wystąpienia powiedział : "ONZ twierdzi, że nasze wspólne działania mają potencjał zmniejszenia globalnych emisji o co najmniej 1,4 gigaton do 2030 r." i dodał, że ponad 1000 uczestniczących w inicjatywie miast i samorządów reprezentuje około 722 milionów ludzi na całym świecie i ponad jedną czwartą światowego PKB. Eric Garcetti podkreślił, że miasta muszą stać się liderami zmian, gdyż „to nasi mieszkańcy uciekają przed pożarami, nasi mieszkańcy uciekają przed powodziami czy zmagają się z suszą. Wiemy, jak to naprawić. Miasta to nie tylko laboratoria postępu. Jesteśmy fabrykami przyszłości, zmieniającymi sposób, w jaki ogrzewamy i chłodzimy nasze budynki, poruszamy się po naszych miastach i wytwarzamy energię elektryczną.”
Przyłączenie się do międzynarodowej społeczności, skoncentrowanej na działaniach mających na celu powstrzymanie globalnych zmian klimatycznych i przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom, pozwoli miastom na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, przez co znajdą się one w gronie światowych liderów nadchodzących zmian.
Inicjatywa będzie wspierana przez globalną kampanię informacyjną, która umożliwi prezentację opinii publicznej wysiłków, podejmowanych przez miasta na rzecz klimatu, a także ich krótko- i średnioterminowych strategii.
Projekt „Cities Race to Zero” wpisuje się w strategię klimatyczną Krakowa. Wyzwania związane z kryzysem klimatycznym są pilne, złożone i wzajemnie powiązane, dlatego nie mogą być rozwiązywane przez rozproszone czy sektorowe interwencje. Tylko głębokie zmiany w wielu dziedzinach, mogą pomóc zapobiec zbliżającej się katastrofie klimatycznej.
W Krakowie transformację klimatyczną budujemy krok po kroku, zgodnie ze ścieżką:
- przyjęcie ambitnego celu klimatycznego
- nawiązanie współpracy międzynarodowej, przystąpienie do społeczności wiedzy i innowacji na rzecz klimatu Climate KIC
- budowa potencjału instytucjonalnego, zrozumienia zagadnienia i zdolności instytucji samorządowych do działania
- przeprowadzenie panelu obywatelskiego i uzyskanie poparcia społecznego
- partycypacyjne wypracowanie strategii klimatycznej miasta
- eksperymentowanie
- opracowanie procedur i standardów, przeprowadzenie projektów pilotażowych i demonstracyjnych
- wdrożenie działań na masową skalę.
Tylko takie kompleksowe podejście daje szanse zatrzymania postępujących zmian klimatu i stworzenia bezpiecznego środowiska do życia i rozwoju mieszkańców.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym